Jenůfa - V4 Operatour - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

7,2 / 10

Jenůfa - V4 Operatour

Leos Janáček: Jenůfa.

Opera w trzech aktach.

Występy gościnne Węgierskiej Opery Państwowej.

Węgierska Opera Narodowa wykona jedną z Najpiękniejszych czeskich oper pt. „Jenůfá”. Miłość, małżeństwo, osierocenie, rozczarowanie - o tym mówią węgierskie pieśni ludowe i o tym także śpiewają bohaterowie Janáčka. „Jenůfa” również zawiera silne motywy zaczerpnięte z muzyki ludowej, a oprócz tego charakteryzuje się silnym wątkiem religijnym. W przeciwieństwie do dzieła Kodálya mamy tutaj bardzo konkretną fabułę z rzeczywistym czasem, rzeczywistą przestrzenią i prawie naturalnym językiem. Wszystkie te przedmioty i miejsca można interpretować jako konkretny, wcale nie rozproszony symbol umiejscowiony w danym miejscu i czasie, - jak na przykład młyn, który symbolizuje wielką zmianę w ludzkim życiu. Te Przez cały wieczór słuchać węgierskich pieśni ludowych? A przy tym brzmienia autentycznej węgierskiej muzyki ludowej? Na dodatek na scenie tańczą węgierscy tancerze ludowi?

- Te pytania można było stawiać jeszcze za czasów Zoltána Kodálya, ponieważ ten świat oddziaływał obco nawet na scenie Węgierskiej Opery Narodowej, a co dopiero w innych krajach, ale kampania kulturalna autora zakończyła się sukcesem: poprzez operę „Wieczór prządek” węgierska muzyka ludowa przemierzyła cały świat jako gatunek sceniczny.

Opera budapeszteńska, która zawsze kładła duży nacisk na rozpowszechnianie tego gatunku, a zwłaszcza opery węgierskiej, w trakcie modernizacji budynku organizuje z rozmachem szereg tournée w kraju i za granicą, aby dać możliwość publiczności na całym świecie radość z obcowania z najważniejszymi dziełami węgierskiej twórczości operowej oraz najlepszymi pozycjami z repertuaru tej instytucji. Naturalne jest, że dwa dzieła, które wystawia zespół Opery w trakcie trasy koncertowej wiodącej przez teren państw Grupy Wyszehradzkiej to właśnie opera „Wieczór prządek” wynosząca na wyżyny operowe węgierską muzykę ludową oraz opera morawskiego kompozytora Leoša Janáčka „Jenůfa”, również bogata w motywy ludowe. Artyści Opery zaprezentują te dwa spektakle w Teatrze Polskim w Warszawie, Słowackim Teatrze Narodowym w Bratysławie oraz w Sali Wielkiej Pałacu Źofin w Pradze Czy jest lepszy sposób na pokazanie żywej do dzisiaj przyjaźni polsko-węgierskiej, niż fakt, że utwór Kodálya, posiadającego ze strony matki polskich przodków, jest wystawiany przez polskiego reżysera Michała Znanieckiego? Co więcej, produkcja trafia teraz do rodzinnego miasta reżysera - do Warszawy.

W operze „Jenůfa” też nie zabraknie polskiego akcentu: obok największych artystów węgierskiej opery wystąpi polska śpiewaczka Helena Zubanovich. podstawowe symbole są wspomagane przez dobre muzyczne stereotypy, którym towarzyszą ogromne kontrasty, gdy skrajne, sprzeczne wartości ocierające się o granicę groteski okazują się ze sobą ściśle powiązane.

Cała opera jest bardzo ludzka dzięki umieszczonej w centrum, trudnej do pojęcia i zagęszczonej do granic wybuchu historii czterech pokoleń rodziny; szuka odpowiedzi na pytania, które wszyscy możemy sobie postawić. Jeśli nie moje ręce kogoś zabiły, to czy nie jestem winny? W jakim stopniu chcę i mogę przyjąć konsekwencje moich działań, odpowiedzialność, przeznaczenie?

Klasyczna opera Janáčka była w 2004 roku pierwszym spektaklem operowym, wyreżyserowanym przez znanego węgierskiego reżysera teatralnego Attilę Vidnyánszkyego. W jego koncepcji wszystkie elementy (takie jak scenografia, przedmioty czy gesty) mogą być interpretowane w podwójnej płaszczyźnie: konkretnie albo jako zbiór wielu znaczeń możliwych do abstrakcyjnego odczytania. Scena jest czytelna, a jednak pełna wiadomości i myśli, które przemawiają do nas wszystkich.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia:

Zwiastuny

Obsada

Stara Buryjowa - Éva Balatoni

Laca Kelemen - István Kovácsházi

Steva Buryja - Atilla Kiss B.

Zakrystianowa - Helena Zubanovich

Jenůfa - Szilvia Rálik

Stary parobek - Géza Gábor

Sędzia - László Szvétek

Sędzina - Júlia Vajda

Karolka - Krisztina Simon

Sąsiadka - Éva Várhelyi

Barena - Mária Farkasréti

Jano - Eszter Zavaros

Realizacja

Słowa - Gabriela Preissová

Reżyser - Attila Vidnyánszky

Choreografia - András Nádasdy

Scenografia i kostiumy - Olekszandr Bilozub

Dyrygent chóru - Gábor Csiki

Dyrygent - Balázs Kocsár

Opinie naszych widzów (1)

  • 5,0/ 10

    Spektakl ciekawy, choć brak mu melodyjności. Nie było motywu, melodii z którym mogliśmy wyjść, nucąc go

    dk.....@....pl / 25 września 2018

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana jest jednym z najważniejszych i najstarszych teatrów działających na terenie Warszawy. Założycielem Teatru Polskiego był Arnold Szyfman, polski reżyser i dramaturg. W repertuarze Teatru Polskiego znaleźć się miały największe dramaty polskie i zagraniczne, a także najciekawsze dzieła współczesne. Teatr Polski otwarty został 29 stycznia 1913 roku, zaś pierwszym spektaklem, który został zagrany na jego deskach był "Irydion" Zygmunta Krasińskiego.

Teatrem Polskim zarządzało wiele wybitnych postaci, oprócz Arnolda Szyfmana był to m. in. Stanisław Balicki, Jerzy Jasieński, Jerzy Kreczmar, Andrzej Krasicki, Kazimierz Dejmek, Jerzy Zaleski, Andrzej Łapicki, Jarosław Kilian. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego jest Andrzej Seweryn.

29 stycznia 2013 roku Teatr Polski obchodził 100-lecie swojego istnienia - podczas jubileuszu oficjalnym patronem teatru został Arnold Szyfman.

Z Teatrem Polskim od samego początku związanych było wielu wybitnych aktorów m. in. Irena Solska, Stanisława Wysocka, Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa, Aleksander Zelwerowicz, Elżbieta Barszczewska, Jan Kreczmar, Anna Seniuk, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki, Lech Ordon, Gustaw Holoubek, Andrzej Łapicki i wielu innych. Dziś również na deskach Teatru Polskiego zobaczyć możemy wielu wybitnych polskich aktorów, do których należy m. in. Adam Biedrzycki, Piotr Cyrwus, Ewa Domańska, Wojciech Czerwiński, Grażyna Barszczewska i wielu innych.

Teatr Polski ma niezwykle bogaty repertuar - znaleźć w nim możemy spektakle stworzone na podstawie wielu klasycznych dzieł, do których należy m. in. "Król Lear" w reż. Jacquesa Lassalle’a, "Cyd" w reż. Ivana Alexandre’a, "Burza" w reż. Dana Jemmetta, a także wielkich polskich dramatów m. in. "Irydion” Zygmunta Krasińskiego w reż. Andrzeja Seweryna, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego, „Dożywocie” Aleksandra Fredry w reż. Filipa Bajona i wiele innych. W Teatrze Polskim grane są również spektakle dla dzieci będące częścią cyklu TEATR POLSKI DZIECIOM. Stałym elementem repertuaru Teatru Polskiego są również cykle: SALONY POEZJI, LISTY W POLSKIM, GOŚCIE TEATRU POLSKIEGO, a także liczne przeglądy i festiwale teatralne.

Teatr Polski oferuje swoim widzom dwie sceny - niezwykle przestronną Dużą Scenę, która oczarowuje widzów swoim ponad stuletnim wnętrzem, odnaleźć w nim możemy elementy dwóch stylów architektonicznych - baroku i antyku oraz nieco mniejszą, nowoczesną Scenę Kameralną znajdującą się na tyłach głównego budynku Teatru Polskiego, do której prowadzi osobne wejście od ulicy Sewerynów

Bilety do Teatru Polskiego kupić można przez internet za pośrednictwem strony internetowej teatru lub w Kasie Głównej teatru znajdującej się się przy ul. Krakowskie Przedmieście 6, która czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do godz. 19.00 oraz w soboty i niedziele od godz. 12.00 do godz. 19.00, a także w dwóch pozostałych kasach, Kasie Dużej Sceny i Kasie Sceny Kameralnej, które czynne są godzinę przed każdym spektakle.

Wejściówki do Teatru Polskiego również kupić można przez internet za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub w kasie teatru - 30 minut przed rozpoczęciem danego spektaklu.

Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatr-polski.art.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

10,0
Średnia ocena

13.05 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
10,0
Średnia ocena

14.04 / 15:00

+ inne terminy

Gatunek: Dla dzieci
10,0
Średnia ocena

16.05 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.