Chłopi - zdjęcie Chłopi - zdjęcie Chłopi - zdjęcie Chłopi - zdjęcie

Średnia ocena

14 oddanych głosów
18 zainteresowanych osób

7,5 / 10

Chłopi

Z monumentalnej powieści Władysława Reymonta Krzysztof Garbaczewski wyławia treści ekologiczne i emancypacyjne; śledzi związki człowieka ze światem przyrody, definiuje na swój własny sposób potrzebę i sens pracy. W wielopoziomowej inscenizacji konfrontuje idee pisarza z tymi współczesnymi, tworząc świat istot będących po części ludźmi, zwierzętami i robotami, które poszukują celu własnej egzystencji. Świat „Chłopów” Garbaczewskiego to także arena działania performerskiego, na której rozgrywają się dramaty społeczności funkcjonującej często w oparciu o przemoc wobec kobiet i relacje wykluczenia.

Uhonorowana w 1924 roku Nagrodą Nobla powieść przedstawia życie fikcyjnej wsi Lipce z końca XIX wieku. Czytana zwykle jako etnograficzny zapis przeszłości, dzisiaj na powrót odsłania swoją mitotwórczą potęgę i kreacyjną moc języka. Korzenie polskiej mentalności, jak opisuje to historyk Andrzej Leder, wywodzą się z folwarcznej relacji „tego, kto po bat sięga i tego, czyj grzbiet pod bat się pochyla”, a nawet sięgają jeszcze dalej – w głąb ludzkiego ducha, którego sens odnaleźć można w podporządkowaniu się odwiecznemu cyklowi natury.

Spektakl dla widzów od 16. roku życia.

Na scenie występują między innymi Ewa Skibińska jako Dominikowa, Magdalena Koleśnik jako Jagna, Arkadiusz Brykalski jako Boryna, Kazimierz Wysota jako Kuba, Andrzej Kłak jako Jaś, Grzegorz Artman jako Wójt.

Czas trwania: 190 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Zwiastuny

Realizacja

Adaptacja, reżyseria: Krzysztof Garbaczewski

Scenografia: Krzysztof Garbaczewski, Jan Strumiłło

Kostiumy: Sławomir Blaszewski

Wideo: Robert Mleczko

Muzyka: Jan Duszyński

Reżyseria światła: Bartosz Nalazek

Opracowanie tekstów: Karolina Kapralska

Asystent reżysera: Radosław Mirski

Inspicjentka: Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  jest to spektakl, który na długo zostanie w pamięci. Dobitność i oryginalność przekazu, doskonała gra aktorów, którzy na scenie dają z siebie wszystko nadaje mu cechy arcydzieła artystycznego. Warto wspomnieć o scenografii, która tworzą także widzowie, jednocześnie z aktorami i wyjątkowo dobrze skoordynowanym z rytmem gry aktorów oświetleniem. Nie powinno się opuścić tego spektaklu, jeżeli kocha się teatr.

  e......@tr...ax.eu / 29 stycznia 2018

 • 10,0/ 10

  Nowatorski, wymagający, raczej nie dla poszukiwaczy lekkiej rozrywki.

  ju.....@gm...il.com / 22 października 2017

 • 10,0/ 10

  Jak dla mnie spektakl rewelacja a aktorzy z Teatru Powszechnego bezkonkurencyjni. Nowoczesna formuła przedstawienia dla ludzi z wyobraźnią.

  ka.....@in...ia.pl / 09 października 2017

 • 5,0/ 10

  Teatr eksperymentalny bardzo luźno oparty na Chłopach Reymonta. Z powieści wzięto kilka postaci, wątek ciężkiej pracy na roli, dzikiej przyrody, ograniczeń z uwagi na płeć, status majątkowy, religię. Jednak fabuła czy budowanie postaci są na drugim planie. Na pierwszy wysuwają się skomplikowane sceny zbiorowe, układy choreograficzne, gra ciałem, głosem, światłem. Dla mnie za mało treści, a z dużo wymyślnych ozdobników.

  ka.....@ga...ta.pl / 05 listopada 2018

 • 5,0/ 10

  Spektakl przegadany. Za dużo efekciarstwa, za mało treści.

  k......@po...st.pl / 07 lutego 2018

 • 4,0/ 10

  Nie wiem co brał reżyser ale to był zły trip. Nie przeszkadzało by mi skrócenie dwutomowej powieści czy skupienie się na jakimś wątku (Jagna i wycinka lasu) ale to momentami czysty bełkot wychodzi i jeszcze pomysł z posadzeniem widzów na scenie co skutecznie ogranicza widzenie ludziom którzy siedzą w różnych miejscach i jest cholernie niewygodne. Dobry pomysł ze skansenem pod sceną i ostatnie 10 min poza tym raczej porażka

  da.....@....pl / 29 stycznia 2020

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.