Lalka. Najlepsze przed nami - zdjęcie Lalka. Najlepsze przed nami - zdjęcie Lalka. Najlepsze przed nami - zdjęcie Lalka. Najlepsze przed nami - zdjęcie Lalka. Najlepsze przed nami - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
131 zainteresowanych osób

6,2 / 10

Lalka. Najlepsze przed nami

Link do bezpłatnej transmisji znajdziesz na stronie Teatru Powszechnego: KLIKNIJ TUTAJ

Literatura badawcza związana z Lalką Bolesława Prusa jest tak obszerna, że da się z niej stworzyć niemałą bibliotekę. W większości prac powracają jednak podobne obszary tematyczne. Kategorie opowieści o ludziach czasu wielkiej zmiany, zapisu rozpadu świata czy rozpadu wspólnoty, „gry iluzji i deziluzji, zachwytów i rozczarowań”, „entuzjazmu i zblazowania”, wyrywania się z bezsilności związanej z rolami społecznymi, maskami, konwenansami.

Lalka to świat rozpadających się kategorii i budowania iluzji, które przesłaniają rzeczywistość. Można powiedzieć, że wszystkich bohaterów powieści łączy tak naprawdę jedna cecha – poczucie bycia nie na swoim miejscu, co skutkuje budowaniem utopijnych światów i wyidealizowanych wersji samych siebie. Wszyscy mają problem z zakorzenieniem się w otaczającym świecie, ale też przeczuwają nadejście jakiegoś nowego, nieznanego porządku. Czują, że zastany przez nich porządek świata wymaga zmiany, ale sami nie posiadają w sobie silnego imperatywu, który by tę zmianę umożliwiał. Niespełnienie, poczucie porażki, rozczarowanie – okazuje się, że nie rezygnując z XIX-wiecznych realiów, ale uważnie wczytując się w tekst Lalki, znajdziemy się bardzo blisko naszych współczesnych rozterek i pytań.

„Co to za dziwna plątanina – życie ludzie” – mówi pod koniec powieści Wokulski. Twórcom spektaklu zależy na tym, by owej plątaniny nie stracić z oczu i nie sprowadzać złożoności powieści i zapisanych w niej bohaterów do założonych z góry tez, a co za tym idzie – uproszczeń.

💡 działania edukacyjne 💡

Zapraszamy do skorzystania z warsztatów online po spektaklu. Zajęcia w szczególności skierowane są do uczniów szkół średnich, poruszają wybrane zagadnienia podstawy programowej języka polskiego. Warsztaty skupione będą na zebraniu refleksji po obejrzanym przedstawieniu i krótkich działaniach twórczych. Zajęcia będą odbywały się przez platformę Zoom lub Skype.

Do spotkania zapraszamy też wszystkich widzów, którzy chcieliby porozmawiać o spektaklu, zarówno przed, jak i po transmisji. Kontakt: n.grzedzinska@powszechny.com; 510 131 807.

Na scenie występują między innymi Karolina Adamczyk jako Julia Ochocka, Profesor Geist, Maria Robaszkiewicz jako Prezesowa Zasławska, Aleksandra Bożek jako Marianna, Jacek Beler jako Michał Szuman, Piotr Ligienza jako Kazimierz Starski, Marcin Czarnik jako Stanisław Wokulski.

Czas trwania: 160 minut

Obsada

Karolina Adamczyk - zdjęcie

Karolina Adamczyk
Julia Ochocka, Profesor Geist

Maria Robaszkiewicz - zdjęcie

Maria Robaszkiewicz
Prezesowa Zasławska

Jacek Beler - zdjęcie

Jacek Beler
Michał Szuman

Piotr Ligienza - zdjęcie

Piotr Ligienza
Kazimierz Starski

Marcin Czarnik - zdjęcie

Marcin Czarnik
Stanisław Wokulski

Anita Sokołowska - zdjęcie

Anita Sokołowska
Izabela Łęcka

Julia Wyszyńska - zdjęcie

Julia Wyszyńska
Kazimiera Wąsowska

Michał Jarmicki - zdjęcie

Michał Jarmicki
Ignacy Rzecki

Michał Tokaj - zdjęcie

Michał Tokaj
Węgiełek

Realizacja

Autor: Bolesław Prus

Reżyseria: Wojciech Faruga

Adaptacja: Paweł Sztarbowski

Scenografia: Agata Skwarczyńska

Muzyka: Joanna Halszka Sokołowska (z zespołu Der Father)

Asystent reżysera: Damian Kwiatkowski

Inspicjentka: Ewa Kancler-Żeleńska

Suflerka: Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (2)

  • 8,0/ 10

    Spektakl zainspirowany jest niektórymi wątkami powieści. Dosyć interesująco skonstruowany, jednak dla kogoś, kto dawno temu czytał "Lalkę" może być nie całkiem zrozumiany. Świetna gra aktorska!

    ka.....@gm...il.com / 07 stycznia 2016

  • 6,0/ 10

    Zbyt unowocześniona sztuka

    a0.....@gm...il.com / 25 kwietnia 2016

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet