Marlena. Ostatni koncert. - zdjęcie Marlena. Ostatni koncert. - zdjęcie Marlena. Ostatni koncert. - zdjęcie Marlena. Ostatni koncert. - zdjęcie Marlena. Ostatni koncert. - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów
76 zainteresowanych osób

8,1 / 10

Marlena. Ostatni koncert.

Scenariusz „Marleny” ukazuje epizody z życia Marleny Dietrich – legendarnej aktorki i piosenkarki niemieckiej, ikony kina i estrady, której wielka kariera rozpoczęła się w latach 30- tych XX wieku wraz z filmem Josepha von Sternberga „Błękitny anioł” według powieści Henrika Manna „Profesor Unratt”. Zagrała tam artystkę kabaretową Lolę i zaśpiewała jeden z największych swoich przebojów „Jestem po to, by kochać mnie”. Po sukcesie filmu została gwiazdą Hollywood i uosobieniem tajemniczej zmysłowości i seksu.

Scenariusz jest po części wytworem wyobraźni, ale w dużej mierze opiera się na dokumentach i świadectwach, biografiach, monografiach, listach, wywiadach, zarówno samej Dietrich, jak i jej córki, Marii Rivy, oraz partnerów i przyjaciół: m.in. Jeana Gabina, Ericha Marii Remarque`a, Kirka Douglasa, Ernesta Hemingwaya i Zbigniewa Cybulskiego, a także na wspomnieniach jej sekretarki Normy Bosquet.

Na scenie występują dwie Marleny. Pomysł podyktowało życie artystki. Na początku lat 70-tych, po upadku z estrady, Dietrich zamknęła się na kilkanaście lat w swoim paryskim mieszkaniu i odizolowała się od świata. Utrzymywała kontakty przez telefon, popadając w coraz większe uzależnienie od alkoholu i leków. Dyktowała autobiografię swojej sekretarce i opiekunce, pogrążając się w fantazjach i urojeniach. Stąd zrodził się zamysł, aby postać Marleny rozdwoić: na tę, która dramatycznie nie doświadcza starości i schyłku sławy i tę, która jest podziwiana, kochana i uwielbiana. Nie przez wszystkich: zdecydowane opowiedzenie się przeciwko Niemcom hitlerowskim, przyjęcie obywatelstwa amerykańskiego i występy dla amerykańskich żołnierzy na frontach II wojny przysporzyły jej wrogów wśród rodaków i wywołały oskarżenia o zdradę. Jej gościnne występy w rodzinnym kraju stały się powodem wielu nieprzychylnych czy wręcz skandalicznych gestów wobec aktorki.

Marlena jest więc podwójnym, a raczej wielorakim portretem wybitnej artystki, zjawiskowej kobiety i – człowieka postawionego między momentami sławy i przemijaniem.

UWAGA: W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

W spektaklu występuje Grażyna Barszczewska jako Marlene I, Izabella Bukowska jako Marlene II, Afrodyta Weselak jako Norma, Tomasz Błasiak jako Mężczyźni, Aleksander Dębicz jako Pianista.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

Zwiastuny

Realizacja

Scenariusz: Janusz Majcherek

Reżyseria: Józef Opalski

Scenografia i reżyser światła: Paweł Dobrzycki

Muzyka i opracowanie piosenek: Aleksander Dębicz

Projekcje: Agata Roguska i Rafał Łączny

Asystentka scenografa: Agata Roguska

Asystentka reżysera, inspicjentka: Katarzyna Bocianiak

Asystentka reżysera: Anna Wachowiak

Opinie naszych widzów (1)

  • 6,0/ 10

    Ktokolwiek kto próbuje wcielić się w Marlene jest skazany na porażkę, ale kostiumy (większość) piękne. To nie tak, że aktorki źle grały, ale zwyczajnie niedostatecznie i nie uważam aby kopiowanie Marlene komukolwiek wychodziło dobrze, może jedynie aktorce z flimu „Marlene” Katji Flint- ona jedna naprawdę dała radę. Dodatkowo: źle odbieram laptop na fortepianie na scenie służący do przeróbek muzycznych, ingerowanie (koszmarne) w piosenki Marlene, bardzo kiepski niemiecki i angielski odtwórczyni głównej roli - młodszej wersji Marlene, ale przynajmniej jest piękną kobietą o eleganckiej mowie ciała i tym nadrabiała. Ogólne wrażenie - mocne 6.

    n......@ic...ud.com / 25 września 2020

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.