Bachantki - zdjęcie Bachantki - zdjęcie Bachantki - zdjęcie Bachantki - zdjęcie

Średnia ocena

18 oddanych głosów
24 zainteresowanych osób

6,8 / 10

Bachantki

Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski opierając się na dramacie „Bachantki”, ukazują jak głęboko w kulturze europejskiej zakorzeniony jest szowinizm i patriarchat. Kierują uwagę na kobiecą siłę, tłumioną od wieków.

Kobiety od czasów antyku są bez głosu. Równouprawnienie kobiet wciąż jest spychane do getta „kobiecych spraw”. Jeśli grupa uprzywilejowana – białych, heteroseksualnych mężczyzn – nie stanie w jednym szeregu z kobietami w tej walce, przemoc i ekonomia wciąż będą głównymi siłami napędzającymi rzeczywistość, w której żyjemy. Kobiecy gniew może zmienić istniejący porządek, może doprowadzić do nowej rewolucji, do powstania nowej idei.

Na scenie występują między innymi Julian Świeżewski, Magdalena Koleśnik, Karolina Adamczyk, Michał Jarmicki, Mateusz Łasowski, Sandra Korzeniak.

Realizacja

Reżyseria - Maja Kleczewska

Dramaturgia - Łukasz Chotkowski

Scenariusz sceniczny - Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

Instalacja „Unionizing the Polish Parliament” (2018) - Jonas Staal

Muzyka - Cezary Duchnowski

Kostiumy - Konrad Parol

Inspicjent - Jakub Olszak

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  eksperymentalny ale świetny bardzo dobra gra aktorska

  iz.....@....pl / 30 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Zaskakujący, dobre aktorstwo, daje do myślenia. Byliśmy z żoną pod wrażeniem.

  kr.....@....pl / 09 marca 2019

 • 8,0/ 10

  ZOSTAL PORUSZONY BARDZO WAZNY TEMAT W CIEKAWIEJ OPRAWIE

  ma.....@ym...il.com / 10 stycznia 2019

 • 8,0/ 10

  nieco chaotyczna fabuła i niespójna. Zbyt dużo niezrozumiałych dialogów i monologów ( w tle szumów i muzyki). Kilka niepotrzebnch scen.. Nagość i ciala pokazane jak ze szpitala. Ani cienia taniego porno i podlizywania się widzowi. Kilka genialnych scen, szczególnie w wykonaniu Dionizosa (wspaniała gra aktorki). W tv nie oglądałbym 5 min, tu ze zdziwieniem dowiedziałe się, że to już koniec

  zb.....@gm...il.com / 06 stycznia 2019

 • 8,0/ 10

  Wciąga, w sposób bardzo oryginalny odnosi arcydzieło Eurypidesa do naszych czasów. Świetni aktorzy. Jedyne zastreżenie, chyba ze względu na problemy z nagłośnieniem i trochę z dykcją niektórych aktorów pewne fragmenty tekstu były, przynajmniej dla mnie, prawie niezrozumiałe

  m......@gm...il.com / 21 grudnia 2018

 • 5,0/ 10

  Spektakl pro-feministyczny, raczej dla wyrobionej publiczności, o poglądach liberalnych. Więcej w nim manifestu feministycznego niż sztuki aktorskiej.

  ja.....@po...ta.onet.pl / 11 marca 2019

 • 4,0/ 10

  Sztuka ekstremalnie awangardowa. W całym tym chaosie jednakże dużo łatwiej o ugruntowanie stereotypów niż kobiecy empowerment. Narkotyczny pląs przeplatany racjonalnymi wstawkami jako forma lewicowego manifestu wpycha tematyke z powrotem do getta kobiecych emocjonalnych sinusoid. Próba włączenia publiczności do zabawy zakończyła się dużą dawką zażenowania. Aktorski wykon nalezy uznać za największy plus. Panie radziły sobie świetnie z karkołomnym wyzwaniem.

  go.....@in...ia.pl / 09 stycznia 2019

 • 3,0/ 10

  Gdyby reżyserka skoncentrowała się tekście Eurypidesa bez dopisywania feministycznych manifestów, mógłby to być dobry spektakl.

  to.....@in...ny.pl / 08 marca 2019

 • 2,0/ 10

  Spektakl mi się nie podobał. Moi zaproszeni przeze mnie goście wyszli w trakcie przedstawienia. Za dużo innowacji, źle słyszałam aktorów ( mówili niedbale), zbyt wielkie odejście od oryginału. Niewygodne siedzenia. Jedyna rzecz, która mi się podobała to kostiumy.

  ar.....@....pl / 10 marca 2019

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.