Średnia ocena
35
oddanych głosów
117
zainteresowanych osób
Dożywocie
"Dożywocie" to jedna z trzech najlepszych komedii Fredry, ukazująca świat kapitału i kapitalistów. Jej głównymi bohaterami są ofiary wszechwładzy pieniądza: lichwiarz Łatka, nicpoń i hulaka Leon Birbancki oraz podupadający finansowo ziemianin Orgon. Motyw dożywocia, czyli stałych procentów od zdeponowanego majątku, stał się znakomitym kluczem do podwójnej intrygi – rzec można miłosnej i finansowej.
Łatka, wszedłszy w posiadanie dożywocia Birbanckiego, staje się jego tajemniczym aniołem stróżem. Wiedząc, że śmierć podopiecznego pozbawiłaby go zysków, nie szczędzi zabiegów by uchronić swoją żywą lokatę przed zgubnymi skutkami hulaszczego życia. Jednocześnie widząc marność swych starań, próbuje zbyć dożywocie innemu lichwiarzowi – Twardoszowi, któremu zachwala zdrowie i kondycję Birbanckiego niczym najlepszy produkt bankowy gwarantujący długofalowe, pokaźne zyski.
Równolegle ze sprawami biznesowymi Łatka prowadzi swoje sprawy uczuciowe. Planuje rozkochać w sobie i skłonić do małżeństwa Rózię – córkę Orgona. Sądzi, że dziewczyna, rozumiejąc zasady, które rządzą światem, pójdzie za niego, by ratować tonącego w długach ojca.
Ostatecznie żadna z inwestycji Łatki nie przynosi oczekiwanego zwrotu.
Dla Filipa Bajona, który wielokrotnie realizował klasykę polską w kinie, teatrze i telewizji, "Dożywocie" jest opowieścią nie o jednym, a o wielu wilkach z Wall Street – ludziach którzy mogli mieć wszystko, mieli niemal wszystko i wszystko stracili, ponieważ myśląc, że kochają życie kochali tylko pieniądze.
W spektaklu występują między innymi Piotr Cyrwus jako Orgon, Marta Dąbrowska jako Makler, Piotr Bajtlik jako Makler, Wojciech Czerwiński jako Makler, Krzysztof Kwiatkowski jako Leon Birbancki, Paweł Krucz jako Filip.
Zwiastuny
Obsada
Piotr Cyrwus
Orgon
Marta Dąbrowska
Makler
Piotr Bajtlik
Makler
Wojciech Czerwiński
Makler
Krzysztof Kwiatkowski
Leon Birbancki
Paweł Krucz
Filip
Joanna Halinowska
Makler
Tomasz Błasiak
Makler
Tomasz Brzostek
Michał Lagena
Dominik Łoś
Makler
Marta Kurzak
Rózia
Marta Alaborska
Makler
Adam Biedrzycki
Doktor Hugo
Jarosław Gajewski
Łatka
Krystian Modzelewski
Rafał Lagena
Szymon Kuśmider
Twardosz
więcej
Realizacja
Autor: Aleksander Fredro
Reżyseria: Filip Bajon
Scenografia: Anna Wunderlich
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Światło: Mirosław Poznański
Asystent reżysera: Przemysław Pawlicki
Inspicjent: Przemysław Pawlicki
Sufler: Małgorzata Ziemak
więcej
Opinie naszych widzów (11)
-
10,0/ 10
Spektakl świetny, wspaniała gra aktorów:)
sy.....@....pl / 19 listopada 2016
-
10,0/ 10
jestem zachwycona!
ka.....@ya...oo.pl / 07 listopada 2016
-
10,0/ 10
Jarosław Gajewski skradł moje serce
be.....@gm...il.com / 04 lutego 2016
-
8,0/ 10
Świetne kreacje aktorskie Piotra Cyrwusa i Krzysztofa Kwiatkowskiego. Bardzo wysoko oceniam scenografię. Trochę mnie rozczarował J. Gajewski. Jego ekspresja wymowy powodowały, że w dalszych rzędach wypowiadane przez niego kwestie były niezrozumiałe, zlewały się akustycznie.
ko.....@in...ia.pl / 05 listopada 2016
-
8,0/ 10
Sztuka bardzo przyjemna, dobry poziom rozrywki.
sl.....@gm...il.com / 13 marca 2016
-
8,0/ 10
Bardzo przyjemna sztuka, dobrze zagrana.
an.....@po...ta.onet.pl / 09 lutego 2016
-
8,0/ 10
Interesujące przedstawienie dramatu Fredry we współczsnej scenografii świata giełdy i maklerów. Na minus zapisałbym słabą akustykę sali, co powodowało , że i tak zawiłe dialogi były jeszcze mniej zrozumiałe.
ar.....@....pl / 03 lutego 2016
-
7,0/ 10
wspaniały i charyzmatyczny Piotr Cyrwus, reszta ekipy też daje radę, tekst Fredry zyskuje nowy blask w nowoczesnej scenografii giełdy papierów wartościowych, brawa za odwagę !
ge.....@gm...il.com / 03 lutego 2016
-
5,0/ 10
Klasyczny Fredro ze współczesnością w tle nie do końca chyba jednak potrzebuje aż tak dosadnej oprawy żeby przemówić do współczesnego inteligentnego widza, przy założeniu że przed spektaklem przeczytał chociaż jego krótkie streszczenie i widział na co w ogóle idzie... Świetna gra aktorska głównego bohatera (w takiej młodzieży jest przyszłość teatru).
ur.....@in...ia.pl / 10 lutego 2016
-
3,0/ 10
Spektakl raczej przygnębiający. Aczkolwiek stworzona atmosfera, jako dodatek do fabuły, dobrze ilustruje stan, w którym niestety wielu ludzi żyje, a którego nigdy nie chciałabym doświadczyć. Stan pożądania bogactwa, stan związanego z tym strachu, zakłamania, ucieczki w alkohol i próżne życie.
do.....@....pl / 04 lutego 2017
-
3,0/ 10
Populizm, odsłanianie wad człowieka w sztuczny sposób, ku uciesze gawiedzi. Główny bohater Pan Ładka nieradzący sobie z wysokością swojego zadania oraz wysokością (wymiarami widowni) - w ostatnich rzędach słowa niedo - odróżnienia. Lepiej zainwestować w porządnie przygotowaną sztukę, niż płacić grosze za oglądanie tej farsy.
pi.....@....pl / 21 marca 2016
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd
ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl
http://www.teatrpolski.waw.pl/
Wybierz termin
Dożywocie
Dożywocie
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzących miesiącach
Nasze benefity
-
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem
-
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
-
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia (nie dotyczy w trakcie epidemii COVID-19)
Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:
Inne wydarzenia w tej instytucji:
Ustaw przypomnienie
Sprzedaż wejściówek na spektakl () zaczyna się o . Podaj swój adres email a damy Ci znać o rozpoczęciu sprzedaży.
Przypomnienie zostało ustawione.