Upadanie - zdjęcie Upadanie - zdjęcie Upadanie - zdjęcie Upadanie - zdjęcie

Średnia ocena

33 oddanych głosów
10 zainteresowanych osób

8,1 / 10

Upadanie

Árpád Schilling – jeden z najważniejszych reżyserów na mapie współczesnego, europejskiego teatru – przedstawia własne spojrzenie na relacje, które rządzą polską rodziną. „Upadanie” to splot wielu narracji i wątków, które tworzą portret społeczeństwa uwikłanego w konflikty klasowe i trudne moralne decyzje. Podobnie jak Czechow, Schilling łączy psychologiczne portrety zagubionych jednostek z ostrą krytyką społeczną. Dwie rodziny, związane ze sobą na poziomie emocjonalnym i ekonomicznym, próbują sprostać kryzysom i odpowiedzieć na pytania, których wolałyby uniknąć.

Na naszych oczach pękają kruche fundamenty liberalnych i konserwatywnych światopoglądów, a stałe punkty odniesienia rozpadają się w konfrontacji z etycznymi dylematami.

Na scenie występują między innymi Ewa Skibińska, Arkadiusz Brykalski, Julian Świeżewski, Michał Jarmicki, Klara Bielawka, Anna Ilczuk.

Czas trwania: 95 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Árpád Schilling

Scenariusz na podstawie improwizacji aktorów: Árpád Schilling, Annamária Láng

Dramaturgia: Bence Bíró

Tłumaczenie: Patrícia Pászt

Kierownik produkcji: Ildikó Ságodi

Asystentka reżysera: Zofia Gustowska

Opinie naszych widzów (10)

 • 10,0/ 10

  niezwykle trafny, ukazujący zagadnienia współczesnych wyborów etycznych w sposób obiektywny, bez generalizowania - co jak na teatr mocno zaangażowany politycznie jest miłym zaskoczeniem, aktorstwo pełne zaangażowania, tylko publiczność zawodzi: śmiechy z poważnych fragmentów i nie wyłączanie telefonów

  an.....@po...ta.wp.pl / 17 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Ciekawy, krytyczny, dający do myślenia. Warto obejrzeć.

  wd.....@....pl / 16 lutego 2020

 • 9,0/ 10

  Ciekawy, porusza aktualne i życiowe tematy. Język wcale nie aż tak pełny przekleństw, które nawet jeśli się pojawią są przecież częścią rzeczywistości. Polecam

  be.....@....pl / 16 lutego 2020

 • 9,0/ 10

  Świetny spektakl - niełatwe tematy, które dzieją się wokół nas, a których nie jesteśmy do końca świadomi. A może nie chcemy ich zauważać... "Sztuka, która się wtrąca"

  ra.....@gm...il.com / 12 lutego 2018

 • 9,0/ 10

  Na spektaklu był też mój 14-letni wnuczek. Sam go wybrał. Miałam pewne obawy. Niepotrzebnie. Janek dokonał świetnej analizy, lokując każdą z postaci w odpowiednim miejscu sceny politycznej. Oczywiście jestem dumna z mojego wnuczka, ale też wiem, że nie każdy bodziec skłania go do tak głębokich refleksji. Drugi dzień o tym rozmawiamy i końca nie widać. Dziękuję za sprowokowanie tych rozmów.

  ma.....@....pl / 02 lipca 2017

 • 9,0/ 10

  Świetny spektakl! Bardzo życiowy, pięknie zbudowany i cudnie wypełniony przez mistrzowskie aktorstwo. Myślę,że naprawdę warto iść.

  ma.....@gm...il.com / 02 lipca 2017

 • 8,0/ 10

  Może nie jest to jakiś skomplikowany scenariusz, mimo to zadaje kilka elementarnych pytań, w jakim kierunku zmierzamy i czego oczekujemy od życia. I to pozostawiło we mnie głęboką refleksję nad własnym życiem. Gra aktorska na najwyższym poziomie.

  3r.....@....pl / 12 lutego 2018

 • 5,0/ 10

  Sztuka wzmacnia stereotypy i ślizga się po powierzchni problemów. Nie odmawiam trafności spostrzeżen, ale brakuje głębszego zrozumienia. Zamiast silić się na calosciowa diagnozę czasami lepiej przyjrzeć się jednej kwestii. Druga rzecz aktorstwo. I tu ciekawy pomysł na granie przez bycie a nie odgrywanie ról jednak na poziomie wykonania niepotrzebna teatralnosc i przerysowania. Takie samo pomieszanie na poziomie gatunków niby dramat ale z gorzkim humorem i śmiechem przez łzy. Dzięki temu ani się nie uśmiałam ani nie zastanowiłam nad niczym głębiej.

  ma.....@gm...il.com / 03 października 2020

 • 3,0/ 10

  Stek wulgaryzmów płynących ze sceny przyćmił przesłanie ,ktore było zapewne zamiarem autora. Jeśli teatr nie jest już zarzewiem kultury - to czego możemy spodziewać się po ULICY????

  bo.....@....pl / 14 listopada 2017

 • 1,0/ 10

  Uważam spektakl za niedopuszczalną formę używania języka polskiego, szczególnie w miejscu, które ma upowszechniać kulturę. Niewyobrażalny stek przekleństw i wulgaryzmów budzi odrazę i obrzydzenie, aczkolwiek poruszone problemy mogą być przesłanką do przemysleń, może dla niektórych do podejmowania odpowiednich działań , pomocy osobom które zderzą się z podobnymi problemmi. Jednak w tym wydaniu są dla mnie nie do przyjęcia. Ponadto w Polsce obowiązuje ustawa o czystości języka polskiego,

  da.....@pk...in.pl / 28 lutego 2019

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.