Oni - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy
8 zainteresowanych osób

7,3 / 10

Oni

Witkacy nie miał wątpliwości, że rozwój społeczny, wsparty osiągnięciami nauki i techniki, może uczynić ludzkość szczęśliwą. Obawiał się też jednak, że postęp doprowadzi do upadku sztuki, która utraci sens

w świecie odartym z tajemniczości i pozbawionym potrzeb duchowych – świecie zamieszkanym przez istoty zdeterminowane przez permanentne poczucie nienasycenia i przesytu jednocześnie.

Tytułowi witkacowscy „oni” to reprezentanci „tajnego rządu”. Nadrzędnym celem ich działania jest zniszczenie sztuki teatru – jednej z nielicznych dziedzin życia niepoddających się automatyzacji.

Piotr Ratajczak widzi w „Onych” potencjał do rozmowy na temat zmian, jakie czekają człowieka XXI wieku w obrębie nowych technologii, w obliczu których jednostka pozostaje zupełnie bezbronna, a sztuka przestaje być dziełem autonomicznym. Współczesny kryzys demokracji i nadchodzący technologiczny przełom wymagają pomysłu na nowy ład świata, ale nie istnieją jeszcze idee, które mogłyby temu zagadnieniu sprostać i obronić jednostkę przed manipulatorskimi zamiarami „onych”.

W spektaklu występują między innymi Katarzyna Strączek, Tomasz Błasiak , Tomasz Drabek, Antoni Ostrouch, Bartosz Włodarczyk, Dorota Bzdyla.

Zwiastuny

Realizacja

Autor: St. Ignacy Witkiewicz

Reżyseria: Piotr Ratajczak

Opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak

Dekoracje: Marcin Chlanda

Reżyser światła: Marcin Chlanda

Kostiumy: Robert Woźniak - Grupa Mixer

Choreografia: Arkadiusz Buszko

Dramaturgia: Joanna Kowalska

Asystent reżysera: Przemysław Pawlicki

Producent wykonawczy: Magdalena Mróz

Opinie naszych widzów (2)

  • 8,0/ 10

    spektakl był naprawdę dobry bardzo zaskakujący. Jednak uważam, że osoby, które mieszkają ze sobą na codzień albo po prosu przyszły razem do teatru powinny wiec możliwość siedzeniam obok siebie na fotelu

    ol.....@gm...il.com / 08 września 2020

  • 5,0/ 10

    Warsztat aktorski cudowny, fabuła niekoniecznie.

    pa.....@ic...ud.com / 07 września 2020

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.