Olga Boznańska. Sceny z życia artystki - zdjęcie Olga Boznańska. Sceny z życia artystki - zdjęcie Olga Boznańska. Sceny z życia artystki - zdjęcie

Średnia ocena

14 oddanych głosów

6,6 / 10

Olga Boznańska. Sceny z życia artystki

Dystyngowana „smukła dama w długich ciemnych sukniach i wyszukanych kapeluszach często z papierosem w ręce”.

OLGA BOZNAŃSKA - największa polska malarka okresu modernizmu.

Uznana za granicą, mniej w Polsce.

Urodziła się w Krakowie, studiowała, tworzyła w Monachium i w Paryżu. Malowała głównie portrety osób bliskich, przyjaciół, mężczyzn, z którymi łączyły ją bliskie, acz niejednoznaczne związki. Jej życie, tak jak jej malarstwo, zasnute jest mgłą, smutkiem, tajemniczością. Mając 30 lat zakochała się w 23-letnim artyście Józefie Czajkowskim… Malarstwo było dla niej najważniejsze, ważniejsze od sfery życia osobistego. Żyła aby malować, malowała by żyć.

Psychologiczny portret wyjątkowej osobowości artystki, której życie nie skąpiło dramatów jako córce, jako siostrze, jako kobiecie.

Akcja spektaklu rozgrywa się w pracowni malarki w Monachium, następnie w Paryżu oraz epizodycznie w Krakowie, rodzinnym mieście artystki.

Na scenie występuje Małgorzata Trybalska jako Olga Boznańska.

Czas trwania: 70 minut

Obsada

Małgorzata Trybalska - zdjęcie

Małgorzata Trybalska
Olga Boznańska

Realizacja

Blanka Konopka – (scenariusz, reżyseria, scenografia, produkcja) doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca z zakresu modernizmu polskiego i rosyjskiego, autorka podręczników i skryptów akademickich. Współpracowała z redakcją Radia Polonia PR. Zajmuje się scenariopisarstwem, adaptacjami teatralnymi prozy rosyjskiej (Dostojewski, Czechow, Turgieniew, Gogol).

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Jestem zachwycona spektaklem, aktorką, pomysłami scenografii, a przede wszystkim samym monodramem. BRAWO

  kb.....@....pl / 04 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl. Doskonale zagrany, brawa dla aktorki Małgorzaty Trybalskiej. Dobra reżyseria. więcej takich wieczorów.

  ew.....@gm...il.com / 03 marca 2019

 • 9,0/ 10

  Bardzo miło spędziłam czas. Pogłębiłam wiedzę o Pani Oldze. Duże brawa dla aktorki.

  ba.....@....pl / 05 marca 2019

 • 5,0/ 10

  Niestety - zawód. Mimo wyboru bardzo interesującej postaci jako bohaterki sztuki, wartej niewątpliwie przypomnienia, spektakl mnie rozczarował. Nie umiem wskazać dokładnie, czy to niedostatki scenariusza, czy usterki rezyserii, mimo niezłej gry aktorskiej spektakl był rozczarowaniem. Malarstwo Boznańskiej bardzo lubię i poważam, liczyłam na więcej.

  ma.....@....pl / 23 maja 2019

 • 1,0/ 10

  Polecam wszystkim spektakl, bardzo ciekawe studium kobiety i artystki, ciekawa gra aktorska, przeniosła się w tamte czasy, dziękuję.

  an.....@....pl / 03 marca 2019

Teatr Scena - Adres i dojazd

ul. Krakowskie Przedmieście 87/89
00-491 Warszawa

http://www.teatrscena.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.