Neron - zdjęcie Neron - zdjęcie Neron - zdjęcie Neron - zdjęcie Neron - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

5.7 / 10

Neron

„Neron (…) bardzo się troszczył o lud, musiał mu dostarczać rozrywki i dlatego urządził największe święto starożytności. Jak opowiada piękną prozą Tacyt, cesarz otworzył swoje ogrody na przyjęcie. Każdy, kto był kimś, przybył na ucztę: senatorowie, arystokracja, kronikarze przekazujący sobie plotki towarzyskie - cały wielki świat. Neron miał jednak kłopot: nie wiedział jak oświetlić tak ogromną przestrzeń, rozległe ogrody. Przyszedł mu do głowy pomysł: kazał sprowadzić przestępców i spalić ich, żeby zapewnić światło. (..). Dla mnie w tym wszystkim nie jest interesujący Neron, tylko jego goście. Kim byli zaproszeni przez Nerona ludzie?” (Martín Caparrós „Głód”, tłum. Marta Szafrańska-Brandt).

Ponad dwa tysiące lat temu moralność judeochrześcijańska mieszkała w katakumbach, był to inny świat: bez tabu i poczucia winy, jednak zachowujący hierarchie, wierzenia i obrzędy. Neron jako władca absolutny i jako absolutny artysta, miał totalną kontrolę nad nastrojem, charakterem i dynamiką ucztowania. Nie miał umiaru, jego występy trwały nawet dwanaście godzin, a apetyt był wciąż niezaspokojony, dbał o to, by rozkosze trwały jak najdłużej, dlatego ucztującym zawsze zapewniano m.in. dostęp do womitoriów oraz innych form relaksu i oczyszczenia.

Twórcy spektaklu zainspirowani współczesnymi technikami sprawowania władzy, podejmują próbę rekonstrukcji jednej z legendarnych uczt Nerona. Poprzez przywołanie najważniejszych dla niego wydarzeń i osób, Neron spróbuje znieść granicę między sztuką i byciem, aktorem i widzem, widowiskiem i spotkaniem.

Realizacja

Reżyseria: Wiktor Rubin

Tekst i dramaturgia: Jolanta Janiczak

Scenografia: Michał Korchowiec

Kostiumy: Hanna Maciąg

Asystent reżysera: Wojciech Rodak

Inspicjent: Kuba Olszak

Opinie naszych widzów (1)

  • 4.0/ 10

    Bardzo cenię sobie spektakle Teatru Powszechnego, niestety NERON to najgorszy spektakl tego Teatru.

    ne.....@tl...en.pl / 25 March 2018

Teatr Powszechny

Siedziba Teatru Powszechnego znajduje się na warszawskiej Pradze, przy ul. Zamoyskiego 20. W 2014 roku dyrektorem został Paweł Łysak, a jego zastępcą ds. programowych Paweł Sztarbowski. Zgodnie z ideą „teatru, który się wtrąca”, chcemy być miejscem dostępnym dla każdego widza gotowego na

kulturalny ferment.

Zapraszamy na spektakle czołówki polskich reżyserów, a także warsztaty, rozmowy z twórcami, seminaria, koncerty, debaty oraz spotkania w naszej kawiarni - Stole Powszechnym! Do Teatru można dojechać metrem, tramwajem i autobusem. Przed budynkiem Teatru znajdują się profesjonalne stojaki rowerowe, stacja wypożyczalni rowerów Veturilo i płatny parking.

Historia Teatru: http://www.powszechny.com/historia/1944-1963- pierwsze-lata.html

Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.5
Średnia ocena
Losy Polaków wplecione w losy niedźwiedzia. I to wszystko na faktach autentycznych. Doskonała gra aktorska.
- Robert

08.07 / 19:00

Gatunek: Dramat
10.0
Średnia ocena

24.08 / 20:00

25.08 / 20:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
8.9
Średnia ocena
Polecam bardzo, szczególnie parom :)
- Danuta

30.06 / 19:00

01.07 / 19:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

-,-
Średnia ocena

Jutro / 19:30

23.06 / 19:30

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.