Sokrates - zdjęcie Sokrates - zdjęcie

Średnia ocena

48 oddanych głosów

9,5 / 10

Sokrates

Nowa sztuka Joanna Szczepkowskiej. Prapremiera. Współczesny Sokrates pojawia się nagle w pracowni rzeźbiarki, która właśnie pracuje nad jego rzeźbą. Tak jak jego pierwowzór, dzisiejszy młody Sokrates rozmawia tylko za pomocą pytań ,wpędzając rozmówczynię w pułapki. Rozmawia o sprawach najprostszych jak jedzenie i skomplikowanych jak demokracja. Jego natrętna obecność i jego pytania są zabawne. ale on sam jest udręczony swoją osobowością. Walczy ze światem , zadaje wciąż niewygodne pytania. Prawdziwy Sokrates został skazany na wypicie trucizny i zrobił to, choć mógł skorzystać z ucieczki zorganizowanej przez uczniów. Współczesny Sokrates też zderza się z prawem. Czy skorzysta z pomocy rzeźbiarki?

Jak zwykle u Joanny Szczepkowskiej dużo humoru przeplata się z głęboką refleksją i wzruszeniem.

W spektaklu występują między innymi Joanna Szczepkowska jako Rzeźbiarka, Jan Jurkowski jako Sokrates.

Czas trwania: 100 minut
Źródło zdjęcia: Izabela Kumoń

Obsada

Realizacja

Autor: Joanna Szczepkowska

Reżyseria i scenografia: Joanna Szczepkowska

Opinie naszych widzów (27)

 • 10,0/ 10

  cudowny, mądry, zabawny i też smutny… Daje do myślenia.

  ba.....@dr...el.pl / 03 października 2019

 • 10,0/ 10

  Jak dobrze, że Joanna Szczepkowska w życiu zawodowym wybrała odwagę, zamiast komfortu. I że w tej konkretnej przygodzie towarzyszy jej Jan Jurkowski. Sztuka świetnie napisana, z fantastyczną grą aktorów.

  an.....@gm...il.com / 13 sierpnia 2019

 • 10,0/ 10

  Genialna Szczepkowska jako scenarzystka, rezyserka, scenografka, i aktorka! Wspanialy duet ze scenicznym partnerem. Mistrzostwo świata!!!!

  iw.....@....pl / 06 sierpnia 2019

 • 10,0/ 10

  :( pimyliłam terminy, myślałam, ze spektakl jest 6.08 :(

  Jl.....@....pl / 06 sierpnia 2019

 • 10,0/ 10

  Świetny tekst, bardzo dobra gra aktorów!

  ma.....@....pl / 08 lipca 2019

 • 10,0/ 10

  Rewelacja!!!! "Sokrates" trzeba koniecznie zobaczyć.

  an.....@go...il.com / 08 lipca 2019

 • 10,0/ 10

  Ciarki za każdym razem

  al.....@ho...il.com / 30 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, mistrzowska gra i niezwykle miejsce. Serdecznie polecam miłośnikom niebanalnego Teatru.

  ew.....@gm...il.com / 27 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniały spektakl, niezwykle dający do myślenia, zostawiający widza - a jakże, przecież mowa o Sokratesie - z całą masą trudnych, ale potrzebnych pytań. Naprawdę fenomenalna sztuka i świetna gra aktorów.

  na.....@....pl / 24 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl cudowny! Momentami tragiczny, momentami zabawny. Moją uwagę zdecydowanie przykuł Jan Jurkowski. Bardzo dobra rola. Serdecznie polecam (nie tylko fanom filozofii :))

  lu.....@gm...il.com / 21 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo się cieszę, że jest w Warszawie miejsce, gdzie treści nie zagłusza aparatura nagłaśniająca, gdzie ważnych myśli nie przesłaniają tak zwane "efekty". Taki właśnie teatr sprawia, że czuję o wiele lepiej w tym naszym najlepszym , być może, ze światów.

  ba.....@po...ta.onet.pl / 20 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Oderwijcie się od rutyny codziennego dnia, wykonywania tych samych czynności bez zastanowienia i przeprowadzania konwencjonalnych rozmów. Spotkajcie Sokratesa, którego pytania i stwierdzenia najpierw są zabawne, potem zaczynają męczyć, aż w koncu... Spektakl nie pozostawia widzą obojętnym.

  ma.....@....pl / 20 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Pytania Sokratesa pobudzają do myślenia, przede wszystkim o tym, że sami sobie nie zadajemy pytań - o sens, o wartość naszego istnienia, o wiele rzeczy. Spektakl bardzo dobry również aktorsko. Warto iść.

  ma.....@po...ta.onet.pl / 25 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Mądry, daje do myślenia, aktorstwo znakomite

  zi.....@....pl / 24 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Po tym spektaklu wasz świat już nigdy nie będzie taki sam.

  ko.....@gm...il.com / 24 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Sutkiem ubocznym Sokratesa jest kwestioniwanie całej rzeczywistości, ale spektakl jest wart zobaczenia jak mało co. Można nawet powiedzieć, że to obowiązkowa pozycja dla obywatela kraju demokratycznego.

  ju.....@gm...il.com / 24 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Można by się zastanawiać, czy to nie magia premiery (8 maja 2019). Jednak ten duet - Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski - pokazał już przy Pelci, że niezależnie, po raz który grają daną sztukę, zawsze trzymają poziom. I to wysoki poziom. Oczarowanie (to z Pelci z 13 lutego) nie rozczarowało. I znów, ach znów, można napisać: Jacy oni są piękni! Tylko teraz jest to piękno w innym wydaniu. Bo to nie są tematy łatwo ładne. Bo jest zupełnie inaczej. Ale znów pojawia się fenomen rozmowy. Do mieszkania artystki, która niby jest w świecie, ale jednocześnie jest od niego odgrodzona ekranem telewizora, trafia Sokrates. Sokrates, o którym Andrzej Waśkiewicz pisał, jako o obcym z wyboru, jest też tym, który wie, że za spokój musiałby zapłacić bolesną cenę – zdradzić swoje powołanie. Dlatego nadal, niezastraszony przez możliwość ośmieszenia, pomaga innym szukać, jeśli nie odpowiedzi, to sensownych pytań. Taki wojownik światła, w którym jest namiętność, pasja, duże litery i wykrzykniki, choć sam, gdy tylko może, stawia znaki zapytania. I kąsa. Ale nie dlatego, że jest złośliwy. On tylko uporczywie żąda logiki. Wytrąca z codzienności, żeby innymi oczami spojrzeć na to, co widzimy od dawna. I żeby pokazać, że pokora to straszna siła. A gdy ktoś nosi w sobie taką historię, ma moc ocalania innych. I gdyby ktoś się zastanawiał, to piękne tym się różni od ładne, że piękno jest uderzające.

  an.....@gm...il.com / 20 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Fantastyczny spektakl! Pani Szczepkowska ma niesamowity dar do inicjowania spotkać pomiędzy ciekawymi i niejednoznacznymi postaciami. Z Jankiem Jurkowskim tworzą wspaniały duet. Chętnie zobaczę ich razem w kolejnych produkcjach. Jak będę mieć okazję pójdę jeszcze raz na ten spektakl. Polecam serdecznie!

  ju.....@gm...il.com / 19 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Jak zwykle u Pani Szczepkowkskiej jest teatr na wysokim poziomie, sztuka była lekka, ale ciekawa i skłaniająca do refleksji i w zabawny sposób przybliżająca postać Sokratesa.

  lu.....@gm...il.com / 19 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Serdecznie polecam! Spektakl skłania do refleksji i nie brakuje w nim również zabawnych dialogów. :) Gra aktorska wspaniała! Krótko: Sztuka warta obejrzenia.

  ka.....@gm...il.com / 10 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Świetny scenariusz, świetne aktorstwo, miałam dreszcze.

  zi.....@....pl / 10 maja 2019

 • 10,0/ 10

  To genialne przedstawienie na podstawie nezyjnego i arcymądrego dramatu. Ze wpaniałymi kreacjami obojga aktorów.

  ka.....@on...et.pl / 10 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Niesamowity spektakl: w jednym momencie nie da się powstrzymać od śmiechu, w drugim zaskakuje refleksją i bardzo porusza. Świetne aktorstwo i atmosfera. Po wszystkim wyszłam na miękkich nogach. Na pewno jeszcze się wybiorę :)

  al.....@ho...il.com / 09 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniała, prawdziwa i poruszająca sztuka! Pani Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski odegrali świetnie swoje role. Jestem prawdziwie zachwycona

  pa.....@gm...il.com / 09 maja 2019

 • 8,0/ 10

  Joanna Szczepkowska powoduje, że widz musi zacząć myśleć.

  wp.....@tl...en.pl / 13 października 2019

Teatr Na Dole - Adres i dojazd

http://joannaszczepkowska.pl/index.php/teatrnadole

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.