Bachantki - zdjęcie Bachantki - zdjęcie Bachantki - zdjęcie Bachantki - zdjęcie

Średnia ocena

18 oddanych głosów
24 zainteresowanych osób

6,8 / 10

Bachantki

Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski opierając się na dramacie „Bachantki”, ukazują jak głęboko w kulturze europejskiej zakorzeniony jest szowinizm i patriarchat. Kierują uwagę na kobiecą siłę, tłumioną od wieków.

Kobiety od czasów antyku są bez głosu. Równouprawnienie kobiet wciąż jest spychane do getta „kobiecych spraw”. Jeśli grupa uprzywilejowana – białych, heteroseksualnych mężczyzn – nie stanie w jednym szeregu z kobietami w tej walce, przemoc i ekonomia wciąż będą głównymi siłami napędzającymi rzeczywistość, w której żyjemy. Kobiecy gniew może zmienić istniejący porządek, może doprowadzić do nowej rewolucji, do powstania nowej idei.

W spektaklu występują między innymi Julian Świeżewski, Magdalena Koleśnik, Karolina Adamczyk, Michał Jarmicki, Mateusz Łasowski, Sandra Korzeniak.

Realizacja

Reżyseria - Maja Kleczewska

Dramaturgia - Łukasz Chotkowski

Scenariusz sceniczny - Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

Instalacja „Unionizing the Polish Parliament” (2018) - Jonas Staal

Muzyka - Cezary Duchnowski

Kostiumy - Konrad Parol

Inspicjent - Jakub Olszak

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  eksperymentalny ale świetny bardzo dobra gra aktorska

  iz.....@....pl / 30 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Zaskakujący, dobre aktorstwo, daje do myślenia. Byliśmy z żoną pod wrażeniem.

  kr.....@....pl / 09 marca 2019

 • 8,0/ 10

  ZOSTAL PORUSZONY BARDZO WAZNY TEMAT W CIEKAWIEJ OPRAWIE

  ma.....@ym...il.com / 10 stycznia 2019

 • 8,0/ 10

  nieco chaotyczna fabuła i niespójna. Zbyt dużo niezrozumiałych dialogów i monologów ( w tle szumów i muzyki). Kilka niepotrzebnch scen.. Nagość i ciala pokazane jak ze szpitala. Ani cienia taniego porno i podlizywania się widzowi. Kilka genialnych scen, szczególnie w wykonaniu Dionizosa (wspaniała gra aktorki). W tv nie oglądałbym 5 min, tu ze zdziwieniem dowiedziałe się, że to już koniec

  zb.....@gm...il.com / 06 stycznia 2019

 • 8,0/ 10

  Wciąga, w sposób bardzo oryginalny odnosi arcydzieło Eurypidesa do naszych czasów. Świetni aktorzy. Jedyne zastreżenie, chyba ze względu na problemy z nagłośnieniem i trochę z dykcją niektórych aktorów pewne fragmenty tekstu były, przynajmniej dla mnie, prawie niezrozumiałe

  m......@gm...il.com / 21 grudnia 2018

 • 5,0/ 10

  Spektakl pro-feministyczny, raczej dla wyrobionej publiczności, o poglądach liberalnych. Więcej w nim manifestu feministycznego niż sztuki aktorskiej.

  ja.....@po...ta.onet.pl / 11 marca 2019

 • 4,0/ 10

  Sztuka ekstremalnie awangardowa. W całym tym chaosie jednakże dużo łatwiej o ugruntowanie stereotypów niż kobiecy empowerment. Narkotyczny pląs przeplatany racjonalnymi wstawkami jako forma lewicowego manifestu wpycha tematyke z powrotem do getta kobiecych emocjonalnych sinusoid. Próba włączenia publiczności do zabawy zakończyła się dużą dawką zażenowania. Aktorski wykon nalezy uznać za największy plus. Panie radziły sobie świetnie z karkołomnym wyzwaniem.

  go.....@in...ia.pl / 09 stycznia 2019

 • 3,0/ 10

  Gdyby reżyserka skoncentrowała się tekście Eurypidesa bez dopisywania feministycznych manifestów, mógłby to być dobry spektakl.

  to.....@in...ny.pl / 08 marca 2019

 • 2,0/ 10

  Spektakl mi się nie podobał. Moi zaproszeni przeze mnie goście wyszli w trakcie przedstawienia. Za dużo innowacji, źle słyszałam aktorów ( mówili niedbale), zbyt wielkie odejście od oryginału. Niewygodne siedzenia. Jedyna rzecz, która mi się podobała to kostiumy.

  ar.....@....pl / 10 marca 2019

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.