Upadanie - zdjęcie Upadanie - zdjęcie Upadanie - zdjęcie Upadanie - zdjęcie

Średnia ocena

22 oddanych głosów
4 zainteresowane osoby

8.2 / 10

Upadanie

Upadanie to próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego współczesny świat tak się radykalizuje i gwałtownie skręca na prawo. Nie będzie to socjologiczna analiza, ale zniuansowana psychologicznie opowieść rodzinna. Schilling snuje niemal Czechowowską historię, w której pod pozorem rutyny codziennego życia, stopniowo odsłaniają się kolejne dramaty i uwikłania każdego z bohaterów, m.in. liberalnego profesora z homoseksualnymi skłonnościami, który nie jest w stanie wyzwolić się z toksycznego małżeństwa, jego znudzonej życiem córki, która spełnienie znajduje w konserwatywnym światopoglądzie, a także bezrobotnego nieudacznika, którego córka zachodzi w ciążę i zastanawia się nad jej usunięciem, czy młodego robotnika, który marzy o wyjeździe za granicę i rezygnuje z miłości, widząc w tym szansę na odzyskanie szacunku do samego siebie. Kolejne komplikacje tych jednostkowych historii, hipokryzja, zaniedbania i intelektualne lenistwo prowadzą do dramatu.

„Chciałbym, żeby widzów, oprócz jednoznacznych aluzji politycznych, prowokowały też reakcje ludzkie. Jeśli pojawi się jakikolwiek problem, najważniejszy jest człowiek, który za nim stoi. Trudno jest tak dostroić sztukę, żeby każda postać reprezentowała jakąś prawdę i żebyśmy jednocześnie czuli do każdego lekką niechęć. - Tak, abyśmy lubili ich, zgadzali się z nimi, ale też żeby nas niepokoili, wytrącali z równowagi. Aby widz gubił się w prawdach i nie wiedział po czyjej stronie stoi.” / Árpád Schilling

Czas trwania: 95 minut

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Árpád Schilling

Scenariusz na podstawie improwizacji aktorów: Árpád Schilling, Annamária Láng

Dramaturgia: Bence Bíró

Tłumaczenie: Patrícia Pászt

Kierownik produkcji: Ildikó Ságodi

Asystentka reżysera: Zofia Gustowska

Opinie naszych widzów (5)

 • 9.0/ 10

  Świetny spektakl - niełatwe tematy, które dzieją się wokół nas, a których nie jesteśmy do końca świadomi. A może nie chcemy ich zauważać... "Sztuka, która się wtrąca"

  ra.....@gm...il.com / 12 February 2018

 • 9.0/ 10

  Na spektaklu był też mój 14-letni wnuczek. Sam go wybrał. Miałam pewne obawy. Niepotrzebnie. Janek dokonał świetnej analizy, lokując każdą z postaci w odpowiednim miejscu sceny politycznej. Oczywiście jestem dumna z mojego wnuczka, ale też wiem, że nie każdy bodziec skłania go do tak głębokich refleksji. Drugi dzień o tym rozmawiamy i końca nie widać. Dziękuję za sprowokowanie tych rozmów.

  ma.....@....pl / 02 July 2017

 • 9.0/ 10

  Świetny spektakl! Bardzo życiowy, pięknie zbudowany i cudnie wypełniony przez mistrzowskie aktorstwo. Myślę,że naprawdę warto iść.

  ma.....@gm...il.com / 02 July 2017

 • 8.0/ 10

  Może nie jest to jakiś skomplikowany scenariusz, mimo to zadaje kilka elementarnych pytań, w jakim kierunku zmierzamy i czego oczekujemy od życia. I to pozostawiło we mnie głęboką refleksję nad własnym życiem. Gra aktorska na najwyższym poziomie.

  3r.....@....pl / 12 February 2018

 • 3.0/ 10

  Stek wulgaryzmów płynących ze sceny przyćmił przesłanie ,ktore było zapewne zamiarem autora. Jeśli teatr nie jest już zarzewiem kultury - to czego możemy spodziewać się po ULICY????

  bo.....@....pl / 14 November 2017

Teatr Powszechny

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera znajduje się w samym sercu warszawskiej Pragi. Powstał w 1944 roku z inicjatywy Jana Mrozińskiego. Teatrem tym zarządzało wielu wybitnych dyrektorów m. in. Eugeniusz Poreda, Józef Maśliński, Czesław Szpakowicz, Andrzej Krasicki, Henryk Szletyński, Tadeusz Kaźmierski. Dyrektorem Teatru Powszechnego w 1963 roku został wybitny polski aktor i reżyser - Adam Hanuszkiewicz, zaś niedługo po nim stanowisko to objął obecny patron teatru - Zygmunt Hübner.

Zygmunt Hübner konsekwentnie tworzył artystyczny i intelektualny profil teatru, który obowiązuje do dziś. Zgodnie z założeniami Zygmunta Hübner jest to „teatr, który się wtrąca” – podejmuje ważne tematy i jest otwarty na każdego widza.

Od początku z Teatrem Powszechnym związanych było wielu wybitnych artystów m. in. Zofia Kucówna, Wiesław Mazurkiewicz, Adam Hanuszkiewicz, Emilia Krakowska, Gustaw Lutkiewicz, Janina Nowicka, Anna Seniuk, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Gustaw Lutkiewicz, Piotr Machalica, Zbigniew Zapasiewicz oraz wielu innych.

Obecnie dyrektorem Teatru Powszechnego jest Paweł Łysiak, zaś w skład zespołu artystycznego wchodzi wielu znakomitych aktorów m. in Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Grzegorz Falkowski, Mateusz Łasowski, Kazimierz Wysota oraz wielu innych.

Teatr Powszechny ma niezwykle bogaty repertuar teatralny – pojawiają się w nim różne formy teatralne, spektakle zaś powstają na podstawie wybitnych dzieł – dawnych i współczesnych.

Spektakle w Teatrze Powszechnym grane są na dwóch scenach – scenie dużej i scenie małej. Dodatkowo Teatr Powszechny organizuje różnego rodzaju warsztaty, debaty, rozmowy z twórcami i spotkania w swojej kawiarni – Stole Powszechnym oraz udostępnia swoim widzom scenę muzyczną, performerską, nastawioną na improwizację oraz kino studyjne, czyli Mózg Powszechny.

Bilety i wejściówki do Teatru Powszechnego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub za pośrednictwem strony internetowej teatru, a także w kasie teatru.

Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.8
Średnia ocena
Bardzo polecam
- Danuta

10.05 / 19:00

11.05 / 19:00

Gatunek: Dramat
8.8
Średnia ocena
Spektakl świetny
- Anna

Dziś / 19:00

Dziś / 16:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
9.1
Średnia ocena
Doskonale zagrany przez młodych aktorów. Jestem pod ogromnym wrażeniem.
- Marta

27.04 / 19:30

27.04 / 17:30

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

8.9
Średnia ocena
Coś niesamowitego. Gdybym mógł i miał siłę, klaskałbym na stojąco jeszcze z godzinę
- Łukasz

Dziś / 17:00

31.05 / 19:00

+ dostępnych 3 innych terminów

Gatunek: Dramat
8.5
Średnia ocena
Jeden z najważniejszych spektakli w polskim teatrze ostatnich lat. Obowiązkowo!
- Sebastian

04.05 / 19:00

05.05 / 19:00

+ dostępnych 3 innych terminów

Gatunek: Dramat
9.0
Średnia ocena

26.04 / 19:30

27.04 / 19:30

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.