Słowo jest ogień - zdjęcie

Słowo jest ogień

Premiera: 12.06.2021, czas trwania: 1 godz. 15 min. (bez przerwy), Duża Scena

Cyprian Kamil Norwid – człowiek niepotrzebny, jak sam napisał „w trupie doskonałej nad- kompletowy aktor”. Twórca, który szukał swego miejsca i go nie znalazł. Artysta, który wiedział, że społeczeństwo go nie chce, tym boleśniej odczuwał, że jest temu społeczeństwu potrzebny. Niespełniony geniusz, samotnik postrzegany jako dziwak.

Niezależność myśli utożsamiał z niezależnością materialną. Nie umiał jak Mickiewicz zjednywać sobie ludzi, nie grywał na giełdzie jak Słowacki, nie mógł dokładać do swej twórczości z rodowego majątku jak Krasiński… Chciał utrzymywać się wyłącznie z działalności twórczej. Wolność artystyczną okupił życiem w ubóstwie, śmiercią w nędzy i zapomnieniem tuż po odejściu. „Czwartym wieszczem” stał się dopiero w dwudziestym wieku.

W Roku Norwidowskim, w 200 rocznicę urodzin artysty, czytamy go na nowo. A jego „słowo jest ogień”.

W scenariuszu wykorzystano teksty Cypriana Kamila Norwida oraz Konstantego Gaszyńskiego, Juliusza W. Gomulickiego, Andrzeja Edwarda Koźmiana, Kajetana Koźmiana, Zygmunta Krasińskiego, Teofila Lenartowicza, Władysława Mickiewicza, Czesława Miłosza, Marcelego Motty’ego, Aleksandra Niewiarowskiego, Jana Rosena, Zbigniewa Sudolskiego, Józefa Tokarzewicza, Antoniego Zaleskiego.

___________________________________________________________________________________

Oświadczenie o stanie zdrowia:

KLIKNIJ TUTAJ

Drodzy Widzowie!

Od 1 grudnia prosimy tych z Państwa, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19, o przynoszenie ze sobą na spektakle zaświadczenia/certyfikatu o szczepieniu.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów Poz. 2177 z dnia 29 listopada 2021 r., w instytucjach kultury aktualny limit miejsc na widowni wynosi 50%, przy czym do limitu nie są wliczane osoby zaszczepione. Jesteśmy zatem zobligowani do prowadzenia sprzedaży biletów i obsługi widowni zgodnie z obowiązującymi restrykcjami. Okazywanie zaświadczeń/certyfikatów o szczepieniu w wersji papierowej lub elektronicznej jest niezbędne do weryfikacji limitu miejsc na widowni.

Będziemy niezmiernie wdzięczni za dobrowolne okazywanie certyfikatów szczepienia przez osoby zaszczepione lub wypełnienie stosownego oświadczenia o przyjęciu szczepienia.

Udostępnienie informacji o zaszczepieniu jest dobrowolne, jednakże odmowa okazania certyfikatu może uniemożliwić udział w spektaklu (w przypadku osiągnięcia limitu miejsc dla osób niezaszczepionych lub odmawiających udzielenia informacji o zaszczepieniu).

Ogromnie dziękujemy za wyrozumiałość!

Na scenie występują między innymi Andrzej Seweryn jako oraz (projekcja wideo), Krzysztof Kwiatkowski jako Norwid I, Paweł Krucz jako Norwid II:, Krystian Modzelewski jako Pan I / Norwid IV, Jerzy Schejbal jako Norwid III, Katarzyna Skarżanka jako Zakonnica:.

Czas trwania: 75 minut

Obsada

Andrzej Seweryn - zdjęcie

Andrzej Seweryn
oraz (projekcja wideo)

Paweł Krucz - zdjęcie

Paweł Krucz
Norwid II:

Krystian Modzelewski - zdjęcie

Krystian Modzelewski
Pan I / Norwid IV

Jerzy Schejbal - zdjęcie

Jerzy Schejbal
Norwid III

Adam Cywka - zdjęcie

Adam Cywka
Pan II / Norwid V

Realizacja

Scenariusz: Janusz Majcherek

Reżyseria: Szymon Kuśmider

Praca nad słowem: Teresa Budzisz-Krzyżanowska

Scenografia: Jolanta Gałązka

Kostiumy: Grażyna Piworowicz

Muzyka: Dominik Strycharski

Projekcje: Piotr Solecki

Nagranie wideo: Tomasz Kencler

Reżyseria światła: Jarosław Wardaszka

Inspicjent : Katarzyna Bocianiak

Sufler: Małgorzata Ziemak

Producent wykonawczy: Magdalena Mróz

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.