Nazywam się Wojna. - zdjęcie Nazywam się Wojna. - zdjęcie Nazywam się Wojna. - zdjęcie Nazywam się Wojna. - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

8,7 / 10

Nazywam się Wojna.

Magazyn wojennych rekonstrukcji - wspomnień tych, którzy ocaleli i chcą o wojnie mówić - zbiór dziecięcych historii. To pozornie zwykle historie i równie zwykle dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. Tylko pozornie - to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów.

„Nazywam się Wojna.” to kolaż ich historii. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę, Niemkę, której tato zginął podczas I Wojny Światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 roku. Łączy ich ciągły lęk o własne jutro i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych? Młodzi adepci sztuki lalkarskiej starają się znaleźć odpowiedzi na te pytania, oddając w ręce niepozornej staruszki zadanie zmierzenia się gorzką historią.

Na podstawie tekstów i dramatów:

Marzeny Sadochy „Za chwilę spadnie bomba” i „Ptaki, które jem”

Magdaleny Fertacz "Trash Story albo sztuka (nie)pamięci"

Michała Rusinka „Zaklęcie na W”

Cali Davide’a „Wróg”

Na scenie występuje Anna Domalewska, Rafał Derkacz.

Czas trwania: 38 minut

Realizacja

Spektakl stworzony przez studentów IV roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie - Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstorku.

Opieka pedagogiczna: Jacek Dojlidko, Paula Czarnecka i Karol Smaczny

Konsultacje sceniczne: Wiesław Czołpiński

Konsultacje scenograficzne: Julia Skuratova

Aranżacja muzyczna: Dariusz Chociej

Opinie naszych widzów (1)

  • 8,0/ 10

    Bardzo ważna tematyka - w czasach rozchwianych wartości powrót do tego, co cenne: szacunek do życia, musi być powtarzany, by uniknąć wojny. Wracajmy do lęku przed konfliktami, opowiadajmy, by koszmar wojny nie powtórzył się. Odważna decyzja młodych twórców, by sięgnąć po tak trudny temat. Interesująca jest forma, w jakiej opowiedziane są historie.

    ja.....@....pl / 09 stycznia 2017

Teatr Scena - Adres i dojazd

ul. Krakowskie Przedmieście 87/89
Warszawa

http://www.teatrscena.pl

Kup bilet