Księgi Jakubowe - zdjęcie Księgi Jakubowe - zdjęcie Księgi Jakubowe - zdjęcie Księgi Jakubowe - zdjęcie Księgi Jakubowe - zdjęcie

Średnia ocena

29 oddanych głosów
147 zainteresowanych osób

8,1 / 10

Księgi Jakubowe

W tradycji żydowskiej chrzest członka gminy jest grzechem śmiertelnym. Mimo to w XVIII wieku Jakubowi Lejbowiczowi, zwanemu Frankiem, udało się przekonać do tak haniebnego czynu sześć tysięcy Żydów ze wschodnich kresów I Rzeczypospolitej.

Olga Tokarczuk opisując w „Księgach Jakubowych” historię samozwańczego mesjasza, uzupełnia białe plamy historii Polski. Dopuszczając do głosu podolskich Żydów, zarówno tych, którzy zwalczali Franka, jak i tych, którzy w niego uwierzyli, przeciwstawia się popularnej, sienkiewiczowskiej wizji Rzeczypospolitej Obojga Narodów jako Polski niemal wyłącznie szlacheckiej i katolickiej. Z przyjętej przez Tokarczuk perspektywy, dominacja polityczna i religijna Polaków jawi się jako opresyjna i niesprawiedliwa, zaś oparta na równości sekta Jakuba Franka stanowi jedną z niewielu przestrzeni wolności w ówczesnym społeczeństwie.

Ewelina Marciniak w inscenizacji monumentalnej powieści Tokarczuk koncentruje się na uniwersalnych wartościach, które decydować mogły o przystąpieniu do heretyckiej sekty Franka: potrzebie osobistej wolności, równości wobec prawa, poczuciu wspólnoty, a przede wszystkim - potrzebie wiary i doświadczenia religijnego. Bada, w jaki sposób kontakt z boskością przeżywa nie tylko dusza, ale i ciało. Przygląda się mu w sytuacjach codziennych, jak i podczas rytuałów, wokół których koncertowało się życie religijne sekty. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak bliskie sobie są doświadczenie erotyczne i doświadczenie mistyczne.

Spektakl dla widzów dorosłych.

Na scenie występują między innymi Magdalena Koleśnik jako Gitla, Dobromir Dymecki jako Młody / Nachman, Eliza Borowska jako Elżbieta Drużbacka / Maria Teresa Habsburg, Mateusz Łasowski jako Aszer / Kajetan Sołtyk, Karolina Adamczyk jako Wajgełe, Wojciech Niemczyk jako Jakub Frank.

Czas trwania: 230 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Zwiastuny

Obsada

Dobromir Dymecki - zdjęcie

Dobromir Dymecki
Młody / Nachman

Eliza Borowska - zdjęcie

Eliza Borowska
Elżbieta Drużbacka / Maria Teresa Habsburg

Mateusz Łasowski - zdjęcie

Mateusz Łasowski
Aszer / Kajetan Sołtyk

Wojciech Niemczyk - zdjęcie

Wojciech Niemczyk
Jakub Frank

Julian Świeżewski - zdjęcie

Julian Świeżewski
Benedykt Chmielowski

Agata Woźnicka
Katarzyna Kossakowska

Julia Wyszyńska - zdjęcie

Julia Wyszyńska
Młoda / Chana / Ewa

Michał Jarmicki - zdjęcie

Michał Jarmicki
Elisza Szor / Pinkas

Bartosz Porczyk - zdjęcie

Bartosz Porczyk
Antoni Kossakowski „Moliwda” / Józef II Habsburg

Michał Czachor - zdjęcie

Michał Czachor
Jakub Frank

Realizacja

Autor - Olga Tokarczuk

Reżyseria - Ewelina Marciniak

Dramaturgia - Magdalena Kupryjanowicz, Jan Czapliński

Reżyseria lalek - Agata Kucińska

Scenografia i kostiumy - Katarzyna Borkowska

Choreografia - Kaya Kołodziejczyk

Muzyka - Barbara Derlak, Wojtek Urbański

Asystentka reżyserki - Karolina Szczypek

Inspicjent - Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (8)

 • 10,0/ 10

  Oprawa muzyczna-10⭐ Scenografia-10⭐, Aktorzy-10⭐ Dawno nie byłem pod takim wrażeniem POLECAM GORĄCO UCZTA DLA DUSZY

  bu.....@ga...ta.pl / 02 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Rewelacja !!! Robi wrażenie. Spektakl dopracowany w najmniejszych szczegółach, można się zakochać.

  lo.....@....pl / 30 listopada 2016

 • 10,0/ 10

  Warto przeczytać książkę lub przynajmniej komentarze dotyczące sztuki I książki, aby w pełni ocenić wartość historyczno-poznawczą spektaklu. Spektakl ciekawy, odważny, inspirujący do dalszego poznawania dziejów Polski.

  a......@....pl / 12 czerwca 2016

 • 9,0/ 10

  Spektakl wyreżyserowany z wielkim rozmachem. Wrażenia robiła cała oprawa dekoracyjno-świetlna, inscenizacja obrzędów oraz śpiewająca ciotka Jenta (rewelacyjna Maja Kleszcz!). Sztuka zaskakująco wiernie oddaje powieść Olgi Tokarczuk. W 4 godzinach zmieściły się wydarzenia opisane na 900 stronach, a przede wszystkim oddany został specyficzny barokowo-filozoficzny charakter książki. W "Księgach Jakubowych" nie ma wielkich kreacji aktorskich; na pierwszym planie jest reżyser ze swoją wizją. Interesującą wizją, choć wykorzystanie nagości jako jednego z najważniejszych środków wyrazu, w kolejnej sztuce Teatru Powszechnego,... powszechnieje.

  ka.....@ga...ta.pl / 07 grudnia 2016

 • 9,0/ 10

  Bardzo ekspresyjny, energetyczny i ciekawy spektakl

  mi.....@gm...il.com / 28 listopada 2016

 • 9,0/ 10

  Rewelacja.

  ne.....@tl...en.pl / 13 czerwca 2016

 • 6,0/ 10

  Super scenografia, muzyka, choreografia. Nie do końca wiem o czym to było, ale zrealizowane świetnie. Szczególnie 2. akt. Trzeci najsłabszy, spektakl zdecydowanie wtrąca na koniec dynamikę. Ale warto zobaczyć!

  k......@gm...il.com / 10 stycznia 2017

 • 1,0/ 10

  za długi, niezrozumiały, za dużo niepotrzebnej i nic nie wnoszącej nagości na plus kilka pomysłów (lalki na początek), kostiumy i scenografia Pani Reżyser chyba ma jakiś problem ze sobą, bo bez gołych dup nie potrafi nic wyreżyserować

  an.....@po...ta.wp.pl / 10 stycznia 2017

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.