Borys Godunow - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów
78 zainteresowanych osób

7,1 / 10

Borys Godunow

Obsada

Niejednoznaczna i krwawa, oparta na faktach historia Borysa Fiodorowicza Godunowa, cara Rosji w latach 1598 – 1605.

Wieloletnia walka o wpływy przy równoczesnym rozkwicie kraju pod ręką Borysa; mord na carewiczu Dymitrze; wreszcie dojście do władzy – to dopiero początek męczarni Godunowa, co noc śniącego zakrwawione widmo zasztyletowanego w Ugliczu carewicza; Godunowa obwinianego przez lud o wszelkie swe nieszczęścia; Godunowa prześladowanego wizją odebrania mu Kremla.

Pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia uzurpacji w każdej z możliwych odmian, brawurowe bitwy i frontowe potyczki, nielegalne przekroczenia granic w poszukiwaniu sojuszników i w obawie o własne życie, knowania różnych grup interesów, niemoralni najemnicy… A także miłość uwikłana w politykę, wszechobecni szpiedzy i podejrzana względność niezbywalnych wartości.

Nadchodzi kres dynastii Godunowów. Moskwę zajmuje niegdysiejszy mnich z Czudowskiego Monasteru Grigorij Otriepiew. Rosja ze swym ludem nie znajdzie jednak ukojenia pod rządami nowego cara...

„Borys Godunow” w reżyserii międzynarodowej sławy niemieckiego inscenizatora Petera Steina, twórcy słynnej monumentalnej „Orestei”, „Fausta” wystawionego na EXPO w Hannoverze w 2000 r. czy „Rozbitego dzbana” z Klausem Marią Brandauerem w Berliner Ensemble, będzie największą i najbardziej wymagającą produkcją artystyczną na polskich repertuarowych scenach dramatycznych w ostatnich 30 latach.

Realizacja

Autor: Aleksandr Puszkin

Przekład: Seweryn Pollak

Reżyseria: Peter Stein

Opracowanie tekstu: Peter Stein

Opracowanie tekstu: Marek Radziwon

Scenografia: Ferdinand Wögerbauer

Kostiumy: Anna Maria Heinreich

Reżyseria światła: Joachim Barth

Muzyka: Massimiliano Gagliardi

Producent wykonawczy: Anna Wachowiak

Asystent reżysera: Anna Wachowiak

Asystent reżysera: Jan Karow (AT)

Asystent reżysera: Przemysław Pawlicki

Inspicjent : Przemysław Pawlicki

Sufler: Małgorzata Ziemak

Spektakl dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Opinie naszych widzów (3)

 • 8,0/ 10

  1) Największą siłą spektaklu jest niewątpliwie scenografia i oświetlenie oraz oprawa muzyczna. Dzięki dwóm pierwszym elementom niektóre sceny mają wręcz malarski charakter- można by je oprawić w ramy i powiesić na ścianie. Do tych elementów Teatr Polski zdołał przyzwyczaić swych widzów. :) 2) Inną zaletą są sceny zbiorowe- wywołują znacznie silniejsze emocje niż sceny z udziałem jednej lub dwóch postaci- wtedy dynamika emocjonalna trochę spada. Wyjątek od tej opinii stanowią iście "makbetowskie" sceny z udziałem widma zamordowanego dziecka nawiedzającego głównego bohatera.

  ad.....@gm...il.com / 03 czerwca 2019

 • 7,0/ 10

  Spektakl formalny, tradycyjny. Pod względem dramaturgiczno-aktorskim nie ma w nim nic, co zostawałoby na dłużej w pamięci lub co byłoby wartego specjalnej uwagi. Bardzo bogata, często zmieniająca się scenografia, To robi wrażenie. Jako całość rozczarowujące. Andrzej Seweryn jak zwykle świetny.

  a......@up...ta.pl / 03 czerwca 2019

 • 5,0/ 10

  Szeroko reklamowany jako najkosztowniejsza realizacja teatralna w Polsce spektakl nas rozczarował. Dosłowna adaptacja dramatu Puszkina wydaje sie zbyt długa i pozbawiona dramatyzmu. Reżyser ograniczył się do przeniesienia przedstawienia z Moskwy na scenę Teatru Polskiego. Dla osób słabo zaznajomionych z utworem oraz nie wprowadzonych w kontekst historyczny sztuka jest trudna w odbiorze. Silne strony przedstawienia to: scenografia aktywnie kreująca przestrzeń sceniczną, muzyka oraz barwnośc strojów postaci. Jest kilka scen które robią duże wrażenie, kilka ciekawych pomysłow inscenizacyjnych oraz dobra gra aktorska. Brak wybitnych kreacji. Informacja praktyczna: Wejściówki uprawniają do wejścia na balkon skąd dobrze widać cała scenę, ale część dialogów jest niesłyszalna lub niezrozumiała. Niektóre rzędy krzeseł na balkonie nie daja dostatecznej przestrzeni na nogi.

  pp.....@ya...oo.pl / 09 czerwca 2019

Teatr Polski - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.