Jak Nanna swą córeczkę Pippę na kurtyzanę kształciła - zdjęcie Jak Nanna swą córeczkę Pippę na kurtyzanę kształciła - zdjęcie Jak Nanna swą córeczkę Pippę na kurtyzanę kształciła - zdjęcie Jak Nanna swą córeczkę Pippę na kurtyzanę kształciła - zdjęcie Jak Nanna swą córeczkę Pippę na kurtyzanę kształciła - zdjęcie Jak Nanna swą córeczkę Pippę na kurtyzanę kształciła - zdjęcie Jak Nanna swą córeczkę Pippę na kurtyzanę kształciła - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów
99 zainteresowanych osób

6,4 / 10

Jak Nanna swą córeczkę Pippę na kurtyzanę kształciła

Komedia oparta na dialogach Pietro Aretino – mistrza włoskiego renesansu – to ostra satyra obyczajowa, pikantna i dowcipna, bardzo śmiała nawet, jak na włoski renesans. Istotą szyderstwa Aretino jest mistrzowsko ukazana manipulacja światem przy pomocy erotyki oraz obnażenie słabości, które ludzie wstydliwie ukrywają. Oba te aspekty czynią tę pikantną komedię wyjątkowo aktualną także dzisiaj.

Tytułowa Nanna jest sławną wenecką kurtyzaną, bogatą i powszechnie szanowaną. Za namową przyjaciółki postanawia przygotować solennie do najstarszego zawodu świata swoją jedyną córkę Pippę. Ponieważ „zawód kurtyzański nie jest dla głupiej” – Pippa musi odbyć wiele ćwiczeń teoretycznych i praktycznych, aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Przez dom Nanny przewija się bogata galeria mężczyzn, potencjalnych klientów łakomych dziewiczego ciała. Czy matce uda się wykształcić córkę na sławną kurtyzanę?

Przysłowiową wisienkę na torcie stanowią piękne kostiumy i brawurowa gra aktorska. Wszystkie te elementy złożone w zgrabną i ponętną całość gwarantują znakomitą zabawę.

Spektakl adresowany jest tylko do widzów dorosłych.

Na scenie występuje Joanna Górniak jako Nanna, Dominika Łakomska jako Pippa / Matka Nanny, Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz jako Antonina / kurtyzana, Andrzej Niemirski jako Przybysz / Spryciarz / Francuz / Żyd / Wenecjanin / Kaznodzieja, Maciej Gąsiorek jako Namiętny Starzec / Hiszpan / Niemiec / Neapolitańczyk / Cukiernik.

Czas trwania: 100 minut

Obsada

Dominika Łakomska - zdjęcie

Dominika Łakomska
Pippa / Matka Nanny

Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz - zdjęcie

Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz
Antonina / kurtyzana

Andrzej Niemirski - zdjęcie

Andrzej Niemirski
Przybysz / Spryciarz / Francuz / Żyd / Wenecjanin / Kaznodzieja

Maciej Gąsiorek - zdjęcie

Maciej Gąsiorek
Namiętny Starzec / Hiszpan / Niemiec / Neapolitańczyk / Cukiernik

Realizacja

Tłumaczenie: Edward Boyé

Adaptacja i reżyseria: Grzegorz Mrówczyński

Scenografia: Jerzy Rudzki

Muzyka: Tomasz Bajerski

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Serdecznie polecam, warto

  ku.....@....pl / 14 maja 2015

 • 9,0/ 10

  Świetna gra aktorska, spektakl jak najbardziej godny polecenia!

  jo.....@gm...il.com / 10 października 2016

 • 9,0/ 10

  Zacna komedyja, do refleksji zmuszają również. Zabawna sztuka, choć bez dystansu do siebie i swiata otaczającego, wydawa sie moze iscie kontrowersyjna.

  ko.....@gm...il.com / 08 maja 2015

 • 8,0/ 10

  Fajny spektakl, można się pośmiać- świetna gra aktorska.

  ir.....@gm...il.com / 12 stycznia 2018

 • 8,0/ 10

  polecam

  an.....@....pl / 21 września 2015

Recenzje krytyków (2)

 • Trwa edukacja Pippy, którą uczy jej matka Nanna, sławna rzymska kurtyzana z Antonią, matką chrzestną Pippy u boku. Uczennica jest pojętna, a nauczycielki biegłe w rzemiośle, toteż Pippa nader szybko zacznie władać umiejętnościami, które pozwolą jej kontynuować z sukcesem dzieło matki. Tak to mężczyznom na pohybel, bo zdradza ich skrywane grzeszne namiętności, a kobietom ku nauce (i przestrodze) powstał ten żartobliwy spektakl z piosenkami, grany w stylizowanych kostiumach i z mistrzowsko zaaranżowaną muzyką. Dobrej zabawy!

  Tomasz Miłkowski - Przegląd Teatralny Całą recenzję przeczytasz tutaj

 • To świetny przykład, jak zaskakująco współczesny może być renesansowy tekst ze staroświecko przerysowanymi postaciami, starodawną muzyką i archaicznym językiem. Z drugiej strony, może nie jest to aż tak zadziwiające. Bo i cóż może być bardziej powszechnego i niezmiennego w ludzkiej cywilizacji niż seks.

  Anna Dawid - Dziennik Teatralny Całą recenzję przeczytasz tutaj

Teatr Rampa - Adres i dojazd

ul. Kołowa 20
Warszawa

http://www.teatr-rampa.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.