Zemsta - zdjęcie Zemsta - zdjęcie Zemsta - zdjęcie Zemsta - zdjęcie

Średnia ocena

31 oddanych głosów
190 zainteresowanych osób

8.1 / 10

Zemsta

"Zemsta" to spektakl zbudowany na wyrazistych osobowościach aktorskich. Joanna Trzepiecińska, Jarosław Gajewski, Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn budują wielobarwne, złożone sylwetki protagonistów, łącząc tradycję teatru fredrowskiego z dystansem do konwencji w jakiej zwykło się grywać Fredrę.

Najsłynniejsza i najbardziej żywotna komedia Aleksandra Fredry. Napisana w latach 30-tych XIX wieku, doczekała się do dziś niezliczonych adaptacji scenicznych, telewizyjnych i filmowych. Inspirowana była dokumentem znalezionym przez Fredrę na zamku Kamieniec w Odrzykoniu, w którym opisana została historia poprzednich właścicieli, dwóch skłóconych ze sobą rodów: Firlejów i Skotnickich, a kres wieloletnim zatargom dał w 1630 roku ślub Mikołaja Firleja i Zofii Skotnickiej.

"Zemsta" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego to druga w roku jubileuszu 100-lecia Teatru Polskiego propozycja zderzenia romantycznego repertuaru z wrażliwością współczesnego odbiorcy – pierwsza to "Irydion" w reż. Andrzeja Seweryna.

Najsłynniejsza komedia Fredry jest głęboko osadzona w tradycji sceny przy ul. Karasia i tworzy kierunek myślenia o linii repertuarowej sceny Teatru Polskiego od blisko stu lat. Najnowsza inscenizacja pozwoli na nowo postawić pytania, niezmienne od stuleci: czy polskość to wieczny spór? Czy polskość to piekło sąsiedzkości?

Czas trwania: 135 minut

Realizacja

Autor: Aleksander Fredro

Reżyseria: Krzysztof Jasiński

Scenografia: Maciej Maria Putowski

Kostiumy: Dorota Ogonowska

Muzyka: Piotr Rubik

Opinie naszych widzów (16)

 • 10.0/ 10

  Spektakl pozwala oderwać się od codzienności i miło spędzić 135 minut.

  no.....@....pl / 24 April 2017

 • 10.0/ 10

  Rewelacyjna gra aktorów, dużo miejsc na wejściówkach. Śmieszna cena jak na taki garnitur aktorski. Jarosław Gajewski w roli Papkina 11/10.

  km.....@gm...il.com / 23 April 2017

 • 9.0/ 10

  Wejsciowki dostaja super miejsca. Sam spektakl to klasyk interesujaco odswieżony wspolczesna muzyka.

  ko.....@gm...il.com / 03 May 2017

 • 9.0/ 10

  Spektakl doceniam przede wszystkim za dzieło, które zostało wystawione a nadto obsadę, która to dzieło odegrała. Mój wzrok przykuła postać Papkina, w którą, moim zdaniem, doskonale wcielił się Jarosław Gajewski (odsłonił na nowo tę postać, teraz bardziej zdała się tragiczna niż komiczna - jako personifikacja współczesnego człowieka lawirującego w gąszczu trudnych do rozwiązania dylematów). Jeśli chodzi o ścieżkę dźwiękową, która kilkukrotnie pojawiła się w trakcie przedstawienia, to niestety mam mieszane uczucia.

  mi.....@gm...il.com / 23 April 2017

 • 9.0/ 10

  Klasyk wiecznie żywy i ma się całkiem dobrze. Nieco inna próba reżyserka, dzięki której młodzież zachowa lepsze wspomnienie spektaklu. Świetni Olbrychski i Trzepiecińska, fantastyczna Sadowa i genialny Gajewski. Po dwudziestu pięciu latach przerwy, nadal setnie bawiłem się.

  le.....@gm...il.com / 23 March 2017

Teatr Polski

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana jest jednym z najważniejszych i najstarszych teatrów działających na terenie Warszawy. Założycielem Teatru Polskiego był Arnold Szyfman, polski reżyser i dramaturg. W repertuarze Teatru Polskiego znaleźć się miały największe dramaty polskie i zagraniczne, a także najciekawsze dzieła współczesne. Teatr Polski otwarty został 29 stycznia 1913 roku, zaś pierwszym spektaklem, który został zagrany na jego deskach był "Irydion" Zygmunta Krasińskiego.

Teatrem Polskim zarządzało wiele wybitnych postaci, oprócz Arnolda Szyfmana był to m. in. Stanisław Balicki, Jerzy Jasieński, Jerzy Kreczmar, Andrzej Krasicki, Kazimierz Dejmek, Jerzy Zaleski, Andrzej Łapicki, Jarosław Kilian. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego jest Andrzej Seweryn.

29 stycznia 2013 roku Teatr Polski obchodził 100-lecie swojego istnienia - podczas jubileuszu oficjalnym patronem teatru został Arnold Szyfman.

Z Teatrem Polskim od samego początku związanych było wielu wybitnych aktorów m. in. Irena Solska, Stanisława Wysocka, Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa, Aleksander Zelwerowicz, Elżbieta Barszczewska, Jan Kreczmar, Anna Seniuk, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki, Lech Ordon, Gustaw Holoubek, Andrzej Łapicki i wielu innych. Dziś również na deskach Teatru Polskiego zobaczyć możemy wielu wybitnych polskich aktorów, do których należy m. in. Adam Biedrzycki, Piotr Cyrwus, Ewa Domańska, Wojciech Czerwiński, Grażyna Barszczewska i wielu innych.

Teatr Polski ma niezwykle bogaty repertuar - znaleźć w nim możemy spektakle stworzone na podstawie wielu klasycznych dzieł, do których należy m. in. "Król Lear" w reż. Jacquesa Lassalle’a, "Cyd" w reż. Ivana Alexandre’a, "Burza" w reż. Dana Jemmetta, a także wielkich polskich dramatów m. in. "Irydion” Zygmunta Krasińskiego w reż. Andrzeja Seweryna, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego, „Dożywocie” Aleksandra Fredry w reż. Filipa Bajona i wiele innych. W Teatrze Polskim grane są również spektakle dla dzieci będące częścią cyklu TEATR POLSKI DZIECIOM. Stałym elementem repertuaru Teatru Polskiego są również cykle: SALONY POEZJI, LISTY W POLSKIM, GOŚCIE TEATRU POLSKIEGO, a także liczne przeglądy i festiwale teatralne.

Teatr Polski oferuje swoim widzom dwie sceny - niezwykle przestronną Dużą Scenę, która oczarowuje widzów swoim ponad stuletnim wnętrzem, odnaleźć w nim możemy elementy dwóch stylów architektonicznych - baroku i antyku oraz nieco mniejszą, nowoczesną Scenę Kameralną znajdującą się na tyłach głównego budynku Teatru Polskiego, do której prowadzi osobne wejście od ulicy Sewerynów

Bilety do Teatru Polskiego kupić można przez internet za pośrednictwem strony internetowej teatru lub w Kasie Głównej teatru znajdującej się się przy ul. Krakowskie Przedmieście 6, która czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do godz. 19.00 oraz w soboty i niedziele od godz. 12.00 do godz. 19.00, a także w dwóch pozostałych kasach, Kasie Dużej Sceny i Kasie Sceny Kameralnej, które czynne są godzinę przed każdym spektakle.

Wejściówki do Teatru Polskiego również kupić można przez internet za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub w kasie teatru - 30 minut przed rozpoczęciem danego spektaklu.

Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.3
Średnia ocena
Mistrzostwo świata! Muszę to powtórzyć!
- Anna

08.09 / 19:00

09.09 / 19:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Komedia
8.2
Średnia ocena
Wspaniała gra aktorów, klimatyczny teatr, rewelacja!
- Paweł

26.08 / 20:30

27.08 / 20:00

Gatunek: Komedia
8.9
Średnia ocena

17.08 / 19:00

25.09 / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Komedia
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.