Perły kabaretu Mariana Hemara - zdjęcie Perły kabaretu Mariana Hemara - zdjęcie Perły kabaretu Mariana Hemara - zdjęcie Perły kabaretu Mariana Hemara - zdjęcie Perły kabaretu Mariana Hemara - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos
9 zainteresowanych osób

10,0 / 10

Perły kabaretu Mariana Hemara

10,0/ 10

Jedyne w Warszawie przedstawienie z piosenkami najznakomitszego kabareciarza przedwojennej stolicy. Hemar był jej legendą i marką samą w sobie. W spektaklu usłyszymy teksty jego autorstwa tworzone dla słynnych kabaretów „Qui pro Quo",„Banda" i „Cyrulik Warszawski" oraz kilkanaście ponadczasowych piosenek z ok. 3000 przez niego napisanych.

Hemar wierzył głęboko, że „nie ma w poezji bliższych krewnych niż wzruszenie i humor". Janusz Szydłowski, oczarowany twórczością Hemara, reżyser i autor scenariusza, postanowił wraz z aktorami Teatru Rampa wskrzesić szlachetną formę kabaretową, emanującą elegancją, stylem, a jednocześnie rewiową barwnością.

Na scenie występują między innymi Dominika Łakomska, Małgorzata Duda-Kozera, Brygida Turowska, Konrad Marszałek, Julian Mere, Zbigniew Konopka.

Czas trwania: 100 minut

Zwiastuny

Realizacja

Scenariusz i reżyseria: Janusz Szydłowski

Scenografia i kostiumy: Elżbieta Krywsza

Choreografia: Jacek Tomasik

Kierownik Muzyczny: Artur Jerzy Zieliński

Recenzje krytyków (2)

  • Trafnie dobrani aktorzy Teatru Rampa i Janusz Szydłowski postarali się, aby muzyka i wiersze przedwojennego kabaretu brzmiały wiarygodnie, dowcipnie i kolorowo. (...) Słychać wiele kabaretowych i żartobliwych odniesień do naszych śmieszności i przywar, które mimo upływu czasu w jakim zostały napisane są ciągle tak samo aktualne i tak samo żywe. Dzięki pracy twórców tego przedstawienia trafnie oddany został także muzyczny, aktorski, piosenkarski i choreograficzny ich kształt, co pozwala widzom bez trudu poddać się urokowi dzieł Hemara. Wartość utworów Mariana Hemara leży przede wszystkim w umiejętności łączenia przez artystę lekkiej formy, jaką jest piosenka, z treścią - żartobliwą i zabawną, lecz nie pozbawioną nutki refleksji, ironii i dystansu, satyry społeczno-politycznej oraz bystrej puenty. Cechy te nie milkną w „Perłach kabaretu...”, ale rozbrzmiewają z nową siłą. Nic zatem dziwnego, że spektakl porusza nas do głębi, rozśmiesza, pobudza do refleksji i jednocześnie bawi.

    Marta Odziomek - Dziennik Teatralny Całą recenzję przeczytasz tutaj

  • Kolorowe, bardzo żywe przedstawienie ma dobre tempo. Małgorzata Duda-Kozera w skeczowych scenkach kipi wręcz energią. (...) w ogromnie zabawnej piosence "Dieta", świetnie aktorsko przez nią wykonanej, ów naddatek ekspresji zafunkcjonował idealnie, stając się charakterystycznym środkiem wyrazu. Konrad Marszałek zaś w piosence "Nie będziesz ty, to będzie inna", zastosowawszy tzw. żartobliwy cudzysłów, rozbawił widownię. Wykonane zaś przez cały zespół finałowe piosenki: "Pojadę na spacer w Aleje", "No to serwus, do widzenia" i "Byle do wiosny", chętnie podchwytywała widownia, włączając się miejscami wokalnie. Okazuje się, że gdzieś tam w naszej pamięci funkcjonują fragmenty Hemarowych piosenek, nutki skądś znane i zapomniane.

    Temida Stankiewicz-Podhorecka Całą recenzję przeczytasz tutaj

Teatr Rampa - Adres i dojazd

ul. Kołowa 20
03-536 Warszawa

http://www.teatr-rampa.pl/

Kup bilet