Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów
97 zainteresowanych osób

7,5 / 10

Juliusz Cezar

Polityczny spisek, zabójstwo dyktatora, wojna domowa – sięgając po historię zamachu na rzymskiego dyktatora Juliusza Cezara i opisując konsekwencje tego wydarzenia, Shakespeare opowiadał o grożącej Anglii wojnie domowej i społeczeństwie skazanym na katastrofę.

Spektakl Barbary Wysockiej to obraz współczesnej rzeczywistości politycznej, tworzonej przez bezwzględnych polityków żądnych władzy, lecz nieprzygotowanych do jej odpowiedzialnego sprawowania, a także obraz obywateli, zakładników politycznego przewrotu, którymi łatwo manipulować za pomocą spreparowanych argumentów i rozdawnictwa publicznych pieniędzy. To wizja polityki, gdzie podstawowym paliwem jest trup władcy, nad którym wypowiada się słowa takie jak Wolność, Honor, Ojczyzna - tak długo, aż zmienią się w złowieszczo brzmiący polityczny frazes.

Barbara Wysocka to uznana (również za granicą) aktorka oraz reżyserka teatralna i operowa. Jest niedawną laureatką głównej nagrody aktorskiej za rolę Idalii w Fantazym Michała Zadary, w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Współtworzy grupę artystyczną CENTRALA.

Na scenie występują między innymi Barbara Wysocka, Michał Jarmicki, Arkadiusz Brykalski, Anna Moskal, Michał Czachor, Mateusz Łasowski.

Czas trwania: 115 minut
Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Bieliński

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Barbara Wysocka

Dramaturgia: Tomasz Śpiewak

Scenografia: Barbara Hanicka

Kostiumy: Julia Kornacka

Reżyseria światła: Artur Sienicki

Asystentka reżysera: Marta Aksztin

Asystentka kostiumografa: Kornelia Dzikowska

Inspicjent: Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (6)

 • 9,0/ 10

  Współczesne i nowatorskie ujęcie klasycznego tematu, akcentujące jego ponadczasowść. Świetna gra aktorów, może poza rolą Cezara. Warto się wybrać, jeżeli ktoś lubi takie klimaty ...

  ar.....@....pl / 28 stycznia 2016

 • 7,0/ 10

  Ciekawa adaptacja. Początek nudnawy,ale później się rozkręca. Nie wszyscy aktorsko dali radę. Szacunek dla Moskal, nie łatwo jest zagrać wiarygodnie kilka postaci. Mimo wad polecam.

  ja.....@gm...il.com / 26 lutego 2017

 • 7,0/ 10

  Do momentu śmierci Juliusza Cezara - nudnawe, ale potem sztuka nabiera tempa i naprawdę zaczyna wciągać.

  ma.....@....pl / 16 stycznia 2017

 • 7,0/ 10

  Spektakl ponadczasowy, adaptacja ciekawa. Bardzo dobra scenografia. Kasjusz dobry, Niezbyt przekonujaca jest gra Marka Antoniusza. Momentami sztuka siada, mimo krzyku aktorów (którego chyba w całej sztuce za dużo jako środka wyrazu).

  kt.....@gm...il.com / 15 stycznia 2017

 • 6,0/ 10

  Ciekawa oprawa, nieźli aktorzy, ale dialogi cienkie.

  ka.....@gm...il.com / 28 maja 2016

 • 3,0/ 10

  Nie podobało mi się. Nie wciągająca, bez głębokich treści. Znikome aluzje do współczesności. Czasami nie wiadomo było o co chodzi w sztuce. Słabe dialogi. Ale gra aktorska bardzo dobra. Każdy niech wyrobi własne zdanie-zachęcam do obejrzenia

  pa.....@po...ta.onet.pl / 29 czerwca 2016

Recenzje krytyków (1)

 • Szekspirowska tragedia w spektaklu Barbary Wysockiej nie uległa rozmontowaniu, całość podąża za oryginalnym tekstem, w którym przeformułowano jedynie fragmenty. Akcja została silnie osadzona w teatrze – jawnie korzysta ze scenicznej iluzji, a także ironicznie ją demontuje.

  Anna Bajek Całą recenzję przeczytasz tutaj

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.