Chłopi - zdjęcie Chłopi - zdjęcie Chłopi - zdjęcie Chłopi - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy
6 zainteresowanych osób

9.0 / 10

Chłopi

Z monumentalnej powieści Władysława Reymonta Krzysztof Garbaczewski wyławia treści ekologiczne i emancypacyjne; śledzi związki człowieka ze światem przyrody, definiuje na swój własny sposób potrzebę i sens pracy. W wielopoziomowej inscenizacji konfrontuje idee pisarza z tymi współczesnymi, tworząc świat istot będących po części ludźmi, zwierzętami i robotami, które poszukują celu własnej egzystencji. Świat „Chłopów” Garbaczewskiego to także arena działania performerskiego, na której rozgrywają się dramaty społeczności funkcjonującej często w oparciu o przemoc wobec kobiet i relacje wykluczenia.

Uhonorowana w 1924 roku Nagrodą Nobla powieść przedstawia życie fikcyjnej wsi Lipce z końca XIX wieku. Czytana zwykle jako etnograficzny zapis przeszłości, dzisiaj na powrót odsłania swoją mitotwórczą potęgę i kreacyjną moc języka. Korzenie polskiej mentalności, jak opisuje to historyk Andrzej Leder, wywodzą się z folwarcznej relacji „tego, kto po bat sięga i tego, czyj grzbiet pod bat się pochyla”, a nawet sięgają jeszcze dalej – w głąb ludzkiego ducha, którego sens odnaleźć można w podporządkowaniu się odwiecznemu cyklowi natury.

Czas trwania: 210 minut
Źródło zdjęcia:

Realizacja

Adaptacja, reżyseria: Krzysztof Garbaczewski

Scenografia: Krzysztof Garbaczewski, Jan Strumiłło

Kostiumy: Sławomir Blaszewski

Wideo: Robert Mleczko

Muzyka: Jan Duszyński

Reżyseria światła: Bartosz Nalazek

Opracowanie tekstów: Karolina Kapralska

Asystent reżysera: Radosław Mirski

Inspicjentka: Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (2)

  • 10.0/ 10

    Nowatorski, wymagający, raczej nie dla poszukiwaczy lekkiej rozrywki.

    ju.....@gm...il.com / 22 October 2017

  • 10.0/ 10

    Jak dla mnie spektakl rewelacja a aktorzy z Teatru Powszechnego bezkonkurencyjni. Nowoczesna formuła przedstawienia dla ludzi z wyobraźnią.

    ka.....@in...ia.pl / 09 October 2017

Teatr Powszechny

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera znajduje się w samym sercu warszawskiej Pragi. Powstał w 1944 roku z inicjatywy Jana Mrozińskiego. Teatrem tym zarządzało wielu wybitnych dyrektorów m. in. Eugeniusz Poreda, Józef Maśliński, Czesław Szpakowicz, Andrzej Krasicki, Henryk Szletyński, Tadeusz Kaźmierski. Dyrektorem Teatru Powszechnego w 1963 roku został wybitny polski aktor i reżyser - Adam Hanuszkiewicz, zaś niedługo po nim stanowisko to objął obecny patron teatru - Zygmunt Hübner.

Zygmunt Hübner konsekwentnie tworzył artystyczny i intelektualny profil teatru, który obowiązuje do dziś. Zgodnie z założeniami Zygmunta Hübner jest to „teatr, który się wtrąca” – podejmuje ważne tematy i jest otwarty na każdego widza.

Od początku z Teatrem Powszechnym związanych było wielu wybitnych artystów m. in. Zofia Kucówna, Wiesław Mazurkiewicz, Adam Hanuszkiewicz, Emilia Krakowska, Gustaw Lutkiewicz, Janina Nowicka, Anna Seniuk, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Gustaw Lutkiewicz, Piotr Machalica, Zbigniew Zapasiewicz oraz wielu innych.

Obecnie dyrektorem Teatru Powszechnego jest Paweł Łysiak, zaś w skład zespołu artystycznego wchodzi wielu znakomitych aktorów m. in Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Grzegorz Falkowski, Mateusz Łasowski, Kazimierz Wysota oraz wielu innych.

Teatr Powszechny ma niezwykle bogaty repertuar teatralny – pojawiają się w nim różne formy teatralne, spektakle zaś powstają na podstawie wybitnych dzieł – dawnych i współczesnych.

Spektakle w Teatrze Powszechnym grane są na dwóch scenach – scenie dużej i scenie małej. Dodatkowo Teatr Powszechny organizuje różnego rodzaju warsztaty, debaty, rozmowy z twórcami i spotkania w swojej kawiarni – Stole Powszechnym oraz udostępnia swoim widzom scenę muzyczną, performerską, nastawioną na improwizację oraz kino studyjne, czyli Mózg Powszechny.

Bilety i wejściówki do Teatru Powszechnego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub za pośrednictwem strony internetowej teatru, a także w kasie teatru.

Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.1
Średnia ocena
Doskonale zaakcentowana przenikliwość obserwacji i humor Bułhakowa. Wyśmienita zabawa zaprawiona chwilami gorzką ironią
- Agnieszka

Jutro / 19:00

24.01 / 19:00

+ dostępnych 10 innych terminów

Gatunek: Dramat
9.0
Średnia ocena
Co klasa to klasa
- Waldemar

03.02 / 19:00

04.02 / 17:00

Gatunek: Dramat
10.0
Średnia ocena

08.02 / 19:00

09.02 / 19:00

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

-,-
Średnia ocena

03.02 / 19:00

04.02 / 17:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
8.3
Średnia ocena

07.02 / 19:30

08.02 / 11:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
6.6
Średnia ocena
Wspaniale zagrana sztuka, dająca do myślenia.
- Edyta

Jutro / 19:30

24.01 / 19:30

Gatunek: Performance
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.