Neron - zdjęcie Neron - zdjęcie Neron - zdjęcie Neron - zdjęcie Neron - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
3 zainteresowane osoby

7,3 / 10

Neron

„Neron (…) bardzo się troszczył o lud, musiał mu dostarczać rozrywki i dlatego urządził największe święto starożytności. Jak opowiada piękną prozą Tacyt, cesarz otworzył swoje ogrody na przyjęcie. Każdy, kto był kimś, przybył na ucztę: senatorowie, arystokracja, kronikarze przekazujący sobie plotki towarzyskie - cały wielki świat. Neron miał jednak kłopot: nie wiedział jak oświetlić tak ogromną przestrzeń, rozległe ogrody. Przyszedł mu do głowy pomysł: kazał sprowadzić przestępców i spalić ich, żeby zapewnić światło. (..). Dla mnie w tym wszystkim nie jest interesujący Neron, tylko jego goście. Kim byli zaproszeni przez Nerona ludzie?” (Martín Caparrós „Głód”, tłum. Marta Szafrańska-Brandt).

Ponad dwa tysiące lat temu moralność judeochrześcijańska mieszkała w katakumbach, był to inny świat: bez tabu i poczucia winy, jednak zachowujący hierarchie, wierzenia i obrzędy. Neron jako władca absolutny i jako absolutny artysta, miał totalną kontrolę nad nastrojem, charakterem i dynamiką ucztowania. Nie miał umiaru, jego występy trwały nawet dwanaście godzin, a apetyt był wciąż niezaspokojony, dbał o to, by rozkosze trwały jak najdłużej, dlatego ucztującym zawsze zapewniano m.in. dostęp do womitoriów oraz innych form relaksu i oczyszczenia.

Twórcy spektaklu zainspirowani współczesnymi technikami sprawowania władzy, podejmują próbę rekonstrukcji jednej z legendarnych uczt Nerona. Poprzez przywołanie najważniejszych dla niego wydarzeń i osób, Neron spróbuje znieść granicę między sztuką i byciem, aktorem i widzem, widowiskiem i spotkaniem.

Na scenie występują między innymi Magdalena Koleśnik, Julia Wyszyńska, Anna Ilczuk, Grzegorz Artman, Julian Świeżewski, Michał Czachor.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Wiktor Rubin

Tekst i dramaturgia: Jolanta Janiczak

Scenografia: Michał Korchowiec

Kostiumy: Hanna Maciąg

Asystent reżysera: Wojciech Rodak

Inspicjent: Kuba Olszak

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Zajebisty:) Świetna gra aktorów, skłania do przemyśleń (np. jak chciałbyś umrzeć?), otwiera na nowe doznania i doświadczenia, jeśli ktoś ma zahamowania natury seksualno-cielesnej.

  ed.....@gm...il.com / 01 stycznia 2020

 • 9,0/ 10

  Niesztampowa, zaskakująca interpretacja postaci Nerona.

  br.....@gm...il.com / 29 grudnia 2019

 • 8,0/ 10

  Mocno kontrowersyjny, zabawny ale i miejscami niekomfortowy spektakl. Dobra gra aktorów, dużo elementów angażujących publikę.

  ep.....@gm...il.com / 04 stycznia 2020

 • 4,0/ 10

  Bardzo cenię sobie spektakle Teatru Powszechnego, niestety NERON to najgorszy spektakl tego Teatru.

  ne.....@tl...en.pl / 25 marca 2018

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.