GOŚCIE W POLSKIM: Teatr Arabesky z Charkowa,

GOŚCIE W POLSKIM: Teatr Arabesky z Charkowa, "Czarnobyl TM" i "Listy z Charkowa"

Zapraszamy do Teatru Polskiego na spektakl Teatru Arabesky. Będą państwo mogli uczestniczyć w dwóch spektaklach: "Czarnobyl TM" oraz "Listy z Charkowa". Spektakle są grane w języku polskim.

"Czarnobyl TM"

Czy uda się nam opowiedzieć, czym jest czarnobylska Strefa Wykluczenia? Nie. Możemy tylko przyjrzeć się skomplikowaniu zjawiska. Spróbować opowiedzieć o własnym doświadczeniu, strachu i fascynacji. O ludziach i wpływie katastrofy sprzed 30 lat. O potędze natury i wrażliwości człowieka. O dystansie, spokoju i tajemnicy tego miejsca. O jego śmiertelnym pięknie.

Jak prawdziwie o tym mówić – nikt nie wie. Jednak dobrze wiadomo kto i w jaki sposób może skorzystać z politycznego i ekonomicznego kapitału, jakim jest Czarnobyl…

Ten dokument teatralny powstał w efekcie pobytu autorów w białoruskiej i ukraińskiej Strefie Wykluczenia, spotkań z likwidatorami skutków katastrofy, urzędnikami, ekologami, z dokumentów, zdjęć i filmów.

W spektaklu wykorzystano fragmenty książek Serhija Myrnoho "Żywa siła (Bajki czarnobylskie)", Marii Mycio "Las piołunowy", materiały ze strony internetowej pripyat.com, materiały z raportu "Forum Czarnobyla", dokumentalne materiały wideo, a także twórczość ludową.

Czas trwania spektaklu: 66 minut

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Listy z Charkowa"

Malcolm Muggeridge wyraził opinię, że głód na Ukrainie był „jedną z najpotworniejszych zbrodni w dziejach, tak okropną, że ludzie w przyszłości z trudem dadzą wiarę, iż do niej doszło”. Do spektaklu włączyliśmy więc świadectwa ludzi, którzy przetrwali Wielki Głód. Te świadectwa zbierali młodzi współcześni Ukraińcy – zgodnie z planem komunistycznego reżimu ci młodzi ludzie nie mieli się w ogóle urodzić, przynajmniej nie jako Ukraińcy. Przedstawienie zawiera także listy z Charkowa i świadectwa polskich, włoskich i niemieckich dyplomatów, którzy opisywali prawdziwą sytuację na Ukrainie. Poznamy również świadectwo Wielkiego Głodu pozostawione przez dziennikarza Garetha Jonesa, który – wbrew zakazom – odwiedził Ukrainę w 1933 roku. Jones wspomina m.in. jak podzielił się jedzeniem z małą dziewczynką, która powiedziała: „tak smacznie zjadłam, że umrę szczęśliwa”. Dyplomatyczne raporty, opowieści podróżujących, wspomnienia świadków, głosy tych, którzy mogli mówić – wiele było świadectw do wysłuchania, gdyby tylko było komu ich słuchać.

Czas trwania spektaklu: 52 minuty

Obsada

Mychajło Barbara

Natalia Cymbal

Ihor Surkow

Pawło Saweljew

Andrij Wakułenko

Olha Szelkunowa

Diana Kipracz

Realizacja

Scenariusz i reżyseria: Switłana Ołeszko

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.