Anda - zdjęcie Anda - zdjęcie Anda - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy
32 zainteresowanych osób

9,2 / 10

Anda

"W Warszawie skandal i zgorszenie. Za pulpitem dyrygenckim operetki warszawskiej kapelmeister w spódnicy! Baba!"

Tak witały Andę Kitschmann stołeczne gazety w 1913 roku. A dzisiaj w 2016 roku na scenie Teatru Polskiego muzyczna, porywająca i pełna humoru opowieść o tej niezwykłej artystce – kompozytorce i pierwszej w historii polskiej dyrygentce.

Samowystarczalna artystycznie w świecie, w którym o wszystkim decydowali mężczyźni, była kolorowym ptakiem swojej epoki. Pisała dla największych : Poli Negri, Hanki Ordonówny, Miry Zimińskiej, Ludwika Sempolińskiego i wielu innych. Stworzyła ponad 2 tysiące piosenek. Ewa Makomaska przypomni te najpiękniejsze i najzabawniejsze.

Spektakl poświęcony jest postaci i twórczości Andy Kitschmann – aktorki kabaretowej, dziennikarki, kompozytorki, pieśniarki, pierwszej polskiej dyrygentki. Szerokiej publiczności Anne Weiner Kitschmann dała się poznać głównie jako autorka tekstów i muzyki licznych kabaretowych piosenek, które wykonywała, z własnym akompaniamentem w popularnych warszawskich kabaretach – "Miraż", "Czarny Kot" i "Argus". Po I wojnie związała się ze środowiskiem artystycznym Lwowa. Od 1918 do 1921 roku pisała utwory dla tamtejszego kabaretu "Czwórka", w którym także występowała. Od 1922 roku pracowała jako dyrygent we lwowskim Teatrze Miejskim, stając się pierwszą Polką, która osiągnęła sukces w tej zdominowanej przez mężczyzn profesji. W 1946 roku zamieszkała w Krakowie, gdzie współorganizowała "Kabaret siedem kotów" i pracowała na prestiżowym stanowisku kierownika muzycznego krakowskich teatrów, komponując muzykę do wielu spektakli.

Spektakl grany w Cafe Teatr (wejście od ul. Karasia 2).

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Marta Ankiersztejn

Obsada

Zbigniew Rymarz - zdjęcie

Zbigniew Rymarz
Akompaniament

Realizacja

Reżyseria: Andrzej Seweryn

Opracowanie muzyczne: Zbigniew Rymarz

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Bardzo fajna podróż w czasy międzywojenne - spektakl pasuje bardzo do miejsca - kawiarenka wzmacnia scenografia. Wcześniej nie wiedziałem kim była Anda i nie znałem jej tworczości. Super kawałki zarówno muzycznie ale przede wszystkim tekstowo. To klasa, do ktorej nie dorastają niestety współczesne kabarety. P O L E C A M !!!

    dp.....@....com / 04 października 2017

  • 10,0/ 10

    Cudowny, zabawny, wzruszający spektakl dzięki, któremu możemy się przenieść choć na chwilę w czasy minionej epoki do kabaretów zupełnie innych niż obecnie. Dodatkowym atutem jest kameralna sala w podziemiach teatru, a miejsca zajmujemy przy małych stolikach popijając co kto lubi. Zdecydowanie polecam!

    mi.....@gm...il.com / 14 czerwca 2017

Teatr Polski

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana jest jednym z najważniejszych i najstarszych teatrów działających na terenie Warszawy. Założycielem Teatru Polskiego był Arnold Szyfman, polski reżyser i dramaturg. W repertuarze Teatru Polskiego znaleźć się miały największe dramaty polskie i zagraniczne, a także najciekawsze dzieła współczesne. Teatr Polski otwarty został 29 stycznia 1913 roku, zaś pierwszym spektaklem, który został zagrany na jego deskach był "Irydion" Zygmunta Krasińskiego.

Teatrem Polskim zarządzało wiele wybitnych postaci, oprócz Arnolda Szyfmana był to m. in. Stanisław Balicki, Jerzy Jasieński, Jerzy Kreczmar, Andrzej Krasicki, Kazimierz Dejmek, Jerzy Zaleski, Andrzej Łapicki, Jarosław Kilian. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego jest Andrzej Seweryn.

29 stycznia 2013 roku Teatr Polski obchodził 100-lecie swojego istnienia - podczas jubileuszu oficjalnym patronem teatru został Arnold Szyfman.

Z Teatrem Polskim od samego początku związanych było wielu wybitnych aktorów m. in. Irena Solska, Stanisława Wysocka, Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa, Aleksander Zelwerowicz, Elżbieta Barszczewska, Jan Kreczmar, Anna Seniuk, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki, Lech Ordon, Gustaw Holoubek, Andrzej Łapicki i wielu innych. Dziś również na deskach Teatru Polskiego zobaczyć możemy wielu wybitnych polskich aktorów, do których należy m. in. Adam Biedrzycki, Piotr Cyrwus, Ewa Domańska, Wojciech Czerwiński, Grażyna Barszczewska i wielu innych.

Teatr Polski ma niezwykle bogaty repertuar - znaleźć w nim możemy spektakle stworzone na podstawie wielu klasycznych dzieł, do których należy m. in. "Król Lear" w reż. Jacquesa Lassalle’a, "Cyd" w reż. Ivana Alexandre’a, "Burza" w reż. Dana Jemmetta, a także wielkich polskich dramatów m. in. "Irydion” Zygmunta Krasińskiego w reż. Andrzeja Seweryna, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego, „Dożywocie” Aleksandra Fredry w reż. Filipa Bajona i wiele innych. W Teatrze Polskim grane są również spektakle dla dzieci będące częścią cyklu TEATR POLSKI DZIECIOM. Stałym elementem repertuaru Teatru Polskiego są również cykle: SALONY POEZJI, LISTY W POLSKIM, GOŚCIE TEATRU POLSKIEGO, a także liczne przeglądy i festiwale teatralne.

Teatr Polski oferuje swoim widzom dwie sceny - niezwykle przestronną Dużą Scenę, która oczarowuje widzów swoim ponad stuletnim wnętrzem, odnaleźć w nim możemy elementy dwóch stylów architektonicznych - baroku i antyku oraz nieco mniejszą, nowoczesną Scenę Kameralną znajdującą się na tyłach głównego budynku Teatru Polskiego, do której prowadzi osobne wejście od ulicy Sewerynów

Bilety do Teatru Polskiego kupić można przez internet za pośrednictwem strony internetowej teatru lub w Kasie Głównej teatru znajdującej się się przy ul. Krakowskie Przedmieście 6, która czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do godz. 19.00 oraz w soboty i niedziele od godz. 12.00 do godz. 19.00, a także w dwóch pozostałych kasach, Kasie Dużej Sceny i Kasie Sceny Kameralnej, które czynne są godzinę przed każdym spektakle.

Wejściówki do Teatru Polskiego również kupić można przez internet za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub w kasie teatru - 30 minut przed rozpoczęciem danego spektaklu.

Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

8,6
Średnia ocena
Nastrój bardzo klimatyczny
- Zuzanna

Dziś / 13:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
7,8
Średnia ocena
Spektakl skłania również do kilkudniowych refleksji
- Dawid

27.04 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
9,6
Średnia ocena
Wspaniały, klimatyczny, niepowtarzalny wieczór!
- Lucja

26.03 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny

Inne wydarzenia w tej instytucji:

8,1
Średnia ocena
Gwiazdy i do tego w dobrej formie!
- Cezary

30.03 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
7,9
Średnia ocena

27.03 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
8,6
Średnia ocena
Gwiazdorka obsada spektaklu to jedna z mocnych stron tego spektaklu, wspaniała gra, piękna scena i rekwizyty, GORĄCO POLECAM!!
- Sylwia

27.03 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet