Kuroń. Pasja według św. Jacka - zdjęcie Kuroń. Pasja według św. Jacka - zdjęcie Kuroń. Pasja według św. Jacka - zdjęcie Kuroń. Pasja według św. Jacka - zdjęcie Kuroń. Pasja według św. Jacka - zdjęcie Kuroń. Pasja według św. Jacka - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
16 zainteresowanych osób

7,0 / 10

Kuroń. Pasja według św. Jacka

Jacek Kuroń – legenda opozycji, dysydent, lewicowy polityk, działacz społeczny, współtwórca polskiej transformacji, ale też postać niesłusznie zapomniana we współczesnej debacie publicznej. Najnowsza sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk ukazuje wydarzenia z jego życia zatopione – dosłownie i w przenośni – w okrutnym, czasem zabawnym świecie nieistniejącej powieści Pasja wg św. Jacka. Fakty, mity i wspomnienia dotyczące tytułowego bohatera zestawione są tu z pytaniem, jak bardzo manipulujemy dziś słowami i sposobem opowiadania o naszej wspólnej (także całkiem niedawnej) historii. Opowieść o Jacku Kuroniu nie rości sobie praw do przedstawienia biografii. Jest raczej próbą zmierzenia się z jego legendą i spuścizną; okazją do postawienia pytań o funkcjonowanie jego ideałów w dzisiejszym życiu społecznym i o cenę, jaką zapłacił, walcząc o ich zachowanie.

W spektaklu występują między innymi Michał Jarmicki jako Meloman, Ewa Skibińska jako Ukochana Ojczyzna/Rzeczpospolita Gajka, Aleksandra Bożek jako Blondynka, Kazimierz Wysota jako Harcmistrz, Grzegorz Falkowski jako Funkcjonariusz, Grzegorz Artman jako Autor.

Czas trwania: 120 minut

Zwiastuny

Obsada

Ewa Skibińska - zdjęcie

Ewa Skibińska
Ukochana Ojczyzna/Rzeczpospolita Gajka

Grzegorz Falkowski - zdjęcie

Grzegorz Falkowski
Funkcjonariusz

Oskar Stoczyński - zdjęcie

Oskar Stoczyński
Jacek Kuroń

Realizacja

Reżyseria: Paweł Łysak

Scenografia: Robert Rumas

Inspicjentka: Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (1)

  • 7,0/ 10

    Świetny traktak biograficzny/ historyczny/ filozoficzny, szczególnie cenny dla młodszego pokolenia, które może więcej dowiedzieć się o tytułowym bohaterze.

    lu.....@in...ia.pl / 12 lutego 2020

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.