Dom Lalki - zdjęcie Dom Lalki - zdjęcie Dom Lalki - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy
32 zainteresowanych osób

7,0 / 10

Dom Lalki

Inspiracją do napisania sztuki było publiczne wystąpienie Ibsena w Towarzystwie Skandynawskim w Rzymie wiosną 1879 roku. Postulował on, by na stanowiska sekretarza i bibliotekarza Towarzystwa mogły kandydować kobiety. Jego apel wyśmiano, więc Ibsen postanowił zawalczyć o prawa kobiet piórem.

Na tematykę "Domu lalki" wpłynęła też sprawa Laury Kieler, dobrej znajomej Ibsena, która będąc w poważnych kłopotach finansowych, sfałszowała podpis na wekslu narażając się na gniew męża. Mąż zażądał rozwodu, zabrano jej dzieci, a ją zamknięto w szpitalu psychiatrycznym.

A zatem historia jakich wiele: w imię miłości, zaślepieni chęcią ratowania ukochanych, bywa, że łamiemy prawo, normy, zasady i konwencje…

Nora Helmer jest szczęśliwą żoną Torvalda, który ma objąć stanowisko dyrektora Banku Akcyjnego. Mają troje małych dzieci. Ale Nora od wielu lat prowadzi podwójne życie – podejmuje się różnych prac, by spłacić dług zaciągnięty u Krogstada, przyjaciela Torvalda, na poratowanie zdrowia męża w początkach ich małżeństwa. By pożyczka była możliwa, Krogstad zażądał poręczenia weksla przez umierającego ojca Nory, która sfałszowała jego podpis. Dawna przyjaciółka Nory – Krystyna Linde – przyjeżdża do miasta, by szukać pracy. Nora przekonuje Torvalda, by ten załatwił jej posadę w banku. W ten sposób pracę straci jednak Krogstad, który prosi Norę o protekcję, szantażując ją wyjawieniem tajemnicy sfałszowanego weksla i sekretnej pożyczki. Krogstad informuje o sprawie Helmera. Ten nie może wybaczyć żonie, że dopuściła się przestępstwa i przez lata go okłamywała. Ze względu na opinię publiczną i swoją pozycję pozwala mieszkać Norze w ich domu, lecz odbiera jej prawo do wychowywania dzieci. Tymczasem pod wpływem Krystyny zakochany Krogstad odsyła Helmerowi fatalny weksel. Mąż przebacza Norze. Zaczyna rozumieć jej intencje. Nora postanawia jednak zmierzyć się ze światem samotnie. Porzuca rodzinę i dom.

Na scenie występują między innymi Eliza Borowska jako Nora Helmer, Krystian Modzelewski jako Torwald Helmer, Andrzej Mastalerz jako Doktor Rank, Grzegorz Mielczarek, Anna Cieślak jako Krystyna Linde, Piotr Bajtlik jako Nils Krogstad.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Marta Ankiersztejn

Zwiastuny

Obsada

Eliza Borowska - zdjęcie

Eliza Borowska
Nora Helmer

Krystian Modzelewski - zdjęcie

Krystian Modzelewski
Torwald Helmer

Andrzej Mastalerz - zdjęcie

Andrzej Mastalerz
Doktor Rank

Anna Cieślak - zdjęcie

Anna Cieślak
Krystyna Linde

Piotr Bajtlik - zdjęcie

Piotr Bajtlik
Nils Krogstad

Yo Sakai - zdjęcie

Yo Sakai
Ana - niania u Helmerów

Realizacja

Autor: Henrik Ibsen

Przekład: Anna Marciniakówna

Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska

Scenografia: Agnieszka Zawadowska

Kostiumy: Agnieszka Zawadowska

Ruch sceniczny: Anita Wach

Światło: Jacqueline Sobiszewski

Muzyka: Irina Blokhina

Asystent reżysera: Przemysław Pawlicki

Sufler: Małgorzata Ziemak

Obsada dodatkowa:

Dziewczynka: Natalia Małecka-Tepicht, Zofia Zemła

Chłopiec: Jan Pawelec, Bogumił Zemła

Opinie naszych widzów (1)

  • 8,0/ 10

    Dobra gra aktorska, ciekawe doznania artystyczne

    wl.....@ga...ta.pl / 05 marca 2018

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.