Szczury | #WspieramKulture - zdjęcie Szczury | #WspieramKulture - zdjęcie Szczury | #WspieramKulture - zdjęcie Szczury | #WspieramKulture - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

7,0 / 10

Szczury | #WspieramKulture

Link do bezpłatnej transmisji znajdziesz na stronie Teatru Powszechnego KLIKNIJ TUTAJ

A kiedy Abraham dowiaduje się od anioła, że nie jest tu po to, by złożyć w ofierze Izaaka, ten pyta: Jak to? W takim razie przyszedłem nadaremnie? Mimo wszystko przynajmniej go skaleczę, aby upuścić trochę krwi. Czy sprawi ci to przyjemność?

W Szczurach, jak w innych dramatach, noblista Gerhart Hauptmann pokazuje świat w stanie rozkładu zasad i wartości. Przyglądając się społecznej nędzy życia zawsze powtarzał, że chce nieść rebelię, która rozwścieczy publiczność i polityków. Zmuszał i zmusza, by widz kierował wzrok na rzeczy, których nie chce oglądać.

Maja Kleczewska przenosi akcję dramatu do współczesnej Warszawy, wraz z dramaturgiem, Łukaszem Chotkowskim, rozgrywa kolejne sekwencje dramatu w kręgach warszawskich elit, które uzurpują sobie prawo do strofowania i wychowywania społeczeństwa. W przedstawieniu świadomie zostali obsadzeni aktorzy, którzy na co dzień goszczą na srebrnych ekranach w większości polskich domów.

Podobnie jak u niemieckiego dramatopisarza, tak i tutaj dopuszczeni do głosu zostają również ludzie spychani na margines. W przedstawionym na scenie świecie nie da się łatwo oddzielić dobra od zła, a funkcjonujące w nim postacie uwikłane są w skomplikowane środowiskowe zależności. Niepohamowane i sztuczne pragnienia, które napędzają bohaterów Szczurów, wiodą ich wprost do autodestrukcji. Ceną, którą będą musieli zapłacić, jest drugi człowiek i własne człowieczeństwo. Jeśli bowiem można pragnąć wszystkiego, jeśli wszystko można kupić, to wszystko też może być na sprzedaż. Człowiek przede wszystkim.

Spektakl wyłącznie dla widzów od 18. roku życia.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Powszechnego w Warszawie i Festiwalu Boska Komedia.

Na scenie występują między innymi Karina Seweryn jako Selma Knobbe, Michał Czachor jako Bruno (Bruno Mechelke), Magdalena Koleśnik, Mateusz Łasowski jako Pan Paweł (Pan John), Karolina Adamczyk jako Polina (Paulina Piperkarcka), Maria Robaszkiewicz jako Alicja-aktorka (Alicja Rutterbusch).

Czas trwania: 120 minut

Obsada

Karina Seweryn - zdjęcie

Karina Seweryn
Selma Knobbe

Michał Czachor - zdjęcie

Michał Czachor
Bruno (Bruno Mechelke)

Mateusz Łasowski - zdjęcie

Mateusz Łasowski
Pan Paweł (Pan John)

Karolina Adamczyk - zdjęcie

Karolina Adamczyk
Polina (Paulina Piperkarcka)

Maria Robaszkiewicz - zdjęcie

Maria Robaszkiewicz
Alicja-aktorka (Alicja Rutterbusch)

Michał Jarmicki - zdjęcie

Michał Jarmicki
Dyrektor teatru (Harro Hassenreuter)

Eliza Borowska - zdjęcie

Eliza Borowska
Pani Hanna (Pani John)

Aleksandra Bożek - zdjęcie

Aleksandra Bożek
Pani Knobbe

Realizacja

reżyseria - Maja Kleczewska

scenariusz sceniczny - Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

dramaturgia - Łukasz Chotkowski

scenografia, reżyseria światła, video, found footage - Wojciech Puś

muzyka - Paweł Krawczyk

kostiumy - Konrad Parol

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.