- Warszawa
- Repertuar
- Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana
- Miny polskie
Średnia ocena
9
oddanych głosów
24
zainteresowanych osób
Miny polskie
Scenariusz autorstwa Tadeusza Nyczka i Mikołaja Grabowskiego oparty jest na „Wyzwoleniu” i „Legionie Stanisława” Stanisława Wyspiańskiego, „Opisie obyczajów za panowania Augusta III” Jędrzeja Kitowicza, „Pamiątkach Soplicy” Henryka Rzewuskiego, utworach Witolda Gombrowicza: „Dziennikach”, „Ferdydurke”, „Operetce”, „Ślubie” oraz „Mimice” – XIX-wiecznym podręczniku dla aktorów autorstwa Wojciecha Bogusławskiego.
Miny polskie są próbą rozpoznania i opisania schematów, które organizują życie narodowe. Gesty, miny, pozy – gombrowiczowskie gęby, które przyprawiamy innym lub za którymi sami się chowamy. Życie narodu – społeczne, polityczne, artystyczne – od wieków w pętach obyczaju i konwenansu. Polska dawna i współczesna, które wzajemnie się w sobie przeglądają.
Mikołaj Grabowski od dawna interesuje się istotą czy też genem polskości. Odkrywa go w świadectwach kultury sarmackiej, szlacheckich gawędach i pamiętnikach, ale także w krytycznych przetworzeniach, polemikach czy nawet parodiach, jakim dawne tradycje i mentalność Polaków poddała nowoczesna literatura, zwłaszcza Gombrowicz. Z obu tych źródeł wyrosły tak znakomite przedstawienia Grabowskiego, jak „Pamiątki Soplicy” wg Henryka Rzewuskiego, „Trans-Atlantyk” wg Gombrowicza czy legendarny „Opis obyczajów…” wg ks. Kitowicza.
Miny polskie są kolejnym portretem naszej zbiorowości, jej „czerepu rubasznego” i „duszy anielskiej”. Stawiają pytanie o to, czy istnieje coś takiego, jak charakter narodowy i w czym on się przejawia. Co pozostaje w nas stałe i niezmienne mimo zmieniających się okoliczności historycznych.
Można więc powiedzieć, że jest to przedstawienie o odwiecznym przymusie strojenia min i „przyprawiania gęby”, jak to opisywał Gombrowicz. I o „robieniu Polski na każdym kroku i codziennie”, jak to ujmował Wyspiański. Gdzie pod tymi manifestacjami kryje się autentyczność Polaków? Oto pytanie.
W spektaklu występują między innymi Maksymilian Rogacki jako Wyspiański, Joanna Halinowska jako Muza, Krystian Modzelewski jako Konrad, Jerzy Schejbal jako Starzec, Ewa Makomaska jako Kaznodzieja, Antoni Ostrouch jako Prymas.
Czas trwania: 105 minut
Źródło zdjęcia: fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska
Zwiastuny
Obsada
Maksymilian Rogacki
Wyspiański
Krystian Modzelewski
Konrad
Jerzy Schejbal
Starzec
Ewa Makomaska
Kaznodzieja
Antoni Ostrouch
Prymas
Marta Alaborska
Mówca
Eliza Borowska
Wróżka
Jan Peszek
Bogusławski
Anna Cieślak
Aktorka
Paweł Krucz
Aktor
Maja Barełkowska
Szlachcianka I
Izabella Bukowska
Szlachcianka II
Piotr Cyrwus
Szlachcic I
Wojciech Czerwiński
Szlachcic II
Tomasz Błasiak
Szlachcic III
Grzegorz Mielczarek
Gombrowicz
więcej
Realizacja
Scenariusz: Mikołaj Grabowski, Tadeusz Nyczek
Reżyseria i scenografia: Mikołaj Grabowski
Choreografia: Mikołaj Grabowski
Kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk
Projekcje, światło: Michał Grabowski
Asystentka reżysera: Katarzyna Bocianiak
Suflerka: Małgorzata Ziemak
więcej
Opinie naszych widzów (3)
-
10,0/ 10
Znakomita obsada! Genialny Wojciech Czerwiński i Piotr Cyrwus. Wielkie brawa również za scenografię. Dziękuję za wieczór, Agnieszka
ag.....@gm...il.com / 15 marca 2018
-
9,0/ 10
Spektakl umiejętnie splata wątki historyczne ze współczesnymi, trafnie, choć w żartobliwy sposób, ukazując mentalność i przywary polskiej szlachty, jakże dzisiaj aktualne. Inteligentni widzowie łatwo dostrzegą ostrzeżenie przed powielaniem krótkowzrocznych i destrukcyjnych dla Polski decyzji klasy panującej. Świetna gra aktorska, tematyka bardzo aktualna, wzywająca do refleksji. Szczerze polecam Grzegorz
1g.....@gm...il.com / 12 lutego 2018
-
8,0/ 10
Ciekawy pomysł, odrobinę stereotypowy w swojej wymowie.
fe.....@gm...il.com / 02 lutego 2018
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd
ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl
http://www.teatrpolski.waw.pl/
Wybierz termin
Miny polskie
Miny polskie
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzących miesiącach
Nasze benefity
-
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem
-
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
-
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia (nie dotyczy w trakcie epidemii COVID-19)
Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:
Inne wydarzenia w tej instytucji:
Ustaw przypomnienie
Sprzedaż wejściówek na spektakl () zaczyna się o . Podaj swój adres email a damy Ci znać o rozpoczęciu sprzedaży.
Przypomnienie zostało ustawione.