Parady - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos
4 zainteresowane osoby

7,0 / 10

Parady

Tekst jednego z największych ekscentryków w historii polskiej literatury powraca po czterdziestu latach na scenę Teatru Polskiego w brawurowej inscenizacji Edwarda Wojtaszka z choreografią Leszka Bzdyla oraz scenografią i kostiumami Weroniki Karwowskiej.

"Parady" Jana Nepomucena Potockiego powstały dla teatru dworskiego. Pierwszymi odbiorcami utworu była rezydująca na zamku w Łańcucie rodzina żony autora. Tekst składa się z sześciu żartów scenicznych, które łączy galeria bohaterów charakterystycznych dla commedii dell`arte: Gil (Arlekin) – prostoduszny, ale niepozbawiony zdrowego rozsądku sługa, przewrotna trzpiotka - panienka Zerzabella (Kolombina), a także jej ojciec Kasander (Pantalone), kandydat do jej ręki – żołnierz Leander (Capitano/Kochanek) oraz Doktor (Dottore). "Parady" zostały wystawione po raz pierwszy w 1792 roku i od tego czasu cieszą się ogromną popularnością na polskich scenach.

Wojtaszek wraz z zespołem aktorskim Teatru Polskiego potraktowali tekst "Parad" jako wyzwanie zbudowania żywotnej, dowcipnej, współczesnej formy teatralnej, czerpiącej z konwencji commedii dell’arte. Ekspresja zespołu aktorskiego, wspieranego przez choreografię Leszka Bzdyla splata się w "Paradach" ze świadomością formy, tworząc bezpretensjonalne i żywiołowe widowisko.

Spektakl Edwarda Wojtaszka wpisuje się w cykl prezentacji najważniejszych utworów literatury polskiej, realizowanych z autorskim zamierzeniem, przy jednoczesnym poszanowaniu języka i konwencji, w jakich zostały stworzone. Na scenę Teatru Polskiego PARADY powracają po 40 latach od realizacji Lecha Wojciechowskiego w 1972 roku.

W spektaklu występuje Piotr Bajtlik jako Leander, Paweł Krucz jako Gil, Joanna Halinowska jako Zerzabella, Szymon Kuśmider jako Kasander, Paweł Ciołkosz jako Doktor, Kryspin.

Czas trwania: 100 minut

Realizacja

Autor: Jan Potocki

Przekład: Józef Modrzejewski, Anna Wasilewska

Reżyseria: Edward Wojtaszek

Scenografia: Weronika Karwowska

Kostiumy: Weronika Karwowska

Muzyka: Tomasz Bajerski

Instrumenty perkusyjne: Marta Maślanka/ Robert Siwak

Klarnet: Adrian Janda/ Piotr Zawadzki

Fagot: Michał Żagan/ Artur Kasperek

Opinie naszych widzów (1)

  • 7,0/ 10

    Bardzo dobra technicznie, trzymająca się konwencji produkcja. Śliczna wydmuszka (ze szczególnym podziwem dla Anzelma), ale właśnie konwencja nie dla mnie.

    am.....@ga...ta.pl / 01 marca 2015

Recenzje krytyków (1)

  • Parady, czyli włoski akcent w Teatrze Polskim. Spektakl z prawdziwymi maskami i barwnymi kostiumami, utrzymany w lekkim żartobliwym klimacie. Niezobowiązująca propozycja na spędzenie miłego wieczoru. Parady mimo prostej scenografii robią wrażenie i zabierają widza w podróż z włoskim akcentem.

    Agnieszka Zawadka - www.kochamteatr.info Całą recenzję przeczytasz tutaj

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet