Klątwa - zdjęcie Klątwa - zdjęcie Klątwa - zdjęcie Klątwa - zdjęcie

Średnia ocena

36 oddanych głosów
310 zainteresowanych osób

8.5 / 10

Klątwa

W momencie, w którym związek Kościoła i państwa wydaje się nierozerwalny, a władza organów kościelnych próbuje wpłynąć na funkcjonowanie świeckich instytucji oraz na decyzje jednostek, twórcy spektaklu sprawdzają, czy opór wobec tych mechanizmów jest jeszcze możliwy. Na ile katolicka moralność przenika podejmowane przez nas decyzje? Jak wpływa na światopogląd osób, które deklarują niezależność od Kościoła, a jakie konsekwencje posiada dla tych, którzy uważają się za katolików? A przede wszystkim: na ile sztuka współczesna jest zdeterminowana przez religijną cenzurę, autocenzurę i unikanie zarzutu o „obrazę uczuć religijnych”?

Spektakl „Klątwa” wykorzystuje motywy z dramatu Wyspiańskiego do stworzenia wielowątkowego krajobrazu współczesnej religijności i areligijności. W ramach teatru, rządzącego się własną hierarchią oraz często wykorzystującego mechanizm podporządkowania i upokorzenia, twórcy zastanawiają się, czy wyzbycie się lęku przed władzą, a nawet samej władzy, znajduje się w zakresie ich możliwości.

Oliver Frljić, uznany chorwacki reżyser i dramatopisarz, to przedstawiciel europejskiego teatru krytycznego, który poddaje odważnej dyskusji skomplikowane kwestie społeczno-polityczne. Polskiej publiczności znany jest z pokazów spektakli podczas Festiwali Dialog oraz Kontakt. Teatr Powszechny w 2015 roku w ramach bloku tematycznego „Krzyczcie!” prezentował jego spektakl „Przeklęty niech będzie zdrajca swej ojczyzny”.

Spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych.

Zawiera sceny odnoszące się do zachowań seksualnych i przemocy, a także tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne. Wszelkie sceny przedstawione w spektaklu są odzwierciedleniem wyłącznie wizji artystycznej.

W spektaklu wykorzystywana są również głośna muzyka i efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością). Osoby wrażliwe na ten rodzaj oświetlenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Czas trwania: 80 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Realizacja

Reżyseria: Oliver Frljić

Dramaturgia: Agnieszka Jakimiak, Joanna Wichowska, Goran Injac

Kostiumy: Sandra Dekanić

Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski

Współpraca scenograficzna: Małgorzata Dzik

Ssystenci reżysera: Mateusz Atman, Jakub Skrzywanek

Inspicjent: Kuba Olszak

Opinie naszych widzów (16)

 • 10.0/ 10

  Obrazoburczy i niestety prawdziwy. Bolesny i zabawny. Polecam każdemu myślącemu patricie.

  gm.....@gm...il.com / 12 March 2018

 • 10.0/ 10

  Rewelacja pod każdym względem! Dawno nie widziałam tak dobrego spektaklu.

  ma.....@in...ia.pl / 06 March 2018

 • 10.0/ 10

  Mam wrażenie, że nie jest to "ta sama" Klątwa, opluta i zwyzywana przez "pewne kręgi" kilka miesięcy temu, lecz raczej "Klątwa plus", Aktorzy, nieco "sponiewierani" przez to, co się wtedy wokół przedstawienia działo, odreagowują i przepracowują temat w swoich monologach. Wychodzą z tego wzmocnieni i silni - podziwiam ich odwagę i konsekwencję. Sztuka jest mocna, baaardzo prowokacyjna, poruszająca. "Brudzi" symbole, szydzi, wyśmiewa, poniża. Nie ma już nic świętego. Ale skoro spora część kościoła katolickiego też nie jest święta... To może wolno i artyście? I tu jak zwykle pojawia się pytanie: jak daleko może pójść sztuka, by obnażyć pewne straszne sytuacje i zakłamanie ? Co jest dozwolone na scenie, a co nie? Kto ma o tym decydować ? Czy sposób prezentacji tematu nie przesłania samego tematu ? Ot, pytania dotyczące całej sztuki współczesnej... Jest o czym dyskutować po wyjściu z teatru. I pomyśleć, że to wszystko na kanwie starej sztuki starego Wyspiańskiego...

  iz.....@gm...il.com / 01 March 2018

 • 10.0/ 10

  Mocny, bardzo potrzebny przekaz, szkoda, że dotrze tylko do garstki osób w całym kraju.

  sa.....@on...et.pl / 27 February 2018

 • 10.0/ 10

  Prawda o nas, Polakach jak strzał między oczy, celny i bolesny.

  ga.....@tl...en.pl / 26 February 2018

Teatr Powszechny

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera znajduje się w samym sercu warszawskiej Pragi. Powstał w 1944 roku z inicjatywy Jana Mrozińskiego. Teatrem tym zarządzało wielu wybitnych dyrektorów m. in. Eugeniusz Poreda, Józef Maśliński, Czesław Szpakowicz, Andrzej Krasicki, Henryk Szletyński, Tadeusz Kaźmierski. Dyrektorem Teatru Powszechnego w 1963 roku został wybitny polski aktor i reżyser - Adam Hanuszkiewicz, zaś niedługo po nim stanowisko to objął obecny patron teatru - Zygmunt Hübner.

Zygmunt Hübner konsekwentnie tworzył artystyczny i intelektualny profil teatru, który obowiązuje do dziś. Zgodnie z założeniami Zygmunta Hübner jest to „teatr, który się wtrąca” – podejmuje ważne tematy i jest otwarty na każdego widza.

Od początku z Teatrem Powszechnym związanych było wielu wybitnych artystów m. in. Zofia Kucówna, Wiesław Mazurkiewicz, Adam Hanuszkiewicz, Emilia Krakowska, Gustaw Lutkiewicz, Janina Nowicka, Anna Seniuk, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Gustaw Lutkiewicz, Piotr Machalica, Zbigniew Zapasiewicz oraz wielu innych.

Obecnie dyrektorem Teatru Powszechnego jest Paweł Łysiak, zaś w skład zespołu artystycznego wchodzi wielu znakomitych aktorów m. in Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Grzegorz Falkowski, Mateusz Łasowski, Kazimierz Wysota oraz wielu innych.

Teatr Powszechny ma niezwykle bogaty repertuar teatralny – pojawiają się w nim różne formy teatralne, spektakle zaś powstają na podstawie wybitnych dzieł – dawnych i współczesnych.

Spektakle w Teatrze Powszechnym grane są na dwóch scenach – scenie dużej i scenie małej. Dodatkowo Teatr Powszechny organizuje różnego rodzaju warsztaty, debaty, rozmowy z twórcami i spotkania w swojej kawiarni – Stole Powszechnym oraz udostępnia swoim widzom scenę muzyczną, performerską, nastawioną na improwizację oraz kino studyjne, czyli Mózg Powszechny.

Bilety i wejściówki do Teatru Powszechnego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub za pośrednictwem strony internetowej teatru, a także w kasie teatru.

Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.1
Średnia ocena
Doskonale zagrany przez młodych aktorów. Jestem pod ogromnym wrażeniem.
- Marta

27.04 / 19:30

27.04 / 17:30

Gatunek: Dramat
9.0
Średnia ocena
Świetny spektakl! Wspaniała obsada! Polecam wszystkim!
- Krzysztof

24.04 / 19:00

25.04 / 19:00

Gatunek: Dramat
8.8
Średnia ocena
Spektakl świetny
- Anna

Jutro / 19:00

22.04 / 16:00

+ dostępnych 3 innych terminów

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

8.9
Średnia ocena
Coś niesamowitego. Gdybym mógł i miał siłę, klaskałbym na stojąco jeszcze z godzinę
- Łukasz

Jutro / 19:00

22.04 / 17:00

+ dostępnych 4 innych terminów

Gatunek: Dramat
9.0
Średnia ocena

26.04 / 19:30

27.04 / 19:30

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
3.2
Średnia ocena

26.04 / 19:00

27.04 / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.