- Warszawa
- Repertuar
- Teatr Powszechny
- Wściekłość
Średnia ocena
23
oddanych głosów
50
zainteresowanych osób
Wściekłość
„Gniew będziecie wykrzykiwać to w jedną, to w drugą stronę, niezależnie od tego, jakiego sortu jesteście i jacy wściekli jesteście”.
Elfriede Jelinek zaczyna pisać Wściekłość po zamachu w redakcji pisma „Charlie Hebdo” oraz po zabiciu czterech klientów sklepu z żywnością koszerną. Tym, którym mówi we Wściekłości jest indywidualny głos, najczęściej jednak jest to „my”, które płynnie przechodzi ze strony ofiar na stronę bojowników.
„Zabijcie wszystkich, którzy nie są wami! To raczej proste przesłanie. Ludzie je słyszą i słuchają, a potem nie ma wyjścia, bo jest za późno. Rzeźnia ruszyła. Podniosła się wrzawa, podniosły się krzyki, reszta już się nie podniesie”.
Stajemy się ofiarami narcystycznego, oślepiającego gniewu samozwańczych bojowników, którzy głoszą, że ich los jest losem świata. Osieroceni po wielokroć – przez ojca, matkę, ojczyznę, własność i kierunek – osierocają innych. Dlatego też ciągle zmienia się i zlewa perspektywa mówiących: zorkiestrowana wściekłość, która likwiduje wszelkie wątpliwości i wszelki bezwład, stwarzając pewność i reguły gry. Pewne jest, że Jelinek napisała sztukę, która stała się smutną prognozą rzeczywistości, która trwa. „Mogłabym pisać Wściekłość w nieskończoność” - mówi Jelinek.
Spektakl dla widzów dorosłych.
Czas trwania: 160 minut
Obsada
Michał Czachor
Jonathan
Julian Świeżewski
Krzysiek
Aleksandra Bożek
Elfriede
Mateusz Łasowski
Rodriguez
Magdalena Koleśnik
Netrebko
Michał Jarmicki
Józef Wołyszko
Kaya Kołodziejczyk
Renata Paris
Karolina Adamczyk
Penthesilea
Mamadou Góo Bâ
Świadek Mamadou
Arkadiusz Pyć
Papież
Robert Wasiewicz
Orlando
Anna Dzieduszycka
Papież
Rui Ishihara
Świadek Rui
Wiktor Loga-Skarczewski
Orlando
więcej
Realizacja
Reżyseria: Maja Kleczewska
Dramaturgia: Łukasz Chotkowski
Scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
Scenografia: Zbigniew Libera
Kostiumy: Konrad Parol
Muzyka: Cezary Duchnowski
Wideo: Ewa Łuczak
Asystentka reżyserki: Zofia Gustowska
Inspicjent: Barbara Sadowska
więcej
Opinie naszych widzów (9)
-
10.0/ 10
Absolutna rewelacja, chociaż spektakl trudny. Widzom o słabych nerwach odradzam. Wyszedłem z teatru mocno poruszony i wiele spraw zobaczyłem na nowo....
pi.....@t-...le.pl / 15 January 2018
-
10.0/ 10
Rewelacyjny spektakl o uchodźcach i terrorystach byłem kiedyś pankiem więc jest to dokładnie moja estetyka! nie dla przewrażliwionych katolików i onr'owców a zaczyna się o 19:20 bo o 19:30 zaczyna się dziennik będący integralną częścią spektaklu (a przy tym tubą propagandową antyimigranckich oszołomów) .
da.....@....pl / 14 January 2018
-
10.0/ 10
Dla myślących Polaków!!! Nie bójmy sie Boga tylko człowieka.
ju.....@tl...en.pl / 12 June 2017
-
10.0/ 10
Spektakl wybitny i niezwykle poruszający, który pozwala widzowi zanurzyć się w barwny lecz przerażający świat wykreowany przez reżyserkę. Widowisko jest ze wszech miar dydaktyczne i w iście Huebnerowskim duchu zmusza do głębokiej refleksji.
Ja.....@gm...il.com / 19 March 2017
-
10.0/ 10
najlepszy głos o temacie uchodźców w masowej kulturze, spektakl niezwykle dynamiczny, pomysłowy, świetnie zagrany, odważny i twórczy - świetna scena wywiadu, znakomita końcówka, wiele ciekawych rozwiązań
an.....@po...ta.wp.pl / 03 February 2017
-
8.0/ 10
spektakl dotyczy trudnej problematyki i używa brutalnych środków wyrazu. Ma wady - jest może trochę za długi, nie wszystkie pomysły inscenizacyjne są jednakowo dobre, ale tekst jest znakomity,- i bardzo aktualny, a zespół świetny, jak na polskie warunki wyjątkowo sprawny - także technicznie i fizycznie, W sumie sensownie, choć niezbyt rozrywkowo, spędzony wieczór.
ma.....@gm...il.com / 14 June 2017
-
7.0/ 10
Spektakl nierówny. Obok genialnych scen, wiele mielizn. Oceniając całość - wart obejrzenia. Jedno z ciekawszych przedstawień o współczesnych problemach, jaki ostatnio widziałem.
pw.....@gm...il.com / 28 March 2017
-
7.0/ 10
Spektakl dający do myślenia. Gra aktorska na wysokim poziomie, lecz miejscami niezrozumiały, nielogiczny.
pi.....@gm...il.com / 20 March 2017
-
5.0/ 10
Bardzo wymagająca i kontrowersyjna sztuka. Dla koneserów. Niemniej, należy ją obejrzeć wytrwale do końca.
t......@gm...il.com / 27 February 2018
Teatr Powszechny
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera znajduje się w samym sercu warszawskiej Pragi. Powstał w 1944 roku z inicjatywy Jana Mrozińskiego. Teatrem tym zarządzało wielu wybitnych dyrektorów m. in. Eugeniusz Poreda, Józef Maśliński, Czesław Szpakowicz, Andrzej Krasicki, Henryk Szletyński, Tadeusz Kaźmierski. Dyrektorem Teatru Powszechnego w 1963 roku został wybitny polski aktor i reżyser - Adam Hanuszkiewicz, zaś niedługo po nim stanowisko to objął obecny patron teatru - Zygmunt Hübner.
Zygmunt Hübner konsekwentnie tworzył artystyczny i intelektualny profil teatru, który obowiązuje do dziś. Zgodnie z założeniami Zygmunta Hübner jest to „teatr, który się wtrąca” – podejmuje ważne tematy i jest otwarty na każdego widza.
Od początku z Teatrem Powszechnym związanych było wielu wybitnych artystów m. in. Zofia Kucówna, Wiesław Mazurkiewicz, Adam Hanuszkiewicz, Emilia Krakowska, Gustaw Lutkiewicz, Janina Nowicka, Anna Seniuk, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Gustaw Lutkiewicz, Piotr Machalica, Zbigniew Zapasiewicz oraz wielu innych.
Obecnie dyrektorem Teatru Powszechnego jest Paweł Łysiak, zaś w skład zespołu artystycznego wchodzi wielu znakomitych aktorów m. in Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Grzegorz Falkowski, Mateusz Łasowski, Kazimierz Wysota oraz wielu innych.
Teatr Powszechny ma niezwykle bogaty repertuar teatralny – pojawiają się w nim różne formy teatralne, spektakle zaś powstają na podstawie wybitnych dzieł – dawnych i współczesnych.
Spektakle w Teatrze Powszechnym grane są na dwóch scenach – scenie dużej i scenie małej. Dodatkowo Teatr Powszechny organizuje różnego rodzaju warsztaty, debaty, rozmowy z twórcami i spotkania w swojej kawiarni – Stole Powszechnym oraz udostępnia swoim widzom scenę muzyczną, performerską, nastawioną na improwizację oraz kino studyjne, czyli Mózg Powszechny.
Bilety i wejściówki do Teatru Powszechnego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub za pośrednictwem strony internetowej teatru, a także w kasie teatru.
więcej
Wybierz termin
Wściekłość
Wściekłość
Spektakl nie jest grany w nadchodzących miesiącach
Nasze benefity
-
Wymiana rezerwacji do 3 dni przed wydarzeniem
-
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
-
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia
Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:
22.04 / 19:00
24.04 / 19:00
25.04 / 19:00
+ dostępnych 10 innych terminów
Inne wydarzenia w tej instytucji:
04.05 / 19:00
05.05 / 19:00
+ dostępnych 3 innych terminów
Jutro / 19:00
22.04 / 17:00
+ dostępnych 4 innych terminów