Wieczór prządek - V4 Operatour - zdjęcie Wieczór prządek - V4 Operatour - zdjęcie

Średnia ocena

11 oddanych głosów

8,8 / 10

Wieczór prządek - V4 Operatour

Zoltán Kodály - Székely fonó.

Wiejskie sceny z Seklerszczyzny.

Występy gościnne Węgierskiej Opery Państwowej.

Zoltán Kodály stworzył „Wieczór prządek” z pieśni ludowych, które zamiast prozy czy recytatywu łączy niema gra sceniczna, pantomima. Dlatego konstrukcja dramatyczna jest luźna, z ledwie skrystalizowaną akcją. Ta balladowa, mglista konstrukcja skłania wszystkich twórców scenicznych do odgadywania: jaką historię podpowiada to dzieło?

I dlaczego takie ważne było dla Kodalya, aby wprowadzić węgierskie pieśni ludowe na scenę operową? Odpowiedzią na to pytanie są jego własne słowa: „Węgierska muzyka ludowa to organy o stu głosach, ma brzmienie na wszystko, od łagodnego żartu do tragedii. (...) Czy nie jest objawem poważnej choroby, że najpiękniejsze utwory spłodzone przez węgierski geniusz muzyczny w ciągu tysiąca lat są znane tylko służącym i starym chłopkom? Czy nie był to pilny obowiązek uczyć się od nich tych pieśni i oddać je ponownie w ręce wszystkich Węgrów? Wieś żegna się właśnie ze starą tradycją. Młodzież jej już nie przejmuje. Nasza kolej. Ogień nie może zagasnąć.” Twórczość Kodálya i węgierska muzyka ludowa staje się bardziej autentyczna w przekazie jednego z największych znawców węgierskiego folkloru, Istvána Pála „Szalonna” oraz jego kapeli. Zespół dołączając do Orkiestry Węgierskiej Opery Państwowej podkreśla symbiozę muzyki klasycznej i folkowej.

Według Michała Znanieckiego pieśni ludowe świata różnią się w warstwie melodycznej, ale są bardzo jednolite w swoim temacie. Opierają się na tym samym podstawowym przekazie bez odciągania uwagi przez dodatkowe warstwy od wystarczająco już głębokiej treści samych piosenek. Jego celem jako międzynarodowego reżysera jest przedstawienie tego barwnego świata muzyki, dostosowując go do oczu i uszu międzynarodowej publiczności.

Poza muzyką ludową i pieśniami ludowymi, w produkcji pojawia się także taniec ludowy, a fragmenty taneczne są wykonywane przez tancerzy z Danube Art Ensemble w choreografii Zsolta Juhásza.

Czas trwania: 90 minut

Zwiastuny

Obsada

Gospodyni - Atala Schöck

Zalotnik - Zsolt Haja

Młodzieniec - Gergely Ujvári

Sąsiadka - Bernadett Wiedemann

Młoda dziewczyna - Orsolya Sáfár

Pchła - Zoltán Gradsach

Matka dziewczyny - Andrea Meláth

Realizacja

Reżyseria - Michał Znaniecki

Scenograf - Luigi Scoglio

Kostiumy - Magdalena Dąbrowska

Animacja i oświetlenie - Bogumił Palewicz

Choreografia - Zsolt Juhász

Dramaturg - Judit Kenesey

Dyrygent - Petr Popelka

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Wyjątkowe wydarzenie. Duży zespół ,świetna muzyka.

  ag.....@tl...en.pl / 28 września 2018

 • 10,0/ 10

  Program wspaniały. Chciałoby się częściej spotkać takich artystów.

  la.....@gm...il.com / 27 września 2018

 • 10,0/ 10

  Fantastyczny , wzruszajacy spektakl. Muzyka znakomita ! Polecam serdecznie . Warto to przeżyć.

  dm.....@....pl / 26 września 2018

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana jest jednym z najważniejszych i najstarszych teatrów działających na terenie Warszawy. Założycielem Teatru Polskiego był Arnold Szyfman, polski reżyser i dramaturg. W repertuarze Teatru Polskiego znaleźć się miały największe dramaty polskie i zagraniczne, a także najciekawsze dzieła współczesne. Teatr Polski otwarty został 29 stycznia 1913 roku, zaś pierwszym spektaklem, który został zagrany na jego deskach był "Irydion" Zygmunta Krasińskiego.

Teatrem Polskim zarządzało wiele wybitnych postaci, oprócz Arnolda Szyfmana był to m. in. Stanisław Balicki, Jerzy Jasieński, Jerzy Kreczmar, Andrzej Krasicki, Kazimierz Dejmek, Jerzy Zaleski, Andrzej Łapicki, Jarosław Kilian. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego jest Andrzej Seweryn.

29 stycznia 2013 roku Teatr Polski obchodził 100-lecie swojego istnienia - podczas jubileuszu oficjalnym patronem teatru został Arnold Szyfman.

Z Teatrem Polskim od samego początku związanych było wielu wybitnych aktorów m. in. Irena Solska, Stanisława Wysocka, Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa, Aleksander Zelwerowicz, Elżbieta Barszczewska, Jan Kreczmar, Anna Seniuk, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki, Lech Ordon, Gustaw Holoubek, Andrzej Łapicki i wielu innych. Dziś również na deskach Teatru Polskiego zobaczyć możemy wielu wybitnych polskich aktorów, do których należy m. in. Adam Biedrzycki, Piotr Cyrwus, Ewa Domańska, Wojciech Czerwiński, Grażyna Barszczewska i wielu innych.

Teatr Polski ma niezwykle bogaty repertuar - znaleźć w nim możemy spektakle stworzone na podstawie wielu klasycznych dzieł, do których należy m. in. "Król Lear" w reż. Jacquesa Lassalle’a, "Cyd" w reż. Ivana Alexandre’a, "Burza" w reż. Dana Jemmetta, a także wielkich polskich dramatów m. in. "Irydion” Zygmunta Krasińskiego w reż. Andrzeja Seweryna, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego, „Dożywocie” Aleksandra Fredry w reż. Filipa Bajona i wiele innych. W Teatrze Polskim grane są również spektakle dla dzieci będące częścią cyklu TEATR POLSKI DZIECIOM. Stałym elementem repertuaru Teatru Polskiego są również cykle: SALONY POEZJI, LISTY W POLSKIM, GOŚCIE TEATRU POLSKIEGO, a także liczne przeglądy i festiwale teatralne.

Teatr Polski oferuje swoim widzom dwie sceny - niezwykle przestronną Dużą Scenę, która oczarowuje widzów swoim ponad stuletnim wnętrzem, odnaleźć w nim możemy elementy dwóch stylów architektonicznych - baroku i antyku oraz nieco mniejszą, nowoczesną Scenę Kameralną znajdującą się na tyłach głównego budynku Teatru Polskiego, do której prowadzi osobne wejście od ulicy Sewerynów

Bilety do Teatru Polskiego kupić można przez internet za pośrednictwem strony internetowej teatru lub w Kasie Głównej teatru znajdującej się się przy ul. Krakowskie Przedmieście 6, która czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do godz. 19.00 oraz w soboty i niedziele od godz. 12.00 do godz. 19.00, a także w dwóch pozostałych kasach, Kasie Dużej Sceny i Kasie Sceny Kameralnej, które czynne są godzinę przed każdym spektakle.

Wejściówki do Teatru Polskiego również kupić można przez internet za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub w kasie teatru - 30 minut przed rozpoczęciem danego spektaklu.

Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatr-polski.art.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

10,0
Średnia ocena

13.04 / 17:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
10,0
Średnia ocena
Wspaniała gra aktorska i wspaniała muzyka
- Piotr

17.05 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.