Mefisto - zdjęcie Mefisto - zdjęcie Mefisto - zdjęcie Mefisto - zdjęcie Mefisto - zdjęcie

Średnia ocena

45 oddanych głosów
3 zainteresowane osoby

8,2 / 10

Mefisto

„Polityka nigdy mnie nie obchodziła, wiec czemu teraz miałbym się nią interesować? Jedyną formą wolności jest dla mnie teatr. Jestem aktorem: chodzę do teatru, gram swoje role i wracam do domu. To wszystko” - mówi Hendrik Höfgen, bohater książki Klausa Manna i filmu Istvána Szabó, na wieść o dojściu Hitlera do władzy. Historia aktora-kameleona, gładko wchodzącego w alianse z każdą kolejną władzą, niepokojąco łatwo nabiera aktualności w innych czasach. Film Istvána Szabó z 1981 roku odbierany był jako głos w sprawie ówczesnych reżimów wschodniej Europy.

Premiera Mefista zrealizowana w Teatrze Powszechnym w 1983 roku wyrastała z doświadczenia stanu wojennego i postaw artystów wobec władz PRL-u. Mefisto w 2017 roku powstaje w teatrze obrzucanym racami przez narodowców, piętnowanym z kościelnych ambon i mównic sejmowych; w teatrze, przed którym staje policja żeby zapewnić bezpieczeństwo. W kraju, w którym decyzja o występie w mediach publicznych jest obciążona dylematami, jakie dotąd znaliśmy tylko z historii.

„Bez paniki. Zachowajmy trzeźwy umysł…” – komentuje Höfgen lęki przyjaciół opozycjonistów. Czy wszyscy jesteśmy albo w każdej chwili możemy stać się Höfgenami? Gdzie kończy się kompromis, a zaczyna oportunizm? Czy wyznaczanie tej granicy nie służy utwierdzaniu się w poczuciu moralnej wyższości? A może jest próbą zachowania resztek przyzwoitości? Kto jest lub chce być Wallenrodem, a kto niezłomnym? I jakie trupy trzymają w szafie dzisiejsi samozwańczy nonkonformiści?

Spektakl dla widzów od 18. roku życia

Na scenie występują między innymi Oskar Stoczyński, Klara Bielawka, Arkadiusz Brykalski, Grzegorz Artman, Maria Robaszkiewicz, Aleksandra Bożek.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Agnieszka Błońska

Dramaturgia: Joanna Wichowska

Scenografia: Robert Rumas

Kostiumy: Natalia Mleczak

Reżyseria światła i projekcje: Artur Sienicki

Inspicjent: Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (20)

 • 10,0/ 10

  Genialny i mocny spektakl!

  al.....@....pl / 25 maja 2021

 • 10,0/ 10

  Polecam

  no.....@gm...il.com / 23 stycznia 2020

 • 10,0/ 10

  Znakomity spektakl, który warto polecić wszystkim, którzy uważają zagrożenie narodowym socjalizmem w Polsce za nierealne. Poruszający i mądry. A pokazane cytaty ludzi, którzy promują tzw. kulturę narodową są porażające głupotą.

  mm.....@gm...il.com / 01 grudnia 2018

 • 10,0/ 10

  Czułam się w teatrze cudownie tak jakby zebrał się razem "gorszy sort Polaków". Świetna gra aktorów. Dziękuję za cudowne wrażenia!

  ol.....@....pl / 16 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Dużo emocji, mocne. Polecam.

  Em.....@gm...il.com / 04 czerwca 2018

 • 10,0/ 10

  Przedstawienie mocne, wyraziste, ciekawe, nacechowane politycznie, jednak nie zagłębiając się w meandry życia politycznego w Polsce nie wszystkie wątki są czytelne. Polecam

  gi.....@gm...il.com / 26 kwietnia 2018

 • 10,0/ 10

  mocny, poruszający, świetnie zagrany, aktualny do bólu

  pa.....@po...ta.onet.pl / 19 kwietnia 2018

 • 10,0/ 10

  Mistrzostwo aktorskie, formuły spektaklu, budowy, tekstu. Polecam

  kr.....@in...ia.pl / 18 kwietnia 2018

 • 10,0/ 10

  Fantastyczny spektakl, must-see dla osob, którym podobała się Klątwa.

  An.....@we...il.com / 10 stycznia 2018

 • 10,0/ 10

  Wyszedłem z glową pełną emocji. Poruszony. Zachwycony.

  ga.....@tl...en.pl / 08 stycznia 2018

 • 10,0/ 10

  Teatr wybitnie zaangażowany, ale taka jest też rola sztuki, by poruszać dzisiejsze problemy. W wielu momentach nawiązywał do zamieszania wokół przedstawienia "klątwa", którego nie oglądałem i nie mam wyrobionego o nim zdania. nie przeszkadzało to jednak w odczytaniu idei przedstawienia, która dotyka dylematów wielu artystów, czy ryzykować karierę dla ideałów, czy wybrać konformizm. Niezależnie od przekonań polityczno-moralnych przedstawianych ze sceny, sztuka jest dobrze "skrojona", jest dynamiczna i nie pozwala zasnąć widzom. Bardzo dobra gra aktorów. By zrozumieć aluzje przemycane w dialogach i symbolach, wskazana jest minimalna wiedza na temat historii najnowszej i tej sprzed kilkudziesięciu lat.

  ba.....@gm...il.com / 08 stycznia 2018

 • 10,0/ 10

  Cos niesamowitego. Gdybym mogl i mial sile klaskal bym na stojaco jeszcze godzine

  ch.....@gm...il.com / 09 listopada 2017

 • 9,0/ 10

  Świetny spektakl!

  na.....@gm...il.com / 02 czerwca 2018

 • 9,0/ 10

  mocny, zdecydowany przekaz. Może nie wszyscy go właściwie zrozumieją ale trudno - nie dla wszystkich jest taka sztuka. Ode mnie bardzo wysoka nota

  Ja.....@....pl / 08 stycznia 2018

 • 8,0/ 10

  Spektakl dość mocny, wciągający, ale przy tym nieco chaotyczny, krzykliwy i bez fabuły. Głównie chodzi o rozterki artystów czy angażować się publicznie czy tylko ograniczyć się do swojej profesji. Aktorzy świetni, grają dobrze. No i pani Klara jest the best!

  ra.....@gm...il.com / 16 listopada 2018

 • 8,0/ 10

  Spektakl świetny, aktualny i przejmujący, ale denerwuje mnie Karolina Adamczyk, która w każdym spektaklu nie radzi sobie z odpowiednią emisją głosu. Nie wiem czemu gra w tak dobrym teatrze i czemu jest brana do spektakli z takim potencjałem...

  ma.....@gm...il.com / 05 czerwca 2018

 • 2,0/ 10

  Spektakl oczywiście miał szokowac i to mu się udało. Aczkolwiek forma przekazu, który niesie ze sobą ten spektakl jest niekoniecznie odpowiednia. Osobiście nie wywarł na mnie wrażenia.

  mu.....@gm...il.com / 12 stycznia 2020

 • 1,0/ 10

  slabo, bardzo slabo. rozumiem - nagość, ale bezsensowna i brudna - nie. pokazywanie kobiecych kształtów, dokładniej to kobiecych części najintymniejszych - wręcz narządów - żałosne. rozumiem, gdyby to miało sens, było wpisane w spektakl. a wy - robicie to jedynie żeby prowokować. pierwszy i ostatni raz w tym "teatrze" ;) nowoczesność XD

  no.....@gm...il.com / 02 czerwca 2021

 • 1,0/ 10

  Spodziewałem się SZTUKI, w której będzie zaszyty inteligentnie podany manifest polityczny. Trafiłem na gniota, który do widowni ma przemawiać wulgaryzmami i nagością, mruganiem do widza okiem poprzez żarty z owej nagości (że niby to taki mamy dystans do siebie, tacy fajnie jesteśmy, hehe), który nie wykorzystuje w najmniejszym stopniu materiału wejściowego (czyli historii artysty-oportunisty z czasów hitlerowskich), i po którym mogę z czystym sumieniem stwierdzić - nigdy więcej Teatru Powszechnego :)

  al.....@gm...il.com / 22 kwietnia 2018

 • 1,0/ 10

  Za dużo polityki, za mało gry aktorskiej. Nie spójny. Nie wciągnął mnie w akcję, bo jej nie było. Opowiesc o nazimie w odniesienia do obecnej sytuacji. Wydaje się tylko nieudana próbą opowieści o wolności. Ale bez pokazania tego co ważne. Gdzie mamy ja znaleźć i jak? Negatywe przesłanie powodowane uprzedzeniami.

  ja.....@gm...il.com / 07 stycznia 2018

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.