Upadanie - zdjęcie Upadanie - zdjęcie Upadanie - zdjęcie Upadanie - zdjęcie

Średnia ocena

26 oddanych głosów
7 zainteresowanych osób

7,9 / 10

Upadanie

Upadanie to próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego współczesny świat tak się radykalizuje i gwałtownie skręca na prawo. Nie będzie to socjologiczna analiza, ale zniuansowana psychologicznie opowieść rodzinna. Schilling snuje niemal Czechowowską historię, w której pod pozorem rutyny codziennego życia, stopniowo odsłaniają się kolejne dramaty i uwikłania każdego z bohaterów, m.in. liberalnego profesora z homoseksualnymi skłonnościami, który nie jest w stanie wyzwolić się z toksycznego małżeństwa, jego znudzonej życiem córki, która spełnienie znajduje w konserwatywnym światopoglądzie, a także bezrobotnego nieudacznika, którego córka zachodzi w ciążę i zastanawia się nad jej usunięciem, czy młodego robotnika, który marzy o wyjeździe za granicę i rezygnuje z miłości, widząc w tym szansę na odzyskanie szacunku do samego siebie. Kolejne komplikacje tych jednostkowych historii, hipokryzja, zaniedbania i intelektualne lenistwo prowadzą do dramatu.

„Chciałbym, żeby widzów, oprócz jednoznacznych aluzji politycznych, prowokowały też reakcje ludzkie. Jeśli pojawi się jakikolwiek problem, najważniejszy jest człowiek, który za nim stoi. Trudno jest tak dostroić sztukę, żeby każda postać reprezentowała jakąś prawdę i żebyśmy jednocześnie czuli do każdego lekką niechęć. - Tak, abyśmy lubili ich, zgadzali się z nimi, ale też żeby nas niepokoili, wytrącali z równowagi. Aby widz gubił się w prawdach i nie wiedział po czyjej stronie stoi.” / Árpád Schilling

W spektaklu występują między innymi Ewa Skibińska, Arkadiusz Brykalski, Julian Świeżewski, Michał Jarmicki, Klara Bielawka, Anna Ilczuk.

Czas trwania: 95 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Árpád Schilling

Scenariusz na podstawie improwizacji aktorów: Árpád Schilling, Annamária Láng

Dramaturgia: Bence Bíró

Tłumaczenie: Patrícia Pászt

Kierownik produkcji: Ildikó Ságodi

Asystentka reżysera: Zofia Gustowska

Opinie naszych widzów (6)

 • 9,0/ 10

  Świetny spektakl - niełatwe tematy, które dzieją się wokół nas, a których nie jesteśmy do końca świadomi. A może nie chcemy ich zauważać... "Sztuka, która się wtrąca"

  ra.....@gm...il.com / 12 lutego 2018

 • 9,0/ 10

  Na spektaklu był też mój 14-letni wnuczek. Sam go wybrał. Miałam pewne obawy. Niepotrzebnie. Janek dokonał świetnej analizy, lokując każdą z postaci w odpowiednim miejscu sceny politycznej. Oczywiście jestem dumna z mojego wnuczka, ale też wiem, że nie każdy bodziec skłania go do tak głębokich refleksji. Drugi dzień o tym rozmawiamy i końca nie widać. Dziękuję za sprowokowanie tych rozmów.

  ma.....@....pl / 02 lipca 2017

 • 9,0/ 10

  Świetny spektakl! Bardzo życiowy, pięknie zbudowany i cudnie wypełniony przez mistrzowskie aktorstwo. Myślę,że naprawdę warto iść.

  ma.....@gm...il.com / 02 lipca 2017

 • 8,0/ 10

  Może nie jest to jakiś skomplikowany scenariusz, mimo to zadaje kilka elementarnych pytań, w jakim kierunku zmierzamy i czego oczekujemy od życia. I to pozostawiło we mnie głęboką refleksję nad własnym życiem. Gra aktorska na najwyższym poziomie.

  3r.....@....pl / 12 lutego 2018

 • 3,0/ 10

  Stek wulgaryzmów płynących ze sceny przyćmił przesłanie ,ktore było zapewne zamiarem autora. Jeśli teatr nie jest już zarzewiem kultury - to czego możemy spodziewać się po ULICY????

  bo.....@....pl / 14 listopada 2017

 • 1,0/ 10

  Uważam spektakl za niedopuszczalną formę używania języka polskiego, szczególnie w miejscu, które ma upowszechniać kulturę. Niewyobrażalny stek przekleństw i wulgaryzmów budzi odrazę i obrzydzenie, aczkolwiek poruszone problemy mogą być przesłanką do przemysleń, może dla niektórych do podejmowania odpowiednich działań , pomocy osobom które zderzą się z podobnymi problemmi. Jednak w tym wydaniu są dla mnie nie do przyjęcia. Ponadto w Polsce obowiązuje ustawa o czystości języka polskiego,

  da.....@pk...in.pl / 28 lutego 2019

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.