Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

8,0 / 10

Ach, jakże godnie żyli

Żywiołowy spektakl o miłości do teatru. Zespołowe aktorstwo, komediowa gra z konwencjami i muzyka grana na żywo tworzą opowieść o buncie i wolności w czasie zniewolenia umysłów.

Na kanwie historii legendarnego poznańskiego Teatru Ósmego Dnia, twórcy spektaklu pytają o możliwość budowania małych wspólnot oraz rolę autorytetów i sztuki zaangażowanej. Gdzie przebiega granica pomiędzy wolnością osobistą a dostosowaniem się do systemu? Czy artysta powinien umierać za swoje idee na scenie, czy uprawiać ryzykowną grę z widownią i mecenasami?

Jak z tymi dylematami poradził sobie Molier, który zaczynał jako członek wędrownej, ubogiej trupy teatralnej, a później stał się klasykiem dla kolejnych pokoleń?

Tytuł nawiązuje do spektaklu „Ach, jakże godnie żyliśmy” Teatru Ósmego Dnia, którego premiera odbyła się w 1979 roku w Poznaniu. W kreacji zbiorowej wyreżyserowanej przez Lecha Raczaka zagrali m.in. Ewa Wójciak, Marcin Kęszycki, Tadeusz Janiszewski i Adam Borowski. Po latach prof. Juliusz Tyszka tak pisał o tym przedstawieniu: „Pozostało w pamięci trzech pokoleń polskich inteligentów jako manifestacja duchowej wolności w czasach zniewolenia i jako wybitne dzieło teatralne, które wyznaczało jeden z najistotniejszych kierunków rozwoju teatru poszukującego na świecie, zainspirowany dokonaniami Teatru Laboratorium i teatru politycznego zrodzonego na Zachodzie z młodzieżowej rewolty

lat 60.”.

W spektaklu występują między innymi Michał Jarmicki, Filip Kaniecki, Anna Ilczuk, Michał Czachor, Andrzej Kłak, Jacek Beler.

Realizacja

reżyseria – Marcin Liber

dramaturgia – Martyna Wawrzyniak

scenografia, kostiumy i reżyseria światła – Mirek Kaczmarek

muzyka – Filip Kaniecki

konsultacje choreograficzne – Dominik Więcek

inspicjentka – Iza Stolarska

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Świetny spektakl! Forma, scenografia, gra aktorów, reżyseria, muzyka na żywo i choreografia... wszystko się zgadzało. Bardzo ciekawy spektakl dla kogoś kto choć trochę interesuje się teatrem. Zabawny, ale merytoryczny. Polecam.

    ma.....@gm...il.com / 24 stycznia 2020

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.