Biedermann i podpalacze - zdjęcie Biedermann i podpalacze - zdjęcie Biedermann i podpalacze - zdjęcie Biedermann i podpalacze - zdjęcie Biedermann i podpalacze - zdjęcie Biedermann i podpalacze - zdjęcie

Średnia ocena

263 oddanych głosów
2 zainteresowane osoby

7,8 / 10

Biedermann i podpalacze

Wyobraź sobie, że do Twojego domu przychodzą podpalacze i uczciwie zapewniają Cię, że są podpalaczami, ale Ty im nie wierzysz. Mało tego, zapraszasz ich nawet do swojego domu. Cały sekret tkwi bowiem w tym, że ludzie bardzo często nie chcą wierzyć w prawdę. Tak mniej więcej przedstawia się historia pana Biedermanna. Spektakl z zaskakującym, kryminalnym finałem, dawką czarnego humoru oraz ze świetnie napisanymi rolami. To także komentarz do obecnej epoki różnego rodzaju terrorystów, którzy przenikają społeczeństwo. Konfrontuje widza z tymi, którzy nie potrafią spojrzeć prawdzie w oczy. Mówi o świecie, w którym osiągnięcie stabilizacji wyklucza prawdę i moralność oraz gdzie zgoda na mniejsze lub większe zło, to jak podpisanie cyrografu z diabłem. Zgrabnie napisana sztuka, autorstwa Maksa Frischa z roku 1953, zdaje się nie tracić na aktualności. Bawi w równym stopniu, jak i każe zastanowić się nad tym, na ile jesteśmy w stanie oswoić i zrozumieć zło. Bardzo często bowiem, zamiast próbować go wytłumaczyć, należałoby po prostu powiedzieć dość.

--------------------------------------------------

WAŻNE INFORMACJE DLA WIDZÓW

INFORMACJA DLA WIDZÓW DOTYCZĄCA ZASAD POSTĘPOWANIA W CZASIE SPEKTAKLI W TEATRZE PRASKA 52 OD DNIA 26 CZERWCA 2021 r.:

W przypadku spektakli odbywających się w pomieszczeniach zamkniętych, widownia będzie mogła zostać zapełniona jedynie w 75%, a publiczność będzie musiała zasłaniać usta i nos. Osoby wchodzące na teren budynku Teatru Praska 52 muszą zastosować się do kilku bardzo ważnych zasad w zakresie bezpieczeństwa i higieny. Obowiązkowa jest m.in. dezynfekcja rąk – stojaki z płynem dezynfekującym oraz instrukcją są umieszczone przy wejściu do obiektu, w foyer oraz w toaletach. Wymagane jest zakrywanie zgiętym łokciem lub chusteczką ust i nosa podczas kichania i kaszlu. W spektaklach mogą brać udział wyłącznie osoby zdrowe, bez objawów chorobowych takich jak katar, kaszel, wysypka, gorączka, duszności, ból mięśni, brzucha, głowy, biegunka.

Wejście na spektakl, możliwe jest po złożeniu przez każdego widza pisemnego oświadczenia o tym, że ten według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Pracownicy Teatru Praska 52 udostępnią każdej osobie uczestniczącej w spektaklu stosowny formularz, którego wypełnienie jest obligatoryjne i służy jedynie uzyskaniu możliwości skontaktowania się z osobą, która podała swoje dane, w przypadku stwierdzenia zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w związku z udziałem w spektaklu. W przypadku stwierdzenia zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w związku z udziałem w spektaklu dane zawarte w formularzu będą mogły zostać przekazane przez Teatr Praska 52 właściwym służbom sanitarnym. Formularz będzie przechowywany przez Teatr Praska 52 przez 2 tygodnie od dnia spektaklu.

Przy wejściu do obiektu odbywa się bezdotykowa kontrola biletów oraz obowiązkowa dezynfekcja dłoni. Po wejściu należy udać się w miejsce wskazane przez osobę z obsługi, która wskazuje drogę do odpowiednich wejść. Procedura wpuszczania uczestników spektaklu na teren Teatru Praska 52 rozpocznie się na godzinę przed planowanym rozpoczęciem spektaklu. W Teatrze Praska 52 należy pojawić się najpóźniej na 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Na terenie obiektu trzeba zachować dystans społeczny od innych osób wynoszący nie mniej niż 2 m (nie można gromadzić się w grupach). Podczas spektaklu należy bezwzględnie przestrzegać obowiązku zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub przyłbicy.

Po każdym wydarzeniu obiekt jest dezynfekowany (toalety, klamki, poręcze). Wszystkie toalety są dostępne, znajdują się tam środki do dezynfekcji dłoni i papierowe ręczniki. W toaletach znajdują się również instrukcje prawidłowego mycia rąk, nakładania i zdejmowania maseczek ochronnych oraz rękawiczek.

Na scenie występują między innymi Paweł Brandys jako Gottlieb Biedermann, Daniel Piskorz jako Wilhelm Maria Eisenring "Wiluś", Marek Wolny jako Schmitz, Sylwia Chludzińska jako Babette Biedermann, Mateusz Jabczanik jako policjant, Jakub Reizer jako policjant.

Czas trwania: 100 minut

Obsada

Paweł Brandys - zdjęcie

Paweł Brandys
Gottlieb Biedermann

Daniel Piskorz - zdjęcie

Daniel Piskorz
Wilhelm Maria Eisenring "Wiluś"

Marek Wolny - zdjęcie

Marek Wolny
Schmitz

Sylwia Chludzińska - zdjęcie

Sylwia Chludzińska
Babette Biedermann

Jakub Reizer - zdjęcie

Jakub Reizer
policjant

Klaudia Szaflarska - zdjęcie

Klaudia Szaflarska
Pokojówka Anna

Juliana Klimenko - zdjęcie

Juliana Klimenko
Pokojówka Anna

Realizacja

Reżyseria: Jan Korwin – Kochanowski

Występuje: Krakowska Scena Klasyczna

Opinie naszych widzów (93)

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl z niespodzianką, podpalacze rewelacyjni. Komedia z ogromną dozą refleksji zupełnie poważnej.

  be.....@....pl / 19 listopada 2021

 • 10,0/ 10

  Spektakl bardzo mi się podobał. Świetną atmosferę stworzył również sam Teatr na Praskiej. Doskonała gra aktorska. Na pewno jeszcze wrócę.

  ka.....@gm...il.com / 25 czerwca 2021

 • 10,0/ 10

  Wspaniały

  s......@fr...zo.pl / 26 października 2020

 • 10,0/ 10

  Zaskakujący finał, dobra gra aktorska, realizm wybuchu (straszniej niż w domu strachów), interesujące zaangażowanie publiczności.

  go.....@po...ta.fm / 08 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Spektakl super; jedynie te sceny w piekle mogłyby być troszkę skrócone lub bardziej dynamiczne

  gb.....@po...ta.fm / 22 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Powalająca gra aktorów! Fantastyczna aranżacja niezwykle głębokiej sztuki. Polecam serdecznie bo to miejsce urzeka 😊

  sa.....@gm...il.com / 21 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  super

  ag.....@....pl / 18 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  po prostu trzeba to zobaczyć!

  an.....@in...ia.pl / 13 września 2019

 • 10,0/ 10

  Nie po raz pierwszy uczestniczyłam we wspaniałej uczcie duchowej przygotowanej przez Teatr Praska 52. Tym razem jednak oprócz fascynacji doskonałą grą aktorską miałam możliwość przeżycia autentycznego strachu podczas sceny wybuchu i pożaru domu, strachu tym bardziej realnego, że sytuacja taka dotknęła niedawno rodzinę moich znajomych, gdy w środku nocy styczniowej pozostali bez dachu nad głową, bez dobytku 42- letniego wspólnego życia. Uratowali to co najcenniejsze: życie kilkuletniego śpiącego wnuka i swoje własne. Uczestnictwo w tym spektaklu jest więc dla mnie przeżyciem szczególnym. Dziękuję życząc równocześnie dalszych okazji do dostarczania emocji i chwil refleksji w naszym troszkę rozpędzonym życiu.

  cz.....@gm...il.com / 31 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Zdecydowanie polecam każdego. Wyrafinowana dawka humoru + wątki skłaniające do naprawdę głębokiej refleksji nad tym, jak faktycznie człowiek czasem boi się prawdy; jak boi się jej nasze społeczeństwo. Spektakl zarazem zabawny i poważny, do tego świetnie odegrany przez aktorów. Polecam!

  aj.....@on...et.pl / 18 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo przyjemny spektakl, z nutą refleksji.

  zo.....@bu...ek.pl / 14 stycznia 2019

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl! Dużo zabawy i czasu na refleksję.

  ar.....@gm...il.com / 11 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobrze zagrana sztuka. Jak na teatr leżący na uboczu świetne efekty. W mojej opinii warto się wybrać.

  ve.....@po...ta.fm / 16 października 2018

 • 10,0/ 10

  No naprawdę rewelacja, polecam każdemu.

  Ga.....@po...ta.onet.pl / 15 września 2018

 • 10,0/ 10

  Postać Józka i Babette zagrana rewelacyjnie :)

  mo.....@....pl / 15 lipca 2018

 • 10,0/ 10

  Fantastycznie zagrana sztuka, która obnaża wady współczesnych Polaków: ich oportunizmu i sobkostwa.

  an.....@....pl / 17 kwietnia 2018

 • 10,0/ 10

  Świetna gra aktorska, bardzo wyraziste role i niezwykle klimatyczny teatr! Z czystym sumieniem polecam i sama na pewno będę nie raz tam wracać :)

  m......@gm...il.com / 16 kwietnia 2018

 • 10,0/ 10

  bardzo dobre, sklania do przemyslen, ciekawe zakonczenie. aktorzy Teatru jak zwykle w swtietnej formie

  go.....@in...ia.pl / 18 marca 2018

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl i aktorzy. Polecam gorąco Teatr Praska 52

  12.....@gm...il.com / 13 marca 2018

 • 10,0/ 10

  Wspaniała gra aktorska, niesamowity klimat i specyficzna atmosfera tego miejsca powoduje, że odkrywasz inny wymiar teatru. Sztuka prawdziwa, chwilami śmieszna ale głęboka, co powoduje, że jeszcze długo później dyskutujesz odbiór i przemyślenia z innymi widzami.

  iz.....@....pl / 14 lutego 2018

 • 10,0/ 10

  Świetna sztuka! Znakomita gra aktorska oraz adaptacja. Polecam z czystym sumieniem.

  bu.....@gm...il.com / 11 lutego 2018

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobra gra aktorska! Z pewnością jeszcze nie raz wybiorę się do Teatru Praska 52.

  pa.....@gm...il.com / 11 lutego 2018

 • 10,0/ 10

  Swietna, zabawna sztuka, wisienka na torcie byla wspaniala gra aktorska.

  kr.....@gm...il.com / 10 lutego 2018

 • 10,0/ 10

  Gorąco polecam wszystkim którzy mają ochotę odpocząć od codzienności. Bardzo dobra reżyseria i gra aktorów. Na pewno wrócę do tego teatru i to niebawem, a do tego zaproszę znajomych. Warto.

  kr.....@....pl / 09 stycznia 2018

 • 10,0/ 10

  Jak zwykle swietnie.

  go.....@tl...en.pl / 08 stycznia 2018

Teatr Praska 52 - Adres i dojazd

ul. Praska 52
Kraków

http://www.teatrpraska52.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.