W najpiękniejszym mieście świata - zdjęcie W najpiękniejszym mieście świata - zdjęcie W najpiękniejszym mieście świata - zdjęcie

Średnia ocena

25 oddanych głosów

9,1 / 10

W najpiękniejszym mieście świata

„W najpiękniejszym mieście świata” wg opowiadań i reportaży wojennych Tadeusza Różewicza.

Paryż rok 1992. Do miasta, na zaproszenie przyjaciółki z ławy szkolnej, zjeżdżają się ostatni żyjący przyjaciele, których rozdzielił los podczas II wojny światowej. Zamknięci w dość tanim hostelu staruszkowie nie bardzo wiedzą jak poruszać się po wielkim mieście, a nowy porządek Europy bez wojny staje się dla nich prawdziwym koszmarem. Rozmowy jakie toczą podczas paryskiego pobytu uruchamiają wspomnienia z dzieciństwa i przywołują demony narodowościowych nieporozumień z okresu wojny. Ocaleli nigdy nie potrafili przystosować się do nowego porządku i nigdy nie zapomnieli krzywd wzajemnie sobie wyrządzanych.

Scenariusz oparty jest na prawdziwej historii polskich pogromów na ludności żydowskiej zaczerpniętej z reportaży wojennych, a także historii odwetu żydowskiego policjanta na przyjacielu sprzed lat. Mocne i wstrząsające opowieści wzajemnych przewinień i krzywd stają się pretekstem do rozliczeń między narodem polskim i żydowskim.

Na scenie występuje Jacek Strama, Janusz Marchwiński.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Michał Zaborowski

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Piotr Sieklucki

Tekst: Tadeusz Różewicz

Scenografia: Łukasz Błażejewski

Światło: Wojciech Kiwacz

Dźwięk: Grzegorz Janeczek

Opinie naszych widzów (7)

 • 10,0/ 10

  Wow, genialny spektakl. Aktorzy świetnie odegrali swoje role. Łezka się w oku zakręciła. Spektakl zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nic dodać, nic ująć. Chętnie pójdę jeszcze raz i jeszcze raz, a jestem z tych osób, którzy nie lubią oglądać i czytać dwa razy tego samego:)

  na.....@gm...il.com / 09 grudnia 2018

 • 10,0/ 10

  Bardzo trudny temat.. Jednak gra dwóch aktorów fenomenalna. Oderwalam się od rzeczywistości, zamknęłam oczy i przeniosłem się do innego świata. Nie wiem, kiedy minęło 1,5 godziny. Warto zobaczyć.

  al.....@....pl / 01 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Bardzo zaangażowana gra aktorska

  le.....@....pl / 16 maja 2018

 • 9,0/ 10

  Spektakl o ważnym temacie. Niesamowita gra duetu aktorskiego pozostawia na długo wrażliwe doznania.

  ru.....@gm...il.com / 17 maja 2018

 • 9,0/ 10

  Świetny, ciekawy, wartościowy. Ale niestety, z konieczności bardzo przytłaczający... Z powodu wagi tematu spektakl mógłby być krótszy o 10 minut. Byłby lepszy efekt. Jacek Strama gra doskonale !

  ro.....@gm...il.com / 06 maja 2018

 • 8,0/ 10

  Wspaniała gra aktorów. Scenografia robi wrażenie od momentu wejścia na salę i cały czas dostosowana do treści sztuki. Strona muzyczna, efekty świetlne i akustyczne bez zarzutu.

  kr.....@on...et.eu / 07 maja 2018

 • 8,0/ 10

  Temat aktualny, wykonanie świetne. Pierwszy raz w tym teatrze, na pewno powrócimy MH

  mh.....@po...ta.onet.pl / 22 kwietnia 2018

Teatr Nowy Proxima - Adres i dojazd

ul. Krakowska 41 (róg Krakowskiej i Skawińskiej)
Kraków

http://teatrnowy.com.pl/

Kup bilet