Mefisto - zdjęcie Mefisto - zdjęcie Mefisto - zdjęcie Mefisto - zdjęcie Mefisto - zdjęcie

Średnia ocena

14 oddanych głosów
1 zainteresowana osoba

8.7 / 10

Mefisto

„Polityka nigdy mnie nie obchodziła, wiec czemu teraz miałbym się nią interesować? Jedyną formą wolności jest dla mnie teatr. Jestem aktorem: chodzę do teatru, gram swoje role i wracam do domu. To wszystko” - mówi Hendrik Höfgen, bohater książki Klausa Manna i filmu Istvána Szabó, na wieść o dojściu Hitlera do władzy. Historia aktora-kameleona, gładko wchodzącego w alianse z każdą kolejną władzą, niepokojąco łatwo nabiera aktualności w innych czasach. Film Istvána Szabó z 1981 roku odbierany był jako głos w sprawie ówczesnych reżimów wschodniej Europy.

Premiera Mefista zrealizowana w Teatrze Powszechnym w 1983 roku wyrastała z doświadczenia stanu wojennego i postaw artystów wobec władz PRL-u. Mefisto w 2017 roku powstaje w teatrze obrzucanym racami przez narodowców, piętnowanym z kościelnych ambon i mównic sejmowych; w teatrze, przed którym staje policja żeby zapewnić bezpieczeństwo. W kraju, w którym decyzja o występie w mediach publicznych jest obciążona dylematami, jakie dotąd znaliśmy tylko z historii.

„Bez paniki. Zachowajmy trzeźwy umysł…” – komentuje Höfgen lęki przyjaciół opozycjonistów. Czy wszyscy jesteśmy albo w każdej chwili możemy stać się Höfgenami? Gdzie kończy się kompromis, a zaczyna oportunizm? Czy wyznaczanie tej granicy nie służy utwierdzaniu się w poczuciu moralnej wyższości? A może jest próbą zachowania resztek przyzwoitości? Kto jest lub chce być Wallenrodem, a kto niezłomnym? I jakie trupy trzymają w szafie dzisiejsi samozwańczy nonkonformiści?

Czas trwania: 90 minut

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Agnieszka Błońska

Dramaturgia: Joanna Wichowska

Scenografia: Robert Rumas

Kostiumy: Natalia Mleczak

Reżyseria światła i projekcje: Artur Sienicki

Inspicjent: Kuba Olszak

Opinie naszych widzów (6)

 • 10.0/ 10

  Fantastyczny spektakl, must-see dla osob, którym podobała się Klątwa.

  An.....@we...il.com / 10 January 2018

 • 10.0/ 10

  Wyszedłem z glową pełną emocji. Poruszony. Zachwycony.

  ga.....@tl...en.pl / 08 January 2018

 • 10.0/ 10

  Teatr wybitnie zaangażowany, ale taka jest też rola sztuki, by poruszać dzisiejsze problemy. W wielu momentach nawiązywał do zamieszania wokół przedstawienia "klątwa", którego nie oglądałem i nie mam wyrobionego o nim zdania. nie przeszkadzało to jednak w odczytaniu idei przedstawienia, która dotyka dylematów wielu artystów, czy ryzykować karierę dla ideałów, czy wybrać konformizm. Niezależnie od przekonań polityczno-moralnych przedstawianych ze sceny, sztuka jest dobrze "skrojona", jest dynamiczna i nie pozwala zasnąć widzom. Bardzo dobra gra aktorów. By zrozumieć aluzje przemycane w dialogach i symbolach, wskazana jest minimalna wiedza na temat historii najnowszej i tej sprzed kilkudziesięciu lat.

  ba.....@gm...il.com / 08 January 2018

 • 10.0/ 10

  Cos niesamowitego. Gdybym mogl i mial sile klaskal bym na stojaco jeszcze godzine

  ch.....@gm...il.com / 09 November 2017

 • 9.0/ 10

  mocny, zdecydowany przekaz. Może nie wszyscy go właściwie zrozumieją ale trudno - nie dla wszystkich jest taka sztuka. Ode mnie bardzo wysoka nota

  Ja.....@....pl / 08 January 2018

Teatr Powszechny

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera znajduje się w samym sercu warszawskiej Pragi. Powstał w 1944 roku z inicjatywy Jana Mrozińskiego. Teatrem tym zarządzało wielu wybitnych dyrektorów m. in. Eugeniusz Poreda, Józef Maśliński, Czesław Szpakowicz, Andrzej Krasicki, Henryk Szletyński, Tadeusz Kaźmierski. Dyrektorem Teatru Powszechnego w 1963 roku został wybitny polski aktor i reżyser - Adam Hanuszkiewicz, zaś niedługo po nim stanowisko to objął obecny patron teatru - Zygmunt Hübner.

Zygmunt Hübner konsekwentnie tworzył artystyczny i intelektualny profil teatru, który obowiązuje do dziś. Zgodnie z założeniami Zygmunta Hübner jest to „teatr, który się wtrąca” – podejmuje ważne tematy i jest otwarty na każdego widza.

Od początku z Teatrem Powszechnym związanych było wielu wybitnych artystów m. in. Zofia Kucówna, Wiesław Mazurkiewicz, Adam Hanuszkiewicz, Emilia Krakowska, Gustaw Lutkiewicz, Janina Nowicka, Anna Seniuk, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Gustaw Lutkiewicz, Piotr Machalica, Zbigniew Zapasiewicz oraz wielu innych.

Obecnie dyrektorem Teatru Powszechnego jest Paweł Łysiak, zaś w skład zespołu artystycznego wchodzi wielu znakomitych aktorów m. in Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Grzegorz Falkowski, Mateusz Łasowski, Kazimierz Wysota oraz wielu innych.

Teatr Powszechny ma niezwykle bogaty repertuar teatralny – pojawiają się w nim różne formy teatralne, spektakle zaś powstają na podstawie wybitnych dzieł – dawnych i współczesnych.

Spektakle w Teatrze Powszechnym grane są na dwóch scenach – scenie dużej i scenie małej. Dodatkowo Teatr Powszechny organizuje różnego rodzaju warsztaty, debaty, rozmowy z twórcami i spotkania w swojej kawiarni – Stole Powszechnym oraz udostępnia swoim widzom scenę muzyczną, performerską, nastawioną na improwizację oraz kino studyjne, czyli Mózg Powszechny.

Bilety i wejściówki do Teatru Powszechnego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub za pośrednictwem strony internetowej teatru, a także w kasie teatru.

Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.7
Średnia ocena

05.04 / 20:00

06.04 / 20:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
9.8
Średnia ocena
Bardzo przejmujący. Doskonale zagrany i we właściwym czasie
- Irena

17.04 / 19:00

Gatunek: Dramat
9.0
Średnia ocena

26.04 / 19:30

27.04 / 19:30

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

7.3
Średnia ocena
Współczesne i nowatorskie ujęcie klasycznego tematu, akcentujące jego ponadczasowość
- Artur

12.04 / 19:30

13.04 / 19:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Tragedia
8.7
Średnia ocena
Teatr powszechny idzie pod prąd. Spektakl utrzymany w świetnej konwencji - dochodzenia. Polecam!
- Krzysztof

22.03 / 19:30

Jutro / 17:00

+ dostępnych 4 innych terminów

Gatunek: Dramat
3.2
Średnia ocena

26.04 / 19:00

27.04 / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.