Miny polskie - zdjęcie Miny polskie - zdjęcie Miny polskie - zdjęcie Miny polskie - zdjęcie Miny polskie - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów
24 zainteresowanych osób

6,3 / 10

Miny polskie

Scenariusz autorstwa Tadeusza Nyczka i Mikołaja Grabowskiego oparty jest na „Wyzwoleniu” i „Legionie Stanisława” Stanisława Wyspiańskiego, „Opisie obyczajów za panowania Augusta III” Jędrzeja Kitowicza, „Pamiątkach Soplicy” Henryka Rzewuskiego, utworach Witolda Gombrowicza: „Dziennikach”, „Ferdydurke”, „Operetce”, „Ślubie” oraz „Mimice” – XIX-wiecznym podręczniku dla aktorów autorstwa Wojciecha Bogusławskiego.

Miny polskie są próbą rozpoznania i opisania schematów, które organizują życie narodowe. Gesty, miny, pozy – gombrowiczowskie gęby, które przyprawiamy innym lub za którymi sami się chowamy. Życie narodu – społeczne, polityczne, artystyczne – od wieków w pętach obyczaju i konwenansu. Polska dawna i współczesna, które wzajemnie się w sobie przeglądają.

Mikołaj Grabowski od dawna interesuje się istotą czy też genem polskości. Odkrywa go w świadectwach kultury sarmackiej, szlacheckich gawędach i pamiętnikach, ale także w krytycznych przetworzeniach, polemikach czy nawet parodiach, jakim dawne tradycje i mentalność Polaków poddała nowoczesna literatura, zwłaszcza Gombrowicz. Z obu tych źródeł wyrosły tak znakomite przedstawienia Grabowskiego, jak „Pamiątki Soplicy” wg Henryka Rzewuskiego, „Trans-Atlantyk” wg Gombrowicza czy legendarny „Opis obyczajów…” wg ks. Kitowicza.

Miny polskie są kolejnym portretem naszej zbiorowości, jej „czerepu rubasznego” i „duszy anielskiej”. Stawiają pytanie o to, czy istnieje coś takiego, jak charakter narodowy i w czym on się przejawia. Co pozostaje w nas stałe i niezmienne mimo zmieniających się okoliczności historycznych.

Można więc powiedzieć, że jest to przedstawienie o odwiecznym przymusie strojenia min i „przyprawiania gęby”, jak to opisywał Gombrowicz. I o „robieniu Polski na każdym kroku i codziennie”, jak to ujmował Wyspiański. Gdzie pod tymi manifestacjami kryje się autentyczność Polaków? Oto pytanie.

W spektaklu występują między innymi Maksymilian Rogacki jako Wyspiański, Joanna Halinowska jako Muza, Krystian Modzelewski jako Konrad, Jerzy Schejbal jako Starzec, Ewa Makomaska jako Kaznodzieja, Antoni Ostrouch jako Prymas.

Czas trwania: 105 minut
Źródło zdjęcia: fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

Zwiastuny

Realizacja

Scenariusz: Mikołaj Grabowski, Tadeusz Nyczek

Reżyseria i scenografia: Mikołaj Grabowski

Choreografia: Mikołaj Grabowski

Kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk

Projekcje, światło: Michał Grabowski

Asystentka reżysera: Katarzyna Bocianiak

Suflerka: Małgorzata Ziemak

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Znakomita obsada! Genialny Wojciech Czerwiński i Piotr Cyrwus. Wielkie brawa również za scenografię. Dziękuję za wieczór, Agnieszka

  ag.....@gm...il.com / 15 marca 2018

 • 9,0/ 10

  Spektakl umiejętnie splata wątki historyczne ze współczesnymi, trafnie, choć w żartobliwy sposób, ukazując mentalność i przywary polskiej szlachty, jakże dzisiaj aktualne. Inteligentni widzowie łatwo dostrzegą ostrzeżenie przed powielaniem krótkowzrocznych i destrukcyjnych dla Polski decyzji klasy panującej. Świetna gra aktorska, tematyka bardzo aktualna, wzywająca do refleksji. Szczerze polecam Grzegorz

  1g.....@gm...il.com / 12 lutego 2018

 • 8,0/ 10

  Ciekawy pomysł, odrobinę stereotypowy w swojej wymowie.

  fe.....@gm...il.com / 02 lutego 2018

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.