Anda - zdjęcie Anda - zdjęcie Anda - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy
36 zainteresowanych osób

9,2 / 10

Anda

"W Warszawie skandal i zgorszenie. Za pulpitem dyrygenckim operetki warszawskiej kapelmeister w spódnicy! Baba!"

Tak witały Andę Kitschmann stołeczne gazety w 1913 roku. A dzisiaj w 2016 roku na scenie Teatru Polskiego muzyczna, porywająca i pełna humoru opowieść o tej niezwykłej artystce – kompozytorce i pierwszej w historii polskiej dyrygentce.

Samowystarczalna artystycznie w świecie, w którym o wszystkim decydowali mężczyźni, była kolorowym ptakiem swojej epoki. Pisała dla największych : Poli Negri, Hanki Ordonówny, Miry Zimińskiej, Ludwika Sempolińskiego i wielu innych. Stworzyła ponad 2 tysiące piosenek. Ewa Makomaska przypomni te najpiękniejsze i najzabawniejsze.

Spektakl poświęcony jest postaci i twórczości Andy Kitschmann – aktorki kabaretowej, dziennikarki, kompozytorki, pieśniarki, pierwszej polskiej dyrygentki. Szerokiej publiczności Anne Weiner Kitschmann dała się poznać głównie jako autorka tekstów i muzyki licznych kabaretowych piosenek, które wykonywała, z własnym akompaniamentem w popularnych warszawskich kabaretach – "Miraż", "Czarny Kot" i "Argus". Po I wojnie związała się ze środowiskiem artystycznym Lwowa. Od 1918 do 1921 roku pisała utwory dla tamtejszego kabaretu "Czwórka", w którym także występowała. Od 1922 roku pracowała jako dyrygent we lwowskim Teatrze Miejskim, stając się pierwszą Polką, która osiągnęła sukces w tej zdominowanej przez mężczyzn profesji. W 1946 roku zamieszkała w Krakowie, gdzie współorganizowała "Kabaret siedem kotów" i pracowała na prestiżowym stanowisku kierownika muzycznego krakowskich teatrów, komponując muzykę do wielu spektakli.

Spektakl grany w Cafe Teatr (wejście od ul. Karasia 2).

___________________________________________________________________________________

Oświadczenie o stanie zdrowia:

KLIKNIJ TUTAJ

Drodzy Widzowie!

Od 1 grudnia prosimy tych z Państwa, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19, o przynoszenie ze sobą na spektakle zaświadczenia/certyfikatu o szczepieniu.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów Poz. 2177 z dnia 29 listopada 2021 r., w instytucjach kultury aktualny limit miejsc na widowni wynosi 50%, przy czym do limitu nie są wliczane osoby zaszczepione. Jesteśmy zatem zobligowani do prowadzenia sprzedaży biletów i obsługi widowni zgodnie z obowiązującymi restrykcjami. Okazywanie zaświadczeń/certyfikatów o szczepieniu w wersji papierowej lub elektronicznej jest niezbędne do weryfikacji limitu miejsc na widowni.

Będziemy niezmiernie wdzięczni za dobrowolne okazywanie certyfikatów szczepienia przez osoby zaszczepione lub wypełnienie stosownego oświadczenia o przyjęciu szczepienia.

Udostępnienie informacji o zaszczepieniu jest dobrowolne, jednakże odmowa okazania certyfikatu może uniemożliwić udział w spektaklu (w przypadku osiągnięcia limitu miejsc dla osób niezaszczepionych lub odmawiających udzielenia informacji o zaszczepieniu).

Ogromnie dziękujemy za wyrozumiałość!

Na scenie występuje Ewa Makomaska jako Śpiew, Aldona Krasucka jako Akompaniament.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Marta Ankiersztejn

Obsada

Aldona Krasucka - zdjęcie

Aldona Krasucka
Akompaniament

Realizacja

Reżyseria: Andrzej Seweryn

Opracowanie muzyczne: Zbigniew Rymarz

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Bardzo fajna podróż w czasy międzywojenne - spektakl pasuje bardzo do miejsca - kawiarenka wzmacnia scenografia. Wcześniej nie wiedziałem kim była Anda i nie znałem jej tworczości. Super kawałki zarówno muzycznie ale przede wszystkim tekstowo. To klasa, do ktorej nie dorastają niestety współczesne kabarety. P O L E C A M !!!

    dp.....@....com / 04 października 2017

  • 10,0/ 10

    Cudowny, zabawny, wzruszający spektakl dzięki, któremu możemy się przenieść choć na chwilę w czasy minionej epoki do kabaretów zupełnie innych niż obecnie. Dodatkowym atutem jest kameralna sala w podziemiach teatru, a miejsca zajmujemy przy małych stolikach popijając co kto lubi. Zdecydowanie polecam!

    mi.....@gm...il.com / 14 czerwca 2017

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet