Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie Ach, jakże godnie żyli - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

8,0 / 10

Ach, jakże godnie żyli

„Ach, jakże godnie żyli” to wędrówka do przeszłości teatru, która pozwala odnaleźć się w jego teraźniejszości. Przed laty Teatr Ósmego Dnia symbolizował twórczą wolność i polityczne zaangażowanie, artystyczną odwagę i bezkompromisowość, walkę z opresyjnym systemem i oddanie sztuce. Historia Ósemek zyskuje na scenie inne kolory i drugie życie – opowiedziana na nowo przez aktorów i aktorki Teatru Powszechnego, wspominana przez związanego z Teatrem Ósmego Dnia w swojej młodości reżysera Marcina Libera, staje się żywiołową opowieścią o miłości do sztuki i o twórczej pracy pamięci.

Na kanwie historii legendarnego poznańskiego Teatru Ósmego Dnia, twórcy spektaklu pytają o możliwość budowania małych wspólnot oraz rolę autorytetów i sztuki zaangażowanej. Gdzie przebiega granica pomiędzy wolnością osobistą a dostosowaniem się do systemu? Czy artysta powinien umierać za swoje idee na scenie, czy uprawiać ryzykowną grę z widownią i mecenasami?

Jak z tymi dylematami poradził sobie Molier, który zaczynał jako członek wędrownej, ubogiej trupy teatralnej, a później stał się klasykiem dla kolejnych pokoleń?

Tytuł nawiązuje do spektaklu „Ach, jakże godnie żyliśmy” Teatru Ósmego Dnia, którego premiera odbyła się w 1979 roku w Poznaniu. W kreacji zbiorowej wyreżyserowanej przez Lecha Raczaka zagrali m.in. Ewa Wójciak, Marcin Kęszycki, Tadeusz Janiszewski i Adam Borowski.

Na scenie występują między innymi Michał Jarmicki, Filip Kaniecki, Anna Ilczuk, Michał Czachor, Andrzej Kłak, Jacek Beler.

Realizacja

reżyseria – Marcin Liber

dramaturgia – Martyna Wawrzyniak

scenografia, kostiumy i reżyseria światła – Mirek Kaczmarek

muzyka – Filip Kaniecki

konsultacje choreograficzne – Dominik Więcek

inspicjentka – Iza Stolarska

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Świetny spektakl! Forma, scenografia, gra aktorów, reżyseria, muzyka na żywo i choreografia... wszystko się zgadzało. Bardzo ciekawy spektakl dla kogoś kto choć trochę interesuje się teatrem. Zabawny, ale merytoryczny. Polecam.

    ma.....@gm...il.com / 24 stycznia 2020

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.