Bieguni - zdjęcie Bieguni - zdjęcie Bieguni - zdjęcie Bieguni - zdjęcie Bieguni - zdjęcie Bieguni - zdjęcie

Średnia ocena

13 oddanych głosów

8,6 / 10

Bieguni

Książka Tokarczuk zdobyła literacką Nagrodę Nike oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera. To bogaty zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, zarówno współczesnych, jak i historycznych. Tokarczuk obserwuje ludzi w ruchu oraz ludzi dążących do unieruchomienia życia przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał.

Michał Zadara, laureat paszportu „Polityki” oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, odnajduje w „Biegunach” innowacyjny sposób opowiadania, pozwalający opisać doświadczenie ludzkie w sposób autentyczny.

„Olga Tokarczuk opisała – mówi reżyser – życie, które daje szansę na uchwycenie sensu, ale ta szansa znika, i znowu topimy się w chaosie. Ale jednak ta szansa była, i nas dalej prowadzi przez chaos, z nadzieją, że gdzieś, na końcu pielgrzymki, znajdziemy odpowiedzi”.

Olga Tokarczuk dołącza do grona klasycznych autorów, których dzieła interpretował w ostatnich latach Michał Zadara: Mickiewicza, Sofoklesa, Eurypidesa, Słowackiego, Brechta czy autorów Biblii… „Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się przed naszymi oczami nowa klasyka nowej epoki – świata, który na dobre już odmówił nam spójności. I ta spójność już nawet nie jest przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem”

– dodaje reżyser.

Pokaz work in progress odbył się 5 grudnia 2020 r., w ramach festiwalu teatralnego Boska Komedia (w wersji online na platformie Play Kraków).

Na scenie występują między innymi Sylwia Achu, Arkadiusz Brykalski, Mamadou Góo Bâ, Wiktor Loga-Skarczewski, Karina Seweryn, Ewa Skibińska.

Czas trwania: 160 minut

Realizacja

reżyseria – Michał Zadara

adaptacja – Michał Zadara, Barbara Wysocka

scenografia – Robert Rumas

projekcje wideo – Artur Sienicki, Michał Zadara, Barbara Wysocka

kostiumy – Julia Kornacka i Kornelia Dzikowska

reżyseria światła – Piotr Pieczyński, Michał Zadara

konsultacje choreograficzne – Tomasz Wygoda

asystenci reżysera – Karolina Pawłoś oraz Maksymilian Nowak (Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie)

inspicjentka – Iza Stolarska

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Byłam ciekawe jak można przenieść Biegunów do teatr, jestem b pozytywnie zaskoczona, oceniam b dobrze, ciekawa interpretacja, swietna scenografia i oprawa muzyczna no i aktorzy!

  lu.....@ho...il.com / 30 października 2021

 • 10,0/ 10

  Jeden z najlepszych spektakli pod wzgledem wykonania, profesjonalizmu, przygotowania i oczywiście gry aktorskiej. Spektakl długi, ale absolutnie nie jest nużący i paradoksalnie ten czas mija w mgnieniu oka. Bardzo polecam, naprawdę warto skorzystać z możliwości przeżycia tego dzieła.

  as.....@....pl / 04 marca 2021

 • 9,0/ 10

  Bardzo dobry, wciągający, świetnie zagrany, przeplatające się często oderwane od siebie maksymalnie opowieści tworzą razem spójną i niezwykle ciekawa barwna mozaikę. Polecam!

  be.....@....pl / 30 maja 2021

 • 7,0/ 10

  Uważam, że przedstawienie było świetne reżysersko. "Bieguni" to nie jest łatwa książka do przełożenia na scenę. Można dyskutować o wyborze fragmentów ("Lekcja anatomii" świetna, wątek Chorwacki słabszy), ale generalnie to świetna adaptacja. Aktorsko była natomiast słabsza. Momentami grana jak na konkursie recytatorskim. Aktorzy robią pauzy w dziwnych miejscach, zacinają się. Trzeba przyznać, że to jest trudny do zapamiętania i zagrania tekst, ale artykulacyjnie mógłby być lepszy.

  ms.....@gm...il.com / 01 stycznia 2022

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.