Fantazy - zdjęcie Fantazy - zdjęcie Fantazy - zdjęcie Fantazy - zdjęcie Fantazy - zdjęcie Fantazy - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów
73 zainteresowanych osób

7,1 / 10

Fantazy

Mówi się, że główną polską wadą jest życie przeszłością, idealizowanie minionego świata, który tylko w wyobrażeniach był niedoścignionym wzorem postaw. Juliusz Słowacki w komedii satyrycznej Fantazy dokonuje rozliczenia ze światem zastanym. Akcję osadził na Podolu w początku lat czterdziestych XIX wieku.

Losy bohaterów rzucone zostały na panoramę wielkiej historii - czas zaborów i okresu po powstaniu listopadowym. Kontekst burzliwej epoki nie jest tylko sielankowym rysem, ale demitologizuje wyobrażenie o rodzącej się elicie, ukazuje degradację arystokracji jako grupy społecznej. Nie wartości ducha i uczucia, ale pieniądz i wyrachowanie zajmują wówczas pierwszoplanowe pozycje w grze codzienności.

„Drugi wieszcz” ironicznie traktuje XIX-wieczne pozy, styl bycia i pogoń za romantycznością. Panorama charakterów w utworze odrysowuje zubożałą szlachtę, oderwanych od rzeczywistego świata bohaterów oraz ostatnich idealistów, którzy poświęcają życie dla godnej sprawy. Utwór, w komediowej tonacji, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji, nie pozostawia złudzeń – jest brutalnym, rozprawieniem się z naszą tożsamością i mitami założycielskimi. Michał Zadara, wczytując się w tekst Słowackiego, podążając za jego słowem, obnaża świat hipokrytów i ludzi małych. Tym samym ujawnia źródła dzisiejszych kompleksów, stereotypów i fobii. To lustro, w którym warto się przejrzeć.

Na scenie występują między innymi Mateusz Łasowski, Nela Nykowska , Barbara Wysocka, Paulina Holtz, Kazimierz Wysota, Karolina Bacia.

Czas trwania: 220 minut
Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Bieliński

Realizacja

Reżyseria - Michał Zadara

Dramaturgia - Daniel Przastek

Scenografia - Robert Rumas

Kostiumy - Julia Kornacka

Asystent kostiumografa - Arek Ślesiński

Asystentka reżysera - Anna Czerniawska

Opinie naszych widzów (5)

 • 9,0/ 10

  Dobre aktorstwo, ładna, stara polszczyzna, mnóstwo tekstu ! Przyjemna scenografia i kilka dobrych momentów czyniących spetkakl dynamicznym.

  ad.....@gm...il.com / 29 listopada 2015

 • 9,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl. Okazuje się, że Słowacki to nie tylko "Balladyna". Nareszcie w teatrze prawdziwe, nieoszczędne dekoracje. Spektakl długi, ale nienudny. Aktorzy grają świetnie. Miło też posłuchać XIX-to wiecznej polszczyzny.

  ob.....@ho...il.com / 03 lipca 2015

 • 8,0/ 10

  To taka rzadka przyjemnosc posluchac dobrej starej polszczyzny i to w takim dobrym wykonaniu.Brawo Michale Zadara! Jedynym minusem jest przydlugie przedstawienie,mozna bylo pewne sceny wykreslic.

  bo.....@on...et.eu / 24 czerwca 2015

 • 7,0/ 10

  Pierwsze trzy akty niczym Fredro skrzyżowany z Czechowem, dość lekkie, dużo humoru. Dwa ostatnie mroczne, spektakl przeradza się w thriller. Ostatni akt prawie w całkowitych ciemnościach. Dobre role aktorów, a najlepsza BARBARA WYSOCKA - gra współcześnie, choć ubrana jest w niewygodną krynolinę. Sztuka niestety za długa.

  ma.....@....pl / 15 września 2015

 • 1,0/ 10

  Słowacki łatwy do wystawienia nie jest, a Fantazy to nie jest jego wybitne dzieło, ale i tak wyszło bardzo, ale to bardzo słabo, długo i nużąco. Omijać z daleka

  an.....@po...ta.wp.pl / 08 stycznia 2016

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.