Wojownik - zdjęcie

Średnia ocena

30 oddanych głosów

7,8 / 10

Wojownik

WOJOWNIK to napisany przez Alicję Bral dramat zainspirowany oryginalnym tekstem Eurypidesa „Trojanki” oraz adaptacją dokonaną przez Jean Paul Sartre'a.

TROJANKI są tragedią ukazującą losy czterech kobiet królewskiego rodu zwyciężonej Troi. Tragedia zaczyna się chwilę po rzezi dokonanej przez Greków na mieszkańcach. Królowa Hekabe, Kasandra jej córka, Andromache, żona Hektora oraz Helena, o którą wojna trwała dziesięć lat, zostają uwięzione i będą jako łup wojenny podzielone pomiędzy zwycięskich wodzów. Hekabe ma służyć Odyseuszowi, ale rzuci się w ogień nim wejdzie na statek zdradzieckiego wodza. Kasandra trafi jako branka do domu Agamemmnona, gdzie po kilku latach zostanie bestialsko zamordowana. Andromache zostanie przyznana synowi Achillesa i jej los pozostanie długo nieznany. Wróci w tytułowej tragedii Racine'a. Helena powróci do domu Menelaosa, który... wybaczy jej zdradę. Podobno była córką samego Zeusa i słynęła z urody pomiędzy kobietami swojej epoki.

EURYPIDES pisze tragedię bardzo niejednoznaczną. Pokazując Greków jako brutalnych i żądnych krwi barbarzyńców. Obraz upadku Troi jest upadkiem zarówno pokonanych jak i zwycięzców. Nikt tej wojny nie wygrywa. Eurypides jako pierwszy diagnozuje rzekome bohaterstwo najeźdźców. Największymi przegranymi wszelkich wojen czyni kobiety i dzieci. Poznajemy tragedię, która od starożytności po dzień dzisiejszy nie zmienia się. Na wojnie przegranymi są wszyscy.

Na scenie występują między innymi Alicja Bral, Anna Grycan, Monika Łopuszyńska, Urszula Milewska, Hanna Sosnowska, Volodymyr Andrushchak.

Zwiastuny

Realizacja

Reżyser: Grzegorz Bral

Dramaturgia: Alicja Bral

Muzyka: Maciej Rychły

Scenografia: Robert Florczak

Kostiumy: Alicja Gruca

Trailer: Pascal Production; montaż: Filip Ignatowicz

Muzycy: Aleksandra Bugaj, Joanna Paluch

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Wrocław.

Opinie naszych widzów (11)

 • 10,0/ 10

  Jak każdy spektakl Teatru Kozła: wspaniały, poruszający, niezapomniany - do dzisiaj czuję dreszcze na całym ciele. Ponadczasowy temat, poruszająca dramaturgia, scenografia, muzyka i gra aktorów. Jeździmy z żoną aż z Krakowa na każdą nową sztukę tego teatru i ubolewamy: pytając: dlaczego Kozioł nie przyjeżdża do Krakowa i tym samym pozbawia Krakusów takiej uczty kulturalnej ?!?!?

  bo.....@gm...il.com / 30 lipca 2021

 • 10,0/ 10

  Nie potrafiłam odmówić sobie wrażeń i poszłam na ten spektakl ponownie. Świetny scenariusz, muzyka i głosy, które poruszają dosłownie wszystko. Cieszę się, że mogłam nabyć tekst dramatu. Trochę szkoda, że nie udało nagrać płyty z muzyką do Wojownika, ale jest ze spektaklu Apokryf !

  an.....@gm...il.com / 29 lipca 2021

 • 10,0/ 10

  Ocena Świetny to zdecydowanie za mało! Chciałbym zobaczyć następny.

  to.....@gm...il.com / 05 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Było to moje pierwsze spotkanie z tym teatrem. Uwazam, ze był to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy spektakl, który widziałam w Polsce. W zasadzie nie mam zadnych uwag krytycznych, Ruch sceniczny, swiatlo, muzyka, scenografia, obsada, rezyseria wszystko wspolgralo ze soba i sprawialo wrazenie przemyślango w każdym detalu spektaklu. Jeśli mogę na cos zwrocic uwagę, to slaba akustyka albo dykcja niektórych aktorow. Siedzac w rzedzie 7 po prawej stronie nie słyszeliśmy chwilami tekstu. Kinga Konopka

  ol.....@....pl / 20 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Ogromne emocje , świetna oprawa muzyczna - jestem pod wrażeniem

  m......@mw...io.pl / 17 listopada 2019

 • 9,0/ 10

  SCENA NA UL. PURKINIEGO MIAŁA NIEPOWTARZALNYNASTRÓJ I CHARAKTER. TEGO BRAKUJE

  ap.....@....pl / 29 lipca 2021

 • 9,0/ 10

  Spektakl jak zwykle świetny,, profesjonalne wykonanie, pełne emocji, Niestety teksty spiewane w języku angielskim nie pozwolily mi na pełny odbior. Nie każdy zna ten język tak dobrze by rozumieć go w utworach śpiewanych.. Polecam

  wi.....@po...ta.onet.pl / 17 listopada 2019

 • 8,0/ 10

  Świetny spektakl. Nawiązanie plotu przedstawienia do obecnych czasów bez cenne. Dość trudna do zrozumienia sztuka przez dużą liczbę wątków, imion i wydarzeń. Świetna gra aktorska.

  a......@gm...il.com / 09 sierpnia 2021

 • 6,0/ 10

  Na duży plus warstwa muzyczna. Świetne głosy, spektakl brzmiał bardzo spójnie. Szkoda za to, że choć części mówione były przetłumaczone na polski, to śpiewane już nie, co w połączeniu z nagłośnieniem i silnie polskim akcentem sprawiało, że zrozumienie treści było bardzo trudne. Szkoda też, że choć początek spektaklu sugerował odniesienie dramatu do bardziej współczesnych wydarzeń, dalsza część była już tylko przedstawieniem znanego mitu, nie wnosząc nic nowego. Teatralny clickbait?

  bu.....@gm...il.com / 29 lipca 2021

 • 3,0/ 10

  Spiewy w surowej, wrecz chłodnej scenografii były poruszające, natomiast postaci (szczególnie Helena i Andromache) raczej płytkie i jednowymiarowe. Sama treść widowiska trąci banałem: wyliczanie zbrodni na przestrzeni dziejów czy rozmowa Heleny z Menelaosem jak z taniego melodramatu. Po tym teatrze spodziewałem się większej głębi.

  ma.....@gm...il.com / 08 sierpnia 2021

 • 1,0/ 10

  Tęskno za dawnymi spektaklami tego teatru.

  kr.....@ya...oo.it / 19 listopada 2019

Teatr Pieśń Kozła - Adres i dojazd

http://www.piesnkozla.pl/

Kup bilet