Król - zdjęcie Król - zdjęcie Król - zdjęcie Król - zdjęcie

Średnia ocena

35 oddanych głosów
256 zainteresowanych osób

7.5 / 10

Król

Opowieść o targanej konfliktami narodowymi, politycznymi i społecznymi Warszawie u progu drugiej wojny światowej. Socjaliści dzień w dzień stawiają czoła falangistom, agresja i przemoc rządzą na ulicach, spolaryzowane media podsycają konflikt – mit zjednoczonej Polski zaczyna upadać…

Monika Strzępka i Paweł Demirski przenoszą na scenę głośną powieść Szczepana Twardocha.

Monika Strzępka – reżyserka teatralna. Zadebiutowała w 2004 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy realizacją tekstu Anny Bednarskiej Z twarzą przy ścianie. Pracując rok później w Teatrze Wybrzeże poznała Pawła Demirskiego. Od tego czasu Strzępka-reżyserka i Demirski-dramaturg zrealizowali szereg zaangażowanych społecznie spektakli, m.in. Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, za który otrzymali główną nagrodą na 3. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie, W imię Jakuba S. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!, Bitwa warszawska 1920 i Triumf woli w Starym Teatrze w Krakowie.

W projekcjach do spektaklu wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych. Uprzedzamy również, że w spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe.

Czas trwania: 210 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Magda Hueckel

Realizacja

Autor: Szczepan Twardoch

Adaptacja: Paweł Demirski

Reżyseria: Monika Strzępka

Scenografia: Anna Maria Karczmarska

Kostiumy: Arek Ślesiński

Muzyka: Tomasz Sierajewski

Reżyseria światła: Robert Mleczko

Projekcje: Robert Mleczko

Choreografia: Jakub Lewandowski

Układ walk bokserskich: Robert Popławskl

Przygotowanie wokalne: Monika Malec

Efekty pirotechniczne: Tomasz Pałasz

Asystentka reżysera: Sara Bustamante-Drozdek

Inspicjentka: Katarzyna Zbrojewicz

Suflerka: Małgorzata Ziemak

Opinie naszych widzów (14)

 • 9.0/ 10

  Fantastyczny spektakl, w konwencji filmów Tarantino, świetna oprawa muzyczna. Godny polecenia, choć wymowa i dawka przemocy spora - i jak dla mnie działała lekko przygnębiająco..

  as.....@in...ia.eu / 25 May 2018

 • 8.0/ 10

  Świetna adaptacja książki. Doborowa obsada. Zastanawiam się tylko czy osoby które nie czytały powieści nadążają za akcją. Zdecydowanie polecam!

  Al.....@gm...il.com / 01 November 2018

 • 8.0/ 10

  Niestety ale z balkonu (gdzie siedzą osoby z wejściówkami) niewiele słychać, niektórych kwestii nie dało się zrozumieć. Sam spektakl bardzo udany, niestety nie dane było mi cieszyć się nim w pełni.

  lt.....@gm...il.com / 01 October 2018

 • 8.0/ 10

  Fantastyczny spektakl ! Wg mnie o 30 minut za długi, choć jeśli ktoś czytał książkę, to ogląda z zaciekawieniem do ostatniej sekundy.

  pi.....@....pl / 26 May 2018

 • 8.0/ 10

  Bardzo ciekawy, "gangsterski" teatr Znajomość książki ułatwia śledzenie akcji. Minusem- krzycząca całą swoją rolę Emilia Szapiro

  ma.....@gm...il.com / 25 May 2018

Teatr Polski

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana jest jednym z najważniejszych i najstarszych teatrów działających na terenie Warszawy. Założycielem Teatru Polskiego był Arnold Szyfman, polski reżyser i dramaturg. W repertuarze Teatru Polskiego znaleźć się miały największe dramaty polskie i zagraniczne, a także najciekawsze dzieła współczesne. Teatr Polski otwarty został 29 stycznia 1913 roku, zaś pierwszym spektaklem, który został zagrany na jego deskach był "Irydion" Zygmunta Krasińskiego.

Teatrem Polskim zarządzało wiele wybitnych postaci, oprócz Arnolda Szyfmana był to m. in. Stanisław Balicki, Jerzy Jasieński, Jerzy Kreczmar, Andrzej Krasicki, Kazimierz Dejmek, Jerzy Zaleski, Andrzej Łapicki, Jarosław Kilian. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego jest Andrzej Seweryn.

29 stycznia 2013 roku Teatr Polski obchodził 100-lecie swojego istnienia - podczas jubileuszu oficjalnym patronem teatru został Arnold Szyfman.

Z Teatrem Polskim od samego początku związanych było wielu wybitnych aktorów m. in. Irena Solska, Stanisława Wysocka, Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa, Aleksander Zelwerowicz, Elżbieta Barszczewska, Jan Kreczmar, Anna Seniuk, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki, Lech Ordon, Gustaw Holoubek, Andrzej Łapicki i wielu innych. Dziś również na deskach Teatru Polskiego zobaczyć możemy wielu wybitnych polskich aktorów, do których należy m. in. Adam Biedrzycki, Piotr Cyrwus, Ewa Domańska, Wojciech Czerwiński, Grażyna Barszczewska i wielu innych.

Teatr Polski ma niezwykle bogaty repertuar - znaleźć w nim możemy spektakle stworzone na podstawie wielu klasycznych dzieł, do których należy m. in. "Król Lear" w reż. Jacquesa Lassalle’a, "Cyd" w reż. Ivana Alexandre’a, "Burza" w reż. Dana Jemmetta, a także wielkich polskich dramatów m. in. "Irydion” Zygmunta Krasińskiego w reż. Andrzeja Seweryna, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego, „Dożywocie” Aleksandra Fredry w reż. Filipa Bajona i wiele innych. W Teatrze Polskim grane są również spektakle dla dzieci będące częścią cyklu TEATR POLSKI DZIECIOM. Stałym elementem repertuaru Teatru Polskiego są również cykle: SALONY POEZJI, LISTY W POLSKIM, GOŚCIE TEATRU POLSKIEGO, a także liczne przeglądy i festiwale teatralne.

Teatr Polski oferuje swoim widzom dwie sceny - niezwykle przestronną Dużą Scenę, która oczarowuje widzów swoim ponad stuletnim wnętrzem, odnaleźć w nim możemy elementy dwóch stylów architektonicznych - baroku i antyku oraz nieco mniejszą, nowoczesną Scenę Kameralną znajdującą się na tyłach głównego budynku Teatru Polskiego, do której prowadzi osobne wejście od ulicy Sewerynów

Bilety do Teatru Polskiego kupić można przez internet za pośrednictwem strony internetowej teatru lub w Kasie Głównej teatru znajdującej się się przy ul. Krakowskie Przedmieście 6, która czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do godz. 19.00 oraz w soboty i niedziele od godz. 12.00 do godz. 19.00, a także w dwóch pozostałych kasach, Kasie Dużej Sceny i Kasie Sceny Kameralnej, które czynne są godzinę przed każdym spektakle.

Wejściówki do Teatru Polskiego również kupić można przez internet za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub w kasie teatru - 30 minut przed rozpoczęciem danego spektaklu.

Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.6
Średnia ocena
Bardzo dobry tekst, ciekawa scenografia, polecam gorąco!
- Piotr

22.11 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
9.3
Średnia ocena
Wyśmienicie zagrany, przejmujący spektakl. Każda z postaci intrygująca i zmuszająca do refleksji
- Katarzyna

21.11 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

-,-
Średnia ocena

21.11 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
8.6
Średnia ocena
Bardzo dobra gra aktorska pani Grażyny Barszczewskiej
- Renata

Dziś / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
6.1
Średnia ocena
Spektakl umiejętnie splata wątki historyczne ze współczesnymi, trafnie, w żartobliwy sposób
- Grzegorz

Dziś / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.