Chłopi - zdjęcie Chłopi - zdjęcie Chłopi - zdjęcie Chłopi - zdjęcie

Średnia ocena

10 oddanych głosów
14 zainteresowanych osób

7.9 / 10

Chłopi

Z monumentalnej powieści Władysława Reymonta Krzysztof Garbaczewski wyławia treści ekologiczne i emancypacyjne; śledzi związki człowieka ze światem przyrody, definiuje na swój własny sposób potrzebę i sens pracy. W wielopoziomowej inscenizacji konfrontuje idee pisarza z tymi współczesnymi, tworząc świat istot będących po części ludźmi, zwierzętami i robotami, które poszukują celu własnej egzystencji. Świat „Chłopów” Garbaczewskiego to także arena działania performerskiego, na której rozgrywają się dramaty społeczności funkcjonującej często w oparciu o przemoc wobec kobiet i relacje wykluczenia.

Uhonorowana w 1924 roku Nagrodą Nobla powieść przedstawia życie fikcyjnej wsi Lipce z końca XIX wieku. Czytana zwykle jako etnograficzny zapis przeszłości, dzisiaj na powrót odsłania swoją mitotwórczą potęgę i kreacyjną moc języka. Korzenie polskiej mentalności, jak opisuje to historyk Andrzej Leder, wywodzą się z folwarcznej relacji „tego, kto po bat sięga i tego, czyj grzbiet pod bat się pochyla”, a nawet sięgają jeszcze dalej – w głąb ludzkiego ducha, którego sens odnaleźć można w podporządkowaniu się odwiecznemu cyklowi natury.

Spektakl dla widzów od 16. roku życia.

Czas trwania: 190 minut
Źródło zdjęcia: https://www.powszechny.com/

Zwiastuny

Realizacja

Adaptacja, reżyseria: Krzysztof Garbaczewski

Scenografia: Krzysztof Garbaczewski, Jan Strumiłło

Kostiumy: Sławomir Blaszewski

Wideo: Robert Mleczko

Muzyka: Jan Duszyński

Reżyseria światła: Bartosz Nalazek

Opracowanie tekstów: Karolina Kapralska

Asystent reżysera: Radosław Mirski

Inspicjentka: Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (4)

 • 10.0/ 10

  jest to spektakl, który na długo zostanie w pamięci. Dobitność i oryginalność przekazu, doskonała gra aktorów, którzy na scenie dają z siebie wszystko nadaje mu cechy arcydzieła artystycznego. Warto wspomnieć o scenografii, która tworzą także widzowie, jednocześnie z aktorami i wyjątkowo dobrze skoordynowanym z rytmem gry aktorów oświetleniem. Nie powinno się opuścić tego spektaklu, jeżeli kocha się teatr.

  e......@tr...ax.eu / 29 January 2018

 • 10.0/ 10

  Nowatorski, wymagający, raczej nie dla poszukiwaczy lekkiej rozrywki.

  ju.....@gm...il.com / 22 October 2017

 • 10.0/ 10

  Jak dla mnie spektakl rewelacja a aktorzy z Teatru Powszechnego bezkonkurencyjni. Nowoczesna formuła przedstawienia dla ludzi z wyobraźnią.

  ka.....@in...ia.pl / 09 October 2017

 • 5.0/ 10

  Spektakl przegadany. Za dużo efekciarstwa, za mało treści.

  k......@po...st.pl / 07 February 2018

Teatr Powszechny

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera znajduje się w samym sercu warszawskiej Pragi. Powstał w 1944 roku z inicjatywy Jana Mrozińskiego. Teatrem tym zarządzało wielu wybitnych dyrektorów m. in. Eugeniusz Poreda, Józef Maśliński, Czesław Szpakowicz, Andrzej Krasicki, Henryk Szletyński, Tadeusz Kaźmierski. Dyrektorem Teatru Powszechnego w 1963 roku został wybitny polski aktor i reżyser - Adam Hanuszkiewicz, zaś niedługo po nim stanowisko to objął obecny patron teatru - Zygmunt Hübner.

Zygmunt Hübner konsekwentnie tworzył artystyczny i intelektualny profil teatru, który obowiązuje do dziś. Zgodnie z założeniami Zygmunta Hübner jest to „teatr, który się wtrąca” – podejmuje ważne tematy i jest otwarty na każdego widza.

Od początku z Teatrem Powszechnym związanych było wielu wybitnych artystów m. in. Zofia Kucówna, Wiesław Mazurkiewicz, Adam Hanuszkiewicz, Emilia Krakowska, Gustaw Lutkiewicz, Janina Nowicka, Anna Seniuk, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Gustaw Lutkiewicz, Piotr Machalica, Zbigniew Zapasiewicz oraz wielu innych.

Obecnie dyrektorem Teatru Powszechnego jest Paweł Łysiak, zaś w skład zespołu artystycznego wchodzi wielu znakomitych aktorów m. in Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Grzegorz Falkowski, Mateusz Łasowski, Kazimierz Wysota oraz wielu innych.

Teatr Powszechny ma niezwykle bogaty repertuar teatralny – pojawiają się w nim różne formy teatralne, spektakle zaś powstają na podstawie wybitnych dzieł – dawnych i współczesnych.

Spektakle w Teatrze Powszechnym grane są na dwóch scenach – scenie dużej i scenie małej. Dodatkowo Teatr Powszechny organizuje różnego rodzaju warsztaty, debaty, rozmowy z twórcami i spotkania w swojej kawiarni – Stole Powszechnym oraz udostępnia swoim widzom scenę muzyczną, performerską, nastawioną na improwizację oraz kino studyjne, czyli Mózg Powszechny.

Bilety i wejściówki do Teatru Powszechnego kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub za pośrednictwem strony internetowej teatru, a także w kasie teatru.

Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.0
Średnia ocena
Doskonale zaakcentowana przenikliwość obserwacji i humor Bułhakowa. Wyśmienita zabawa zaprawiona chwilami gorzką ironią
- Agnieszka

24.04 / 19:00

25.04 / 19:00

+ dostępnych 10 innych terminów

Gatunek: Dramat
8.6
Średnia ocena
Bardzo ciekawa inscenizacja, wartka akcja, duża dynamika.
-

Jutro / 19:00

22.04 / 19:00

Gatunek: Dramat
10.0
Średnia ocena
Ukłony w stronę pana Mariusza Drężka, który wspaniale sprostał emocjonalnie wymagającej roli
- Agnieszka

Dziś / 19:00

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

8.5
Średnia ocena
Jeden z najważniejszych spektakli w polskim teatrze ostatnich lat. Obowiązkowo!
- Sebastian

04.05 / 19:00

05.05 / 19:00

+ dostępnych 3 innych terminów

Gatunek: Dramat
8.9
Średnia ocena
Coś niesamowitego. Gdybym mógł i miał siłę, klaskałbym na stojąco jeszcze z godzinę
- Łukasz

Jutro / 19:00

22.04 / 17:00

+ dostępnych 4 innych terminów

Gatunek: Dramat
9.0
Średnia ocena

26.04 / 19:30

27.04 / 19:30

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
Kup bilet