Mewa - zdjęcie Mewa - zdjęcie Mewa - zdjęcie Mewa - zdjęcie Mewa - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów
3 zainteresowane osoby

5.0 / 10

Mewa

W dramacie Czechowa grupa artystów spędza wakacje na prowincji, przenosząc tam swoje frustracje, miłości, pracę oraz pragnienie sławy i spełnienia. Wirusem sztuki zarażeni są tu wszyscy: wybitna aktorka Arkadina, jej syn Konstantin, pragnący pozostać niezależnym artystą; młodszy kochanek Trigorin, odnoszący sukcesy pisarz, ale też młoda Nina, rozpaczliwie pragnąca zostać aktorką, duszący się na wsi lekarz, ubogi wiejski nauczyciel, marząca by zostać muzą jakiegoś artysty Masza, czy umierająca siostra Arkadiny, wciąż żałująca, że nie została choćby najmarniejszą pisarką.

Czytana współcześnie „Mewa” ukazuje bolesną analizę postaw artystów; staje się opowieścią o zgnuśniałych elitach, których dawne idee ugrzęzły w wygodzie i konformizmie. Mówi o tym jak dawni buntownicy sprzedają swoje ideały i stają się zadowolonymi z siebie kabotynami; o tym jak artyści oderwani od reszty społeczeństwa stają się zapatrzoną w siebie elitą, która ze wszystkich sił broni własnej pozycji i nie widzi nadchodzącego schyłku. 

Spektakl dla widzów dorosłych.

Realizacja

Autor: Antoni Czechow

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska

Reżyseria: Wojciech Faruga

Scenografia: Agata Skwarczyńska

Asystent reżysera: Damian Kwiatkowski

Inspicjentka: Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (4)

 • 9.0/ 10

  Tylko dla dorosłych. Tylko dla tych co robią coś więcej niż wypełnianie krzyżówek, czytania wiadomości z facebooka etc. Polecam szczególnie "pisarzom" . Dla mnie daję dużo do myślenia ! Świetna forma spektaklu !

  ma.....@gm...il.com / 03 July 2017

 • 1.0/ 10

  Profanacja Czechowa. Można zmieniać sens sztuki, ciąć, zmieniać formę, wyrzucać fragmenty, wstawiać nowe, zmieniać płeć bohaterom, ale to musi być robione po coś. To powinno mieć jakiś sens. W tym przypadku to nawet nie jest sztuka dla sztuki, to jest "coś bez nazwy". Spektakl nie angażuje ani intelektualnie, ani emocjonalnie. Odniesienia do Klątwy i do Poznania, ok, ale nie w Mewie. Uwagi dla reżysera: nagość nikogo już nie szokuje tylko żenuje, Współczuję aktorom, że musieli w tym brać udział.

  an.....@po...ta.onet.pl / 05 October 2017

 • 1.0/ 10

  jestem rozczarowana... najsłabszy spektakl w sezonie....wiele podchwyconych wątków, z których nic nie wynika.

  je.....@gm...il.com / 08 July 2017

 • 1.0/ 10

  jak ktoś próbuje na siłę coś unowocześnić, to wychodzi zupełny bełkot intelektualny i chaos sceniczny, ciekawe pomysły wizualne nie pomagają, w dodatku zupełnie niepotrzebna nagość

  an.....@po...ta.wp.pl / 29 June 2017

Teatr Powszechny

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera znajduje się w samym sercu warszawskiej Pragi. Powstał w 1944 roku z inicjatywy Jana Mrozińskiego. Teatrem tym zarządzało wielu wybitnych dyrektorów m. in. Eugeniusz Poreda, Józef Maśliński, Czesław Szpakowicz, Andrzej Krasicki, Henryk Szletyński, Tadeusz Kaźmierski. Dyrektorem Teatru Powszechnego w 1963 roku został wybitny polski aktor i reżyser - Adam Hanuszkiewicz, zaś niedługo po nim stanowisko to objął obecny patron teatru - Zygmunt Hübner.

Zygmunt Hübner konsekwentnie tworzył artystyczny i intelektualny profil teatru, który obowiązuje do dziś. Zgodnie z założeniami Zygmunta Hübner jest to „teatr, który się wtrąca” – podejmuje ważne tematy i jest otwarty na każdego widza.

Od początku z Teatrem Powszechnym związanych było wielu wybitnych artystów m. in. Zofia Kucówna, Wiesław Mazurkiewicz, Adam Hanuszkiewicz, Emilia Krakowska, Gustaw Lutkiewicz, Janina Nowicka, Anna Seniuk, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Gustaw Lutkiewicz, Piotr Machalica, Zbigniew Zapasiewicz oraz wielu innych.

Obecnie dyrektorem Teatru Powszechnego jest Paweł Łysiak, zaś w skład zespołu artystycznego wchodzi wielu znakomitych aktorów m. in Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Grzegorz Falkowski, Mateusz Łasowski, Kazimierz Wysota oraz wielu innych.

Teatr Powszechny ma niezwykle bogaty repertuar teatralny – pojawiają się w nim różne formy teatralne, spektakle zaś powstają na podstawie wybitnych dzieł – dawnych i współczesnych.

Spektakle w Teatrze Powszechnym grane są na dwóch scenach – scenie dużej i scenie małej. Dodatkowo Teatr Powszechny organizuje różnego rodzaju warsztaty, debaty, rozmowy z twórcami i spotkania w swojej kawiarni – Stole Powszechnym oraz udostępnia swoim widzom scenę muzyczną, performerską, nastawioną na improwizację oraz kino studyjne, czyli Mózg Powszechny.

Bilety i wejściówki do Teatru Powszechnego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub za pośrednictwem strony internetowej teatru, a także w kasie teatru.

Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

8.5
Średnia ocena
Bardzo dobra gra aktorska pani Grażyny Barszczewskiej
- Renata

27.02 / 18:30

28.02 / 18:30

Gatunek: Dramat
8.7
Średnia ocena

29.01 / 19:00

30.01 / 19:00

Gatunek: Dramat
8.8
Średnia ocena

13.02 / 19:00

14.02 / 19:00

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

-,-
Średnia ocena

03.02 / 19:00

04.02 / 17:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
6.9
Średnia ocena
Wspaniale zagrana sztuka, dająca do myślenia.
- Edyta

Jutro / 19:30

24.01 / 19:30

Gatunek: Performance
9.0
Średnia ocena
Rewelacyjny spektakl i bezkonkurencyjni aktorzy!
- Karol

26.01 / 19:00

27.01 / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.