Burza - zdjęcie Burza - zdjęcie Burza - zdjęcie Burza - zdjęcie

Średnia ocena

16 oddanych głosów
48 zainteresowanych osób

6,6 / 10

Burza

„Burza”, zaliczana do gorzkich komedii, uznawana jest za szekspirowskie pożegnanie z teatrem. Napisana w 1611 roku pozostaje do dziś jedną z najbardziej lubianych sztuk dramatopisarza.

Za czasów Szekspira była echem powszechnej wiary w moc czarów, wyrazem fascynacji światem nadprzyrodzonym, ale też światem realnym, którego granice poszerzały kolejne odkrycia geograficzne. W czasach postimperialnych wykorzystywano ją do obnażenia i potępienia okrucieństw kolonializmu. Dziś staje się przyczynkiem do rozważań o naturze władzy, sile wyobraźni, istocie szczęścia, miłości, zdrady i przebaczenia, ale też o relacjach łączących twórcę, dzieło i jego odbiorców.

Celem dramatu jest przemówić do dusz ludzkich głębi i zarazem odkryć ich lęk gołębi, przed żywiołem, rewolucją, walką, siłą natury i sztuki – burzą.

Obok miłosnej paplaniny Mirandy i Ferdynanda, dowcipnego spierania się Trynkula i Stefano, filozoficznych wynurzeń Prospera, sztuka kryje w sobie cień niepokoju, przywodząc niejasne przeczucie istnienia niepokojących, mrocznych sił rządzących ludzkimi uczuciami.

Alonso – król Neapolu, jego brat Sebastian i syn Ferdynand wraz z dworem, powracają statkiem z Tunisu, gdzie uczestniczyli w zaślubinach córki Alonsa z tamtejszym władcą. Na pokładzie statku jest również Antonio, zasiadający na tronie Mediolanu po tym, jak 12 lat temu wygnał z kraju prawowitego króla - swego brata Prospera. Nikt nie wie, że Prospero i jego córka Miranda, wysłani na pewną śmierć, dobili do brzegów niewielkiej wyspy, gdzie Prospero sprawuje władzę nad duchem Arielem i kalekim, półdzikim Kalibanem. Dowiedziawszy się o przepływającym w pobliżu wyspy statku Alonsa, Prospero obmyśla zemstę - rozkazuje Arielowi by wywołał burzę…

W spektaklu występują między innymi Ewa Makomaska jako Alonso, Marcin Jędrzejewski jako Sebastian, Lidia Sadowa jako Ariel, Krystian Modzelewski jako Kapitan, Szymon Kuśmider jako Trynkulo, Piotr Cyrwus jako Kaliban.

Realizacja

Przekład – PIOTR KAMIŃSKI

Redakcja naukowa przekładu – dr hab. ANNA CETERA

Reżyseria – DAN JEMMETT

Dekoracje – DICK BIRD

Kostiumy – SYLVIE MARTIN-HYSZKA

Reżyser światła – ARNAUD JUNG

Opracowanie muzyczne – DAN JEMMETT

Asystenci reżysera – PRZEMYSŁAW PAWLICKI, MAKSYMILIAN ROGACKI

Asystent kostiumografa – KATARZYNA NOCUŃ

Asystent reżysera światła – PHILIPPE CHAUVIN

Tłumacz reżysera – KATARZYNA ZIMNOCH

Tłumacz scenografa – FRANCISZKA SADY

Inspicjent – KATARZYNA BOCIANIAK

Sufler – EWA OWSIAK

Opinie naszych widzów (4)

 • 9,0/ 10

  Seweryn był świetny!! Gra aktorska na wysokim poziomie

  ii.....@gm...il.com / 06 marca 2016

 • 8,0/ 10

  Świetny spektakl. Cieszę się, że kupiłam bilet. Gra aktorska pana Andrzeja Seweryna to poprostu coś niesamowitego! Wszystkim gorącą polecam !!

  ka.....@gm...il.com / 29 marca 2016

 • 6,0/ 10

  mimo wszystko Prospero potykając się na tekście przeszkadzał, od tej miary aktora, co pan Seweryn oczekiwałabym wystawania ponad młodych adeptów sztuki. A to oni byli biegli w warsztacie... niestety punkt w dół za Mirandę - Anna Cieślak - nietrafiona obsada

  mo.....@ga...ta.pl / 06 marca 2016

 • 4,0/ 10

  Spektakl przegadany. Poza tym kostiumy zaprojektowane w taki sposób że istotne postaci "zlewają się" i z nieco większej odległości trudno je rozróżnić i zapamiętać. Spektakl trudno się ogląda z miejsc "wejściówkowych" na najdalszych miejscach na balkonie. Czasem trudno dosłyszeć kwestie. Dobre aktorstwo, wspaniała rola "Ariela". Dobra pierwsza scena;)

  i......@gm...il.com / 05 marca 2016

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.