Thermidor - zdjęcie Thermidor - zdjęcie Thermidor - zdjęcie Thermidor - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy
48 zainteresowanych osób

9,5 / 10

Thermidor

"Thermidor" opowiada o wydarzeniach historycznych, ale zarazem jest sztuką współczesną – przedstawia mechanizmy polityczne, które działają nie tylko w momentach wielkich przełomów. Stanisławę Przybyszewską fascynowała Wielka Rewolucja Francuska; spośród jej działaczy upodobała sobie Robespierre`a, czyniąc zeń męża opatrznościowego.

W "Thermidorze" ukazała kluczowy moment rządów jakobińskich, gdy zastosowany jako narzędzie naprawiania świata terror przekracza wszelką miarę, a Robespierre zaczyna być postrzegany jako doktryner, który zmierza do dyktatury. W najbliższym otoczeniu Robespierre`a zawiązuje się spisek na jego życie.

To historia. Ale spod kostiumu historii wyłaniają się wizerunki ludzi, którzy sprawują władzę, ulegają namiętnościom władzy i realizują logikę, jaką narzuca władza. Gotowi są dla niej wchodzić w cyniczne układy, łamiąc bez skrupułów zasady przyzwoitości. Bohaterowie "Thermidora" to gracze rozpaleni walką o przetrwanie i dominację, a zarazem zmuszeni do zimnej kalkulacji; budzą strach u innych, ale sami są owładnięci strachem o własną przyszłość. Ich rola nie kończy się wraz z mijającymi wypadkami. Tworzą uniwersalne modele zachowań politycznych, które powracają w coraz to nowych sytuacjach i kostiumach.

W spektaklu występują między innymi Krzysztof Kwiatkowski jako Saint-Just, Adam Machalica jako Tallien, Szymon Kuśmider jako Collot, Szymon Roszak jako Billaud, Tomasz Błasiak jako Fouche, Krystian Modzelewski jako Barere, Sławomir Głazek jako Carno, Marcin Kwaśny jako Robespierre, Hubert Paszkiewicz jako Vilate.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

Autor: Stanisława Przybyszewska

Reżyseria: Edward Wojtaszek

Scenografia: Weronika Karwowska

Muzyka: Tomasz Bajerski

Światło: Mirosław Poznański

Inspicjent: Katarzyna Zbrojewicz

Teatr Polski - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.