Sokrates - zdjęcie Sokrates - zdjęcie

Średnia ocena

17 oddanych głosów

9,9 / 10

Sokrates

Nowa sztuka Joanna Szczepkowskiej. Prapremiera. Współczesny Sokrates pojawia się nagle w pracowni rzeźbiarki, która właśnie pracuje nad jego rzeźbą. Tak jak jego pierwowzór, dzisiejszy młody Sokrates rozmawia tylko za pomocą pytań ,wpędzając rozmówczynię w pułapki. Rozmawia o sprawach najprostszych jak jedzenie i skomplikowanych jak demokracja. Jego natrętna obecność i jego pytania są zabawne. ale on sam jest udręczony swoją osobowością. Walczy ze światem , zadaje wciąż niewygodne pytania. Prawdziwy Sokrates został skazany na wypicie trucizny i zrobił to, choć mógł skorzystać z ucieczki zorganizowanej przez uczniów. Współczesny Sokrates też zderza się z prawem. Czy skorzysta z pomocy rzeźbiarki?

Jak zwykle u Joanny Szczepkowskiej dużo humoru przeplata się z głęboką refleksją i wzruszeniem.

Źródło zdjęcia: Izabela Kumoń

Obsada

Realizacja

Autor: Joanna Szczepkowska

Reżyseria i scenografia: Joanna Szczepkowska

Opinie naszych widzów (12)

 • 10,0/ 10

  Pytania Sokratesa pobudzają do myślenia, przede wszystkim o tym, że sami sobie nie zadajemy pytań - o sens, o wartość naszego istnienia, o wiele rzeczy. Spektakl bardzo dobry również aktorsko. Warto iść.

  ma.....@po...ta.onet.pl / 25 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Mądry, daje do myślenia, aktorstwo znakomite

  zi.....@....pl / 24 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Po tym spektaklu wasz świat już nigdy nie będzie taki sam.

  ko.....@gm...il.com / 24 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Sutkiem ubocznym Sokratesa jest kwestioniwanie całej rzeczywistości, ale spektakl jest wart zobaczenia jak mało co. Można nawet powiedzieć, że to obowiązkowa pozycja dla obywatela kraju demokratycznego.

  ju.....@gm...il.com / 24 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Można by się zastanawiać, czy to nie magia premiery (8 maja 2019). Jednak ten duet - Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski - pokazał już przy Pelci, że niezależnie, po raz który grają daną sztukę, zawsze trzymają poziom. I to wysoki poziom. Oczarowanie (to z Pelci z 13 lutego) nie rozczarowało. I znów, ach znów, można napisać: Jacy oni są piękni! Tylko teraz jest to piękno w innym wydaniu. Bo to nie są tematy łatwo ładne. Bo jest zupełnie inaczej. Ale znów pojawia się fenomen rozmowy. Do mieszkania artystki, która niby jest w świecie, ale jednocześnie jest od niego odgrodzona ekranem telewizora, trafia Sokrates. Sokrates, o którym Andrzej Waśkiewicz pisał, jako o obcym z wyboru, jest też tym, który wie, że za spokój musiałby zapłacić bolesną cenę – zdradzić swoje powołanie. Dlatego nadal, niezastraszony przez możliwość ośmieszenia, pomaga innym szukać, jeśli nie odpowiedzi, to sensownych pytań. Taki wojownik światła, w którym jest namiętność, pasja, duże litery i wykrzykniki, choć sam, gdy tylko może, stawia znaki zapytania. I kąsa. Ale nie dlatego, że jest złośliwy. On tylko uporczywie żąda logiki. Wytrąca z codzienności, żeby innymi oczami spojrzeć na to, co widzimy od dawna. I żeby pokazać, że pokora to straszna siła. A gdy ktoś nosi w sobie taką historię, ma moc ocalania innych. I gdyby ktoś się zastanawiał, to piękne tym się różni od ładne, że piękno jest uderzające.

  an.....@gm...il.com / 20 maja 2019

Teatr Na Dole

Teatr Na Dole – scena przy Żurawiej 21

Teatr na Dole – to teatr Joanny Szczepkowskiej oparty na jej tekstach. Sztuki, które Joanna Szczepkowska grała dotychczas w różnych teatrach teraz będą skupione na jednej scenie. Jest to scena bardzo niewielka co stanowi szczególne artystyczne wyzwanie. Teatr działa tylko w środy na terenie Clubu Boho na ulicy Żurawiej 22. Joanna Szczepkowska jest autorką sztuk i jednocześnie też reżyserką większości pokazywanych tu spektakli i autorką scenografii. Po spektaklu odbywa się zwykle spotkanie w kawiarni mieszczącej się nas sceną. Spotkanie dotyczy albo tematu spektaklu albo wokół innych spraw. Ma luźny charter, raczej towarzyski. Na górze można też obejrzeć niektóre rysunki i obrazy Joanny

Szczepkowskiej. Zapraszamy w każda środę.

Teatr Na Dole - scena przy Sandomierskiej 13

Teatr na Dole – druga scena…, ale teatr ten sam - kontynuujący dzieło zapoczątkowane na Żurawiej. Zapraszamy na ul. Sandomierską 13/róg Rejtana do Brawo Bis. To nowoczesna, pyszna i niedroga restauracja, z niewielką, ale wygodniejszą sceną …na dole. Restaurację prowadzi Michał Bryś krakowski

aktor i producent muzyczny zarazem. W małym sklepie uruchomionym tylko w dniu spektaklu będzie można kupić wiersze, opowiadania, rysunki i obrazy Joanny Szczepkowskiej. Spotkania i rozmowy… jak zwykle. Zapraszamy!

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

8,9
Średnia ocena

19.06 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
10,0
Średnia ocena

14.07 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
8,6
Średnia ocena
Sztuka na wysokim poziomie, pełna refleksji, zaangażowania. Polecam!
- Małgorzata

02.07 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.