Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów
97 zainteresowanych osób

7,5 / 10

Juliusz Cezar

Polityczny spisek, zabójstwo dyktatora, wojna domowa – sięgając po historię zamachu na rzymskiego dyktatora Juliusza Cezara i opisując konsekwencje tego wydarzenia, Shakespeare opowiadał o grożącej Anglii wojnie domowej i społeczeństwie skazanym na katastrofę.

Spektakl Barbary Wysockiej to obraz współczesnej rzeczywistości politycznej, tworzonej przez bezwzględnych polityków żądnych władzy, lecz nieprzygotowanych do jej odpowiedzialnego sprawowania, a także obraz obywateli, zakładników politycznego przewrotu, którymi łatwo manipulować za pomocą spreparowanych argumentów i rozdawnictwa publicznych pieniędzy. To wizja polityki, gdzie podstawowym paliwem jest trup władcy, nad którym wypowiada się słowa takie jak Wolność, Honor, Ojczyzna - tak długo, aż zmienią się w złowieszczo brzmiący polityczny frazes.

Barbara Wysocka to uznana (również za granicą) aktorka oraz reżyserka teatralna i operowa. Jest niedawną laureatką głównej nagrody aktorskiej za rolę Idalii w Fantazym Michała Zadary, w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Współtworzy grupę artystyczną CENTRALA.

W spektaklu występują między innymi Barbara Wysocka, Michał Jarmicki, Arkadiusz Brykalski, Anna Moskal, Michał Czachor, Mateusz Łasowski.

Czas trwania: 115 minut
Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Bieliński

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Barbara Wysocka

Dramaturgia: Tomasz Śpiewak

Scenografia: Barbara Hanicka

Kostiumy: Julia Kornacka

Reżyseria światła: Artur Sienicki

Asystentka reżysera: Marta Aksztin

Asystentka kostiumografa: Kornelia Dzikowska

Inspicjent: Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (6)

 • 9,0/ 10

  Współczesne i nowatorskie ujęcie klasycznego tematu, akcentujące jego ponadczasowść. Świetna gra aktorów, może poza rolą Cezara. Warto się wybrać, jeżeli ktoś lubi takie klimaty ...

  ar.....@....pl / 28 stycznia 2016

 • 7,0/ 10

  Ciekawa adaptacja. Początek nudnawy,ale później się rozkręca. Nie wszyscy aktorsko dali radę. Szacunek dla Moskal, nie łatwo jest zagrać wiarygodnie kilka postaci. Mimo wad polecam.

  ja.....@gm...il.com / 26 lutego 2017

 • 7,0/ 10

  Do momentu śmierci Juliusza Cezara - nudnawe, ale potem sztuka nabiera tempa i naprawdę zaczyna wciągać.

  ma.....@....pl / 16 stycznia 2017

 • 7,0/ 10

  Spektakl ponadczasowy, adaptacja ciekawa. Bardzo dobra scenografia. Kasjusz dobry, Niezbyt przekonujaca jest gra Marka Antoniusza. Momentami sztuka siada, mimo krzyku aktorów (którego chyba w całej sztuce za dużo jako środka wyrazu).

  kt.....@gm...il.com / 15 stycznia 2017

 • 6,0/ 10

  Ciekawa oprawa, nieźli aktorzy, ale dialogi cienkie.

  ka.....@gm...il.com / 28 maja 2016

 • 3,0/ 10

  Nie podobało mi się. Nie wciągająca, bez głębokich treści. Znikome aluzje do współczesności. Czasami nie wiadomo było o co chodzi w sztuce. Słabe dialogi. Ale gra aktorska bardzo dobra. Każdy niech wyrobi własne zdanie-zachęcam do obejrzenia

  pa.....@po...ta.onet.pl / 29 czerwca 2016

Recenzje krytyków (1)

 • Szekspirowska tragedia w spektaklu Barbary Wysockiej nie uległa rozmontowaniu, całość podąża za oryginalnym tekstem, w którym przeformułowano jedynie fragmenty. Akcja została silnie osadzona w teatrze – jawnie korzysta ze scenicznej iluzji, a także ironicznie ją demontuje.

  Anna Bajek Całą recenzję przeczytasz tutaj

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.