GOŚCIE W POLSKIM: Wyzwolenie i Akropolis - zdjęcie GOŚCIE W POLSKIM: Wyzwolenie i Akropolis - zdjęcie GOŚCIE W POLSKIM: Wyzwolenie i Akropolis - zdjęcie GOŚCIE W POLSKIM: Wyzwolenie i Akropolis - zdjęcie GOŚCIE W POLSKIM: Wyzwolenie i Akropolis - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos
4 zainteresowane osoby

8,0 / 10

GOŚCIE W POLSKIM: Wyzwolenie i Akropolis

W historii teatru polskiego nie wystawiono nigdy dotąd Wesela, Wyzwolenia, Akropolis jako całościowego przedsięwzięcia. Żaden teatr nie wystawił po kolei tych trzech tytułów. Ze względu na kontaminację dramatów w jeden spektakl, zostały z nich wydobyte ich esencjalne wątki, podporządkowane tematowi nadrzędnemu: wtajemniczeniu w los polski.Czy możliwe jest przełamanie koła owego losu poprzez jednostkowe wyzwolenie i samoświadomość prowadzące ku ogólnonarodowemu przebudzeniu? Czy – jak wyobrażali to sobie Romantycy – zadaniu temu może sprostać tylko wybrana jednostka, czy może to nasz wspólny obowiązek?

Wyspiański w autorskim zestawieniu trzech tekstów wyprowadza widza z izby bronowickiej chaty, wiedzie go przez piekła i nieba prób, jakim poddają go Maski z Wyzwolenia i prowadzi na wzgórze wawelskie - centralne miejsce polskiej świadomości historycznej, które zostaje niejako nawiedzone przez wielkie mity judeochrześcijańskie. Ostatecznym tematem sztuki jest imperatyw duchowego zmartwychwstania rozumianego jako wyzwolenie z duchowej nędzy, odnowienie duszy polskiej, a zarazem zadanie stojące przed każdym z nas.

Teatr STU z Krakowa - spektakle "Wyzwolenie" i "Akropolis" według Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji Krzysztofa Jasińskiego (II i III część Tryptyku "Wędrowanie")

Czas trwania: 120 minut

Obsada

Grzegorz Gzyl - zdjęcie

Grzegorz Gzyl
Hołysz/Reżyser

Jerzy Trela - zdjęcie

Jerzy Trela
Chochoł

Krzysztof Zawadzki - zdjęcie

Krzysztof Zawadzki
Anioł Czarny/Hołysz/Reżyser

Rafał Szumera - zdjęcie

Rafał Szumera
Anioł Czerwony/Syn/Kaznodzieja/Aktor

Andrzej Róg - zdjęcie

Andrzej Róg
Priamus/Starzec/Ojciec/Stary Aktor/Dziesiąty

Krzysztof Pluskota - zdjęcie

Krzysztof Pluskota
Tempus/Karmazyn/Prymas

Mariusz Witkowski - zdjęcie

Mariusz Witkowski
Priamus/Starzec/Ojciec/Stary Aktor/Dziesiąty

Anna Szymańczyk - zdjęcie

Anna Szymańczyk
Anioł Biały/Helena/Harfiarka 3

Robert Koszucki - zdjęcie

Robert Koszucki
Anioł Stalowy/Geniusz-Samotnik

Monika Kępka - zdjęcie

Monika Kępka
Rachela/Harfiarka 2

Dorota Kuduk - zdjęcie

Dorota Kuduk
Lia/Harfiarka/Harfiarka 3

Radosław Krzyżowski - zdjęcie

Radosław Krzyżowski
Anioł Czarny/Hołysz/Reżyser

Marcin Zacharzewski - zdjęcie

Marcin Zacharzewski
Hektor/Jedenasty

Grzegorz Mielczarek - zdjęcie

Grzegorz Mielczarek
Anioł Stalowy/Geniusz-Samotnik

Marcel Borowiec - zdjęcie

Marcel Borowiec
Anioł Czerwony/Hektor/Syn/Kaznodzieja/Aktor/Jedenasty

Beata Rybotycka - zdjęcie

Beata Rybotycka
Anioł Biały/Muza/Hestia

Agata Myśliwiec - zdjęcie

Agata Myśliwiec
Helena/Harfiarka

Ewa Porębska - zdjęcie

Ewa Porębska
Rachela/Harfiarka 2

Michał Meyer - zdjęcie

Michał Meyer
Anioł Czerwony/Syn/Kaznodzieja/Aktor

Realizacja

OPRACOWANIE I REŻYSERIA: Krzysztof Jasiński

SCENOGRAFIA: Maciej Rybicki

WSPÓŁPRACA: Sławomir Czyż

KOSTIUMY: Anna Czyż

MUZYKA: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Piotr Grząślewicz, Marcin Hilarowicz, Zbigniew Wodecki, Marek Grechuta

MUZYCY: Piotr Grząślewicz, Marcin Hilarowicz

Opinie naszych widzów (1)

  • 8,0/ 10

    Nie do końca wiem, co się zdarzyło, ale było to piękne doświadczenie. Niemniej częściowo kiczowate i chaotyczne. Rybotycka fenomenalna.

    BE.....@GM...IL.COM / 20 stycznia 2017

Teatr Polski

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana jest jednym z najważniejszych i najstarszych teatrów działających na terenie Warszawy. Założycielem Teatru Polskiego był Arnold Szyfman, polski reżyser i dramaturg. W repertuarze Teatru Polskiego znaleźć się miały największe dramaty polskie i zagraniczne, a także najciekawsze dzieła współczesne. Teatr Polski otwarty został 29 stycznia 1913 roku, zaś pierwszym spektaklem, który został zagrany na jego deskach był "Irydion" Zygmunta Krasińskiego.

Teatrem Polskim zarządzało wiele wybitnych postaci, oprócz Arnolda Szyfmana był to m. in. Stanisław Balicki, Jerzy Jasieński, Jerzy Kreczmar, Andrzej Krasicki, Kazimierz Dejmek, Jerzy Zaleski, Andrzej Łapicki, Jarosław Kilian. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego jest Andrzej Seweryn.

29 stycznia 2013 roku Teatr Polski obchodził 100-lecie swojego istnienia - podczas jubileuszu oficjalnym patronem teatru został Arnold Szyfman.

Z Teatrem Polskim od samego początku związanych było wielu wybitnych aktorów m. in. Irena Solska, Stanisława Wysocka, Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa, Aleksander Zelwerowicz, Elżbieta Barszczewska, Jan Kreczmar, Anna Seniuk, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki, Lech Ordon, Gustaw Holoubek, Andrzej Łapicki i wielu innych. Dziś również na deskach Teatru Polskiego zobaczyć możemy wielu wybitnych polskich aktorów, do których należy m. in. Adam Biedrzycki, Piotr Cyrwus, Ewa Domańska, Wojciech Czerwiński, Grażyna Barszczewska i wielu innych.

Teatr Polski ma niezwykle bogaty repertuar - znaleźć w nim możemy spektakle stworzone na podstawie wielu klasycznych dzieł, do których należy m. in. "Król Lear" w reż. Jacquesa Lassalle’a, "Cyd" w reż. Ivana Alexandre’a, "Burza" w reż. Dana Jemmetta, a także wielkich polskich dramatów m. in. "Irydion” Zygmunta Krasińskiego w reż. Andrzeja Seweryna, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego, „Dożywocie” Aleksandra Fredry w reż. Filipa Bajona i wiele innych. W Teatrze Polskim grane są również spektakle dla dzieci będące częścią cyklu TEATR POLSKI DZIECIOM. Stałym elementem repertuaru Teatru Polskiego są również cykle: SALONY POEZJI, LISTY W POLSKIM, GOŚCIE TEATRU POLSKIEGO, a także liczne przeglądy i festiwale teatralne.

Teatr Polski oferuje swoim widzom dwie sceny - niezwykle przestronną Dużą Scenę, która oczarowuje widzów swoim ponad stuletnim wnętrzem, odnaleźć w nim możemy elementy dwóch stylów architektonicznych - baroku i antyku oraz nieco mniejszą, nowoczesną Scenę Kameralną znajdującą się na tyłach głównego budynku Teatru Polskiego, do której prowadzi osobne wejście od ulicy Sewerynów

Bilety do Teatru Polskiego kupić można przez internet za pośrednictwem strony internetowej teatru lub w Kasie Głównej teatru znajdującej się się przy ul. Krakowskie Przedmieście 6, która czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do godz. 19.00 oraz w soboty i niedziele od godz. 12.00 do godz. 19.00, a także w dwóch pozostałych kasach, Kasie Dużej Sceny i Kasie Sceny Kameralnej, które czynne są godzinę przed każdym spektakle.

Wejściówki do Teatru Polskiego również kupić można przez internet za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub w kasie teatru - 30 minut przed rozpoczęciem danego spektaklu.

Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,2
Średnia ocena

31.05 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
9,4
Średnia ocena
Teatr powszechny idzie pod prąd. Spektakl utrzymany w świetnej konwencji - dochodzenia. Polecam!
- Krzysztof

29.05 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
9,2
Średnia ocena

21.06 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

-,-
Średnia ocena

26.05 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
9,2
Średnia ocena
Spektakl bardzo spodobał się synowi, to chyba najlepsza recenzja. Warto obejrzeć!
- Katarzyna

Jutro / 15:00

+ inne terminy

Gatunek: Dla dzieci
8,0
Średnia ocena

30.05 / 10:00

+ inne terminy

Gatunek: Dla dzieci
Kup bilet