Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie Juliusz Cezar - zdjęcie

Średnia ocena

13 oddanych głosów
97 zainteresowanych osób

7.3 / 10

Juliusz Cezar

Zwycięski Juliusz Cezar powraca do Rzymu, gdzie witają go wiwatujące tłumy i nowe zaszczyty. Tymczasem, część senatorów obawia się skupienia całej władzy w rękach jednego człowieka i zawiązuje spisek, by zabić Cezara. Shakespeare skupia się na ukazaniu mechanizmów, które doprowadziły do Id marcowych, ale przede wszystkim pokazuje ich konsekwencje dla Rzymu i samych spiskowców.

Używając klasycznego tekstu, Barbara Wysocka dokonuje rekonstrukcji dramatu, zadając pytania, czy spiskowcy istotnie byli szlachetnymi patriotami, zatroskanymi o losy kraju, czy małymi, pozbawionymi szerokich perspektyw ludźmi, którzy nie mogli znieść wielkości Cezara? Czy walka o władzę to jeszcze Wielki Mechanizm, który opisał Jan Kott, czy może już tylko brudna rozgrywka, w której wszystkie chwyty są dozwolone?

Czas trwania: 115 minut

Realizacja

reżyseria - Barbara Wysocka

dramaturgia - Tomasz Śpiewak

scenografia - Barbara Hanicka

kostiumy - Julia Kornacka

reżyseria światła - Artur Sienicki

inspicjent - Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (6)

 • 9.0/ 10

  Współczesne i nowatorskie ujęcie klasycznego tematu, akcentujące jego ponadczasowść. Świetna gra aktorów, może poza rolą Cezara. Warto się wybrać, jeżeli ktoś lubi takie klimaty ...

  ar.....@....pl / 28 January 2016

 • 7.0/ 10

  Ciekawa adaptacja. Początek nudnawy,ale później się rozkręca. Nie wszyscy aktorsko dali radę. Szacunek dla Moskal, nie łatwo jest zagrać wiarygodnie kilka postaci. Mimo wad polecam.

  ja.....@gm...il.com / 26 February 2017

 • 7.0/ 10

  Do momentu śmierci Juliusza Cezara - nudnawe, ale potem sztuka nabiera tempa i naprawdę zaczyna wciągać.

  ma.....@....pl / 16 January 2017

 • 7.0/ 10

  Spektakl ponadczasowy, adaptacja ciekawa. Bardzo dobra scenografia. Kasjusz dobry, Niezbyt przekonujaca jest gra Marka Antoniusza. Momentami sztuka siada, mimo krzyku aktorów (którego chyba w całej sztuce za dużo jako środka wyrazu).

  kt.....@gm...il.com / 15 January 2017

 • 6.0/ 10

  Ciekawa oprawa, nieźli aktorzy, ale dialogi cienkie.

  ka.....@gm...il.com / 28 May 2016

Recenzje krytyków (1)

 • Szekspirowska tragedia w spektaklu Barbary Wysockiej nie uległa rozmontowaniu, całość podąża za oryginalnym tekstem, w którym przeformułowano jedynie fragmenty. Akcja została silnie osadzona w teatrze – jawnie korzysta ze scenicznej iluzji, a także ironicznie ją demontuje.

  Anna Bajek Całą recenzję przeczytasz tutaj

Teatr Powszechny

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera znajduje się w samym sercu warszawskiej Pragi. Powstał w 1944 roku z inicjatywy Jana Mrozińskiego. Teatrem tym zarządzało wielu wybitnych dyrektorów m. in. Eugeniusz Poreda, Józef Maśliński, Czesław Szpakowicz, Andrzej Krasicki, Henryk Szletyński, Tadeusz Kaźmierski. Dyrektorem Teatru Powszechnego w 1963 roku został wybitny polski aktor i reżyser - Adam Hanuszkiewicz, zaś niedługo po nim stanowisko to objął obecny patron teatru - Zygmunt Hübner.

Zygmunt Hübner konsekwentnie tworzył artystyczny i intelektualny profil teatru, który obowiązuje do dziś. Zgodnie z założeniami Zygmunta Hübner jest to „teatr, który się wtrąca” – podejmuje ważne tematy i jest otwarty na każdego widza.

Od początku z Teatrem Powszechnym związanych było wielu wybitnych artystów m. in. Zofia Kucówna, Wiesław Mazurkiewicz, Adam Hanuszkiewicz, Emilia Krakowska, Gustaw Lutkiewicz, Janina Nowicka, Anna Seniuk, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Gustaw Lutkiewicz, Piotr Machalica, Zbigniew Zapasiewicz oraz wielu innych.

Obecnie dyrektorem Teatru Powszechnego jest Paweł Łysiak, zaś w skład zespołu artystycznego wchodzi wielu znakomitych aktorów m. in Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Grzegorz Falkowski, Mateusz Łasowski, Kazimierz Wysota oraz wielu innych.

Teatr Powszechny ma niezwykle bogaty repertuar teatralny – pojawiają się w nim różne formy teatralne, spektakle zaś powstają na podstawie wybitnych dzieł – dawnych i współczesnych.

Spektakle w Teatrze Powszechnym grane są na dwóch scenach – scenie dużej i scenie małej. Dodatkowo Teatr Powszechny organizuje różnego rodzaju warsztaty, debaty, rozmowy z twórcami i spotkania w swojej kawiarni – Stole Powszechnym oraz udostępnia swoim widzom scenę muzyczną, performerską, nastawioną na improwizację oraz kino studyjne, czyli Mózg Powszechny.

Bilety i wejściówki do Teatru Powszechnego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub za pośrednictwem strony internetowej teatru, a także w kasie teatru.

Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

6.7
Średnia ocena
Świetny Jarosław Gajewski. Rewelacyjna Joanna Trzepiecińska.
- Michał

26.12 / 17:00

27.12 / 19:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Tragedia

Inne wydarzenia w tej instytucji:

-,-
Średnia ocena

19.12 / 19:30

19.12 / 21:30

+ dostępnych 3 innych terminów

Gatunek: Dramat
-,-
Średnia ocena

05.01 / 19:30

06.01 / 19:30

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Dramat
-,-
Średnia ocena

30.12 / 19:00

31.12 / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
Kup bilet