Cyd - zdjęcie Cyd - zdjęcie Cyd - zdjęcie Cyd - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
40 zainteresowanych osób

7,8 / 10

Cyd

Spektakl Ivana Alexandre’a to podróż w fascynujący, a zupełnie nieznany współczesnemu widzowi świat siedemnastowiecznego teatru. Kostium i dekoracje z epoki oraz oszczędny i niezwykle precyzyjny styl gry, pozwalają wybrzmieć pięknemu, pełnemu emocji tekstowi, który napisany prawie czterysta lat temu nie przestaje zachwycać i poruszać widzów.

Rodrigo Díaz de Bivar – Cyd, zwany też Cydem Campeador, żyjący w latach 1030-1099 rycerz kastylijski, wsławił się bojami z Maurami i Katalończykami. Opiewany i podziwiany za życia, po śmierci obrósł w legendę, stając się wzorem rycerstwa, męstwa i wierności – zarówno w służbie jak i miłości.

Główny bohater tragikomedii Corneille’a, stając w obronie rodu i nazwiska, wyzywa na pojedynek ojca swej ukochanej. Wie, że jeśli zwycięży najprawdopodobniej nigdy nie zwiąże się z Szimeną, wie również, że jeśli stchórzy – okryje się hańbą i nie będzie wart kobiety, którą kocha. Obrona honoru staje się najważniejszym nakazem miłości…

Corneille rozwinął temat w sposób nowatorski skupiając się nie na czynach, a na uczuciach i przymiotach ducha – z miłością i honorem na czele. Nad rozwój akcji przedłożył możliwość śledzenia wewnętrznych przemian bohaterów, stąd w utworze tak wiele monologów dających szansę na wspaniałe aktorskie kreacje.

"Cyd" po raz pierwszy pojawił się na polskiej scenie w tłumaczeniu Jana Morsztyna w roku 1660 w zamojskim teatrze dworskim. Tłumaczenie Morsztyna, choć tak odległe od języka współczesnego, dzięki zachowaniu rytmu i płynności języka oryginału, uważane jest do tej pory za jedno z największych osiągnięć polskiej sztuki translatorskiej. Z tego właśnie tłumaczenia postanowił skorzystać Ivan Alexandre przygotowując premierę w Polskim. Na potrzeby tej realizacji restauracji i adaptacji tekstu dokonał Piotr Kamiński.

W spektaklu występują między innymi Marta Kurzak jako Szimena, Afrodyta Weselak jako Infantka, Marcin Kwaśny jako Arias, Wojciech Czerwiński jako Sankty, Marcin Jędrzejewski jako Gomes, Krzysztof Kumor jako Diego.

Czas trwania: 175 minut

Realizacja

Autor: Pierre Corneille

Przekład: Jan Andrzej Morsztyn

Reżyseria: Ivan Alexandre

Adaptacja: Piotr Kamiński

Dekoracje: Antoine Fontaine

Kostiumy: Dorota Kołodyńska

Opinie naszych widzów (2)

  • 9,0/ 10

    Nareszcie!!! Przedstawienie teatralne jak należy, w konwencji XVII wiecznej, w kostiumach, szkoda, że scenografia tak minimalistyczna, ale i tak jest świetnie na tle obenej mody na uwspółcześnianie każdej sztuk, czy ma to sens czy nie. I bardzo dobrze zagrane

    ir.....@in...ia.pl / 07 lutego 2016

  • 8,0/ 10

    świetna polszczyzna, ponadczasowe przesłanie

    mi.....@gm...il.com / 21 grudnia 2015

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.