Sąsiadka. Komedia dell’arte. - zdjęcie Sąsiadka. Komedia dell’arte. - zdjęcie Sąsiadka. Komedia dell’arte. - zdjęcie Sąsiadka. Komedia dell’arte. - zdjęcie

Średnia ocena

17 oddanych głosów
1 zainteresowana osoba

9,5 / 10

Sąsiadka. Komedia dell’arte.

Sąsiadka, komedia dell’arte to spektakl stworzony według wszelkich prawideł włoskiej komedii, począwszy od prawdziwych skórzanych masek po zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów intrygę, stworzoną na ramowym scenariuszu, niby rusztowaniu dla improwizacji.

Osią całej akcji jest postać Signory, młodej, pięknej i niezbyt bogatej wdówki, która wprowadza się do małego miasteczka.

To tytułowa Sąsiadka polująca na nowego męża, najlepiej bogatego starca, który spłaci jej długi, po czym zabierze się z tego świata, zostawiwszy jej ogromny spadek. Krążący wciąż wokół niej Pedrolino, zniewieściały sługa, dopowiada niejako tę postać, nadając jej pikanterii. Czymże by bowiem była ta wesoła wdówka bez zaufanego sługi, powiernika i chłopca do bicia? Jej intrygi nie miałyby szans na powodzenie gdyby nie jego dyskrecja i … głupota. Czy w finale każda z postaci osiągnie swój cel? Zachęcamy, by to sprawdzić!

KRAJOWA SCENA KOMEDII DELL’ARTE W TEATRZE PRASKA 52:

Powstała z inicjatywy Teatru Praska 52 i Studio Dono w maju roku 2016.

To jedyna taka scena w Polsce, oferująca stałe spotkania ze sztuką rodem z szesnastego wieku.

W jej ramach działa Trupa KOMEDIANTY tworząc spektakle według wszelkich prawideł włoskiej komedii, począwszy od prawdziwych skórzanych masek po zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów intrygę.

Aktorzy są jednocześnie artystami i rzemieślnikami; sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób, podczas improwizacji, wypełniają działaniem i tekstem. W swojej grze działają pod wpływem impulsów – pochodzących z nich samych, gry pozostałych członków trupy oraz publiczności.

To połączenie formy liczącej kilka wieków ze współczesnymi skojarzeniami, odniesieniami i spostrzeżeniami czyni tę sztukę nie tylko aktualną, ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjną.

W spektaklu występuje Łukasz Łęcki, Jonathan Fröhlich , Agnieszka Cianciara-Fröhlich .

Czas trwania: 135 minut

Zwiastuny

Realizacja

Scenografia: Danuta Skołucka

Kostiumy : Ludwika Gorgoń

Opracowanie muzyczne: Agnieszka Cianciara- Fröhlich

Opinie naszych widzów (7)

 • 10,0/ 10

  Znakomite przedstawienie, dobrze się bawiłam

  el.....@....pl / 02 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Dzięki za spektakl, odrywa od szarzyzny codziennego życia,pozdrawiam

  di.....@gm...il.com / 27 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Kochani piękna sztuka ale czy można by chodź troszkę zmniejszyć temperaturę bo jest naprawdę gorąco :-)

  ku.....@gm...il.com / 27 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Bawiłam się fantastycznie, jak i poprzednie dwa razy. Podziwiam kondycję aktorów, jestem pod wrażeniem zimnej krwi, gdy nie wszystko idzie zgodnie ze scenariuszem (tykający kaloryfer!) i niezmiennie fascynuje mnie umiejętność połączenia klasyki i kunsztu komedii dell'arte ze współczesnością (gratulacje za szczepionki!). Gdy zobaczyłam, że w repertuarze pojawił się nowy spektakl bez wahania kupiłam bilety - nieważny tytuł - bo trupa "Komedianty" gwarantuje najlepszą jakość i niesamowity ubaw!

  ye.....@on...et.eu / 19 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Dobry, ale brakowało elementu zaskoczenia związanego z tym że jeden aktor grał wiele roli, tak jak to było w "Oberży ....". Pani Agnieszka, która w " Oberży" była kompletnie inna w każdej roli, tutaj miała chyba za mało czasu żeby się skuteczniej przeistoczyć z wcielenia na wcielenie. Ogólnie uroczo, brawo

  ma.....@ya...oo.fr / 18 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Kapitalna zabawa ! Aktorzy bawią się chyba równie dobrze jak publiczność :)

  bl.....@gm...il.com / 17 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Duża Dynamika na scenie...Próba zaangażowania widzów...Bardzo dobra gra Aktorów...Jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem...!!!! Serdecznie Dziękuję...I Pozdrawam

  to.....@in...ia.pl / 16 maja 2016

Teatr Praska 52 - Adres i dojazd

ul. Praska 52
Kraków

http://www.teatrpraska52.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet