Cyd - zdjęcie Cyd - zdjęcie Cyd - zdjęcie Cyd - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
40 zainteresowanych osób

7,8 / 10

Cyd

Spektakl Ivana Alexandre’a to podróż w fascynujący, a zupełnie nieznany współczesnemu widzowi świat siedemnastowiecznego teatru. Kostium i dekoracje z epoki oraz oszczędny i niezwykle precyzyjny styl gry, pozwalają wybrzmieć pięknemu, pełnemu emocji tekstowi, który napisany prawie czterysta lat temu nie przestaje zachwycać i poruszać widzów.

Rodrigo Díaz de Bivar – Cyd, zwany też Cydem Campeador, żyjący w latach 1030-1099 rycerz kastylijski, wsławił się bojami z Maurami i Katalończykami. Opiewany i podziwiany za życia, po śmierci obrósł w legendę, stając się wzorem rycerstwa, męstwa i wierności – zarówno w służbie jak i miłości.

Główny bohater tragikomedii Corneille’a, stając w obronie rodu i nazwiska, wyzywa na pojedynek ojca swej ukochanej. Wie, że jeśli zwycięży najprawdopodobniej nigdy nie zwiąże się z Szimeną, wie również, że jeśli stchórzy – okryje się hańbą i nie będzie wart kobiety, którą kocha. Obrona honoru staje się najważniejszym nakazem miłości…

Corneille rozwinął temat w sposób nowatorski skupiając się nie na czynach, a na uczuciach i przymiotach ducha – z miłością i honorem na czele. Nad rozwój akcji przedłożył możliwość śledzenia wewnętrznych przemian bohaterów, stąd w utworze tak wiele monologów dających szansę na wspaniałe aktorskie kreacje.

"Cyd" po raz pierwszy pojawił się na polskiej scenie w tłumaczeniu Jana Morsztyna w roku 1660 w zamojskim teatrze dworskim. Tłumaczenie Morsztyna, choć tak odległe od języka współczesnego, dzięki zachowaniu rytmu i płynności języka oryginału, uważane jest do tej pory za jedno z największych osiągnięć polskiej sztuki translatorskiej. Z tego właśnie tłumaczenia postanowił skorzystać Ivan Alexandre przygotowując premierę w Polskim. Na potrzeby tej realizacji restauracji i adaptacji tekstu dokonał Piotr Kamiński.

W spektaklu występują między innymi Marta Kurzak jako Szimena, Afrodyta Weselak jako Infantka, Marcin Kwaśny jako Arias, Wojciech Czerwiński jako Sankty, Marcin Jędrzejewski jako Gomes, Krzysztof Kumor jako Diego, Adrianna Kućmierz jako Paź, Grażyna Barszczewska jako Leonora, Paweł Krucz jako Roderyk, Antoni Ostrouch jako Król, Ewa Makomaska jako Elwira, Maksymilian Rogacki jako Alonso.

Czas trwania: 175 minut

Realizacja

Autor: Pierre Corneille

Przekład: Jan Andrzej Morsztyn

Reżyseria: Ivan Alexandre

Adaptacja: Piotr Kamiński

Dekoracje: Antoine Fontaine

Kostiumy: Dorota Kołodyńska

Opinie naszych widzów (2)

  • 9,0/ 10

    Nareszcie!!! Przedstawienie teatralne jak należy, w konwencji XVII wiecznej, w kostiumach, szkoda, że scenografia tak minimalistyczna, ale i tak jest świetnie na tle obenej mody na uwspółcześnianie każdej sztuk, czy ma to sens czy nie. I bardzo dobrze zagrane

    ir.....@in...ia.pl / 07 lutego 2016

  • 8,0/ 10

    świetna polszczyzna, ponadczasowe przesłanie

    mi.....@gm...il.com / 21 grudnia 2015

Teatr Polski - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.