Orlando. Biografie - zdjęcie Orlando. Biografie - zdjęcie Orlando. Biografie - zdjęcie Orlando. Biografie - zdjęcie Orlando. Biografie - zdjęcie Orlando. Biografie - zdjęcie Orlando. Biografie - zdjęcie Orlando. Biografie - zdjęcie Orlando. Biografie - zdjęcie Orlando. Biografie - zdjęcie

Orlando. Biografie

„Jedna płeć jest od drugiej różna, lecz w istocie mieszają się ze sobą. W każdej ludzkiej istocie zachodzi chwiejność miedzy jedna płcią a drugą i często tylko strój pozwala zachować pozór męski bądź niewieści, a pod spodem kryje się coś wręcz przeciwnego niż na wierzchu” (Virginia Woolf, „Orlando”).

Mimo to, w roku 2022 politycy nadal próbują przemocą usunąć z pola widzenia osoby nieprzystające do norm: na pięć miesięcy przed inwazją na Ukrainę Władimir Putin twierdził, że transpłciowość to „prawie zbrodnia przeciwko ludzkości”, na Węgrzech obowiązuje zakaz „homoseksualnej propagandy”, a w Polsce – „strefy wolne od LGBT”.

Czy jednak podobne próby mogą się powieść? Spektakl, którego punktami wyjścia są powieść „Orlando” z 1928 roku oraz film na jej podstawie z 1990 roku, próbuje zmierzyć się z zakłopotaniem, niechęcią i nienawiścią wobec inności. W podróży przez wieki, życiorysy, a także doświadczenia zaproszonych do projektu artystów cispłciowych oraz określających się jako osoby trans- i niebinarne, pytamy: czy naprawdę bycie inną/innym jest tak rzadkie, jak nam się wydaje? A może każda z nas jest w jakiś sposób inna? Czy innością nie jest każda transformacja i przemiana, jaką przechodzimy w życiu?

Czy na pewno wiesz kim jesteś? Czy binarne podziały są odpowiedzią na dzisiejsze zagrożenia? A może w inności kryje się obietnica zabawy, rewolucji oraz… nowego, lepszego porządku i świata?

Do obsady gościnnie dołącza Katarzyna Kozyra.

Spektakl jest dostępny dla widzów od 15. roku życia.

Na scenie występują między innymi LULLA-Andrzej Szwan, Anu Czerwiński, Filipka Rutkowska, Pepe le Puke, Arkadiusz Brykalski, Maria Robaszkiewicz.

Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Zwiastuny

Realizacja

reżyseria – Agnieszka Błońska

dramaturgia – Olga Byrska

konsultacje dramaturgiczne – Krysia Bednarek i zespół; Joanna Wichowska [R.I.P.]

teksty – Krysia Bednarek, Agnieszka Błońska, Olga Byrska, Anu Czerwiński, Lulla La Polaca, Pepe Le Puke, Filipka Rutkowska, Virginia Woolf

scenografia i kostiumy – Katarzyna Kozyra, Arek Ślesiński

wideo – Anu Czerwiński, w projekcjach wideo wykorzystano pracę Pepe Le Puke

DJ set – Karolina Kędziora vel Wyrodna, Pepe Le Puke

selekcja muzyki – Karolina Kędziora vel Wyrodna, Pepe Le Puke, Lulla La Polaca

reżyseria światła – Artur Sienicki

asystentka reżyserki – Krysia Bednarek

inspicjentka – Bazhena Shamovich, Barbara Sadowska

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet