Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu - zdjęcie Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu - zdjęcie Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu - zdjęcie

Średnia ocena

171 oddanych głosów
46 zainteresowanych osób

9,2 / 10

Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu

Kiedy artysta podejmuje decyzję o wycofaniu ze świata, zaczyna się dochodzenie: czy to kwestia nieprzystosowania? Utraty talentu? Wyniosłości? I przede wszystkim: czy ma do tego prawo? Przywykliśmy do nieprzerwanej obecności gwiazd w przestrzeni medialnej, do ciągłych wiadomości na temat ich życia prywatnego i do konieczności bycia dostępnym dla widzów oraz dziennikarzy. Ale czy naprawdę jest to obowiązek artysty?

W autorskim spektaklu Joanny Szczepkowskiej, dojrzała kobieta przypadkowo spotyka młodego lidera ekstrawaganckiego zespołu muzycznego. Dla chłopaka wejście w świat bohaterki jest jak przekroczenie magicznego progu, za którym znajduje się nierealne doświadczenie i zaczyna wchodzenie w szaleństwo. Dwa zupełnie odmienne spojrzenia, dwie różne epoki i przede wszystkim – dwa pokolenia, koncertowo prowadzące ze sobą osobliwą grę, w której ścierają się dwie odmienne osobowości: samotna z wyboru i nieodnajdująca się we współczesnym świecie Marta oraz goniący za sukcesem, rozgłosem i ciągłym „dzianiem się” Piotr. Co wyniknie z tego spotkania? Jaką tajemnicę kryje Marta? I kim jest tytułowa Pelcia?

W spektaklu występują między innymi Joanna Szczepkowska, Jan Jurkowski .

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

Autor: Joanna Szczepkowska

Reżyseria: Joanna Szczepkowska

Scenografia Joanna Szczepkowska

Opinie naszych widzów (75)

 • 10,0/ 10

  Polecam serdecznie! Spektakl jest idealny, gra aktorska na najwyższym poziomie. Ratujmy pingwiny!

  bu.....@....pl / 08 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniała sztuka. Wiele emocji i pytań do przemyślenia. Gra aktorska na najwyższym poziomie. Napewno ponownie pojawię się na tym spektaklu.

  jo.....@gm...il.com / 06 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl pełen energii, a jednocześnie spokojny. Pani Szczepkowska fantastycznie łączy momenty humorystyczne z tymi poważniejszymi. Na uwagę zasługuje gra Pana Janka Jurkowskiego, który świetnie odnajduje się w roli zagubionego przedstawiciela młodego pokolenia. Bardzo wiarygodna postać. Jeśli będę mieć okazję to wybiorę się na spektakl jeszcze raz. Gorąco polecam!

  ju.....@gm...il.com / 05 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Wyśmienity spektakl. Jan Jurkowski wymiata.

  mo.....@....pl / 30 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Byłam po raz kolejny i za każdym razem zachwyca tak samo. Aktorzy grają świetnie, a między nimi wyczuwalna jest chemia, co jeszcze bardziej wzmacnia niesamowitą atmosferę TND :)

  al.....@ho...il.com / 25 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Jeśli za każdym razem poziom energii jest zbliżony do tego, który widziałam 13 lutego 2019, to aktorzy zasługują na owacje na stojąco. I tak było! I pomyśleć, że na tę sztukę trafiłam przez przypadek. Zupełnie jak bohaterowie na siebie. On - bez sensownej pracy, poukładanego życia i masy punktów za dorosłość. Za to z nieutulonym talentem. I ona, która wie, że sukces jest obciążeniem. A wszystko w świecie, w którym panuje maniera zaistnienia i niewiele ponadto. W świecie, w którym dyskurs mówi, że wszystko zależy od Ciebie (czytaj: możesz to spieprzyć według uznania). Najpierw raczej wymieniają komunikaty. Później zaczynają się słuchać. I to już jest inna jakość. I wtedy ona zabiera go do swojej głowy na wycieczkę. I niby to wszystko dziwne, ale z drugiej strony czy można zaufać komuś, kto w takim świecie zwyczajnie wygląda i normalnie żyje? To opowieść o wielu rzeczach, w tym o fenomenie rozmowy (to wtedy, gdy z interakcji zapamiętujemy nie tylko siebie). I o tym, że nie ma nic złego w technologii, póki nie zasłania drugiego człowieka. Póki jest środkiem, a nie celem. Póki ciągle nie patrzysz czy nikt inny, bardziej znany, do Ciebie nie dzwoni. I o tym, że jesteśmy istotami społecznymi. I potrzebujemy innych. I gdyby próbować wypisywać wszystkie tematy, które się tam pojawiają, to starczyłoby na roczne seminarium o współczesności. Tylko może nie jest ważne, co dzieło mówi, tylko co robi? To robi energię. Więc po prostu najlepiej iść i zobaczyć. Albo poczuć.

  an.....@gm...il.com / 21 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl jest genialny! Ukazuje relacje międzyludzkie i międzypokoleniowe; zza niezwykle wyraźnie naszkicowanych postaci, wyglądają wszelkie niedostatki codziennej komunikacji i nasze marzenia, o tym, żeby być zauważonym, usłyszanym, żeby znaczyć. Gra Joanny Szczepkowskiej to absolutny majstersztyk; partnerujący jej Jan Jurkowski jest bardzo autentyczny i przekonujący; rewelacyjnie pokazuje hałaśliwość, rozedrganie, samotność i pragnienia młodego pokolenia.

  ma.....@gm...il.com / 11 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Poruszający spektakl, świetna gra aktorska, klimatyczne miejsce. Polecam!

  gu.....@gm...il.com / 04 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Z przyjemnością wybiorę się jeszcze raz.

  sa.....@....pl / 28 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Pani Joanno to był zaszczyt i przyjemność być częścią tego spektaklu! Przeżywałam te wszystkie emocje razem z Martą i Piotrem. A po tak wspaniałym spektaklu jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że należy sztuką karmić swoje życie i duszę. Było pięknie! Dziękuję!

  za.....@gm...il.com / 26 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Niezależnie od tego, który raz jestem na Pelci, zawsze wychodzę mocno przejęta tym, co zobaczyłam...

  an.....@....pl / 26 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Kolejny raz i kolejne silne przeżycia związane z tym spektaklem! Pani Szczepkowska przekonująco napisała postacie miotające się w swoich światach. Współczułam i wkurzałam się na nie jednocześnie, co jest też zasługą tego, jak i Marta i Piotr zostali zagrani. Aż dziwne, że Pelcia nie jest grana na większych scenach, w 100% na to zasługuje!

  an.....@....pl / 07 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl absolutnie bezbłędny w każdym aspekcie. Pomysł, scenariusz, aktorstwo - sama klasa. Klimat teatru nie do podrobienia.

  ma.....@gm...il.com / 05 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl widziałam po raz trzeci i czuję, że nie ostatni. Za każdym razem byłam zachwycona. To poruszająca historia o więziach i więzach. Niezwykle trafnie portretuje przedstawicieli dwóch pokoleń i ich próbę wzajemnego zrozumienia się nawzajem a przy okazji zrozumienia siebie samych. Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski wytwarzają na scenie niezwykłą atmosferę i budują relację, która wciąga w świat Marty i Piotra. Dodatkowo niewielka, kameralna przestrzeń sprawia, że sztukę przeżywa się całym sobą. Polecam gorąco!

  ko.....@....pl / 16 stycznia 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo fajne przedstawienie. Gra aktorów na bardzo wysokim poziomie.

  af.....@....pl / 11 stycznia 2019

 • 10,0/ 10

  "Pelcia" uzależnia. Widziałam spektakl już cztery razy i z każdym kolejnym odkrywam go na nowo. Pani Joanna doskonale operuje wachlarzem emocji, zabierając nas w podróz przez śmiech aż do smutku i współczucia. Mogę jedynie pogratulować ogromnego talentu zarówno Pani Szczepkowskiej, jak i Panu Jurkowskiemu.

  ko.....@gm...il.com / 10 stycznia 2019

 • 10,0/ 10

  Joanna Szczepkowska jest po prostu genialna.

  an.....@gm...il.com / 13 grudnia 2018

 • 10,0/ 10

  Prawdziwy teatr, radość dla wyobraźni.

  co.....@....pl / 25 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Polecam, spektakl świetnie zagrany

  jo.....@gm...il.com / 25 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  świetny spektakl, pełen humoru, główna bohaterka super zagrana przez p. Szczepkowską, serdecznie polecam.

  jw.....@gm...il.com / 15 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  BRAWO :)

  kj.....@....pl / 15 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Widziałam spektakl po raz drugi i znów zrobił na mnie duże wrażenie, nawet większe niż poprzednio. Mimo początkowych zakłóceń związanych ze spóźnialskimi, aktorom udało się stworzyć klimat i budować niezwykłe napięcie emocjonalne. Bardzo dziękuję za kolejną możliwość obcowania z tym świetnym tekstem i dwoma wspaniałymi osobowościami na scenie.

  ko.....@....pl / 28 października 2018

 • 10,0/ 10

  Usatysfakcjonowana przeżyciami z pierwszego zetknięcia z ów spektaklem, postanowiłam zobaczyć go ponownie i była to bardzo dobra decyzja. Historia poruszyła moje serce bardziej niż za pierwszym razem. Najprawdopodobniej ze względu na większą ilość szczegółów na jakie zwróciłam uwagę tym razem. Wielkie brawa zarówno dla Pani Joanny, jak i Jana za grę aktorską, która chwilami sprawiała, że byłam w stanie sama poczuć emocje jakie targały dwójką głównych bohaterów. Z ogromną przyjemnością zjawię się na spektaklu po raz trzeci, jeśli tylko będzie ku temu okazja.

  ko.....@gm...il.com / 23 października 2018

 • 10,0/ 10

  Pani Joanna cudna! Przekazała tyle emocji i autentyczności, że długo po wyjściu rozmyślalam o upływajacym czasie i starzeniu się.

  kn.....@gm...il.com / 18 października 2018

 • 10,0/ 10

  Byłam na sztuce trzeci raz i za każdym razem wychodzę z nowymi przemyśleniami. O aktorstwie nie ma co nawet wspominać, zarówno pani Joanna Szczepkowska jak i Jan Jurkowski wybitnie urealniają swoje postacie, co sprawia, że widz maksymalnie angażuje się emocjonalnie.

  ma.....@gm...il.com / 18 października 2018

Teatr Na Dole - Adres i dojazd

http://joannaszczepkowska.pl/index.php/teatrnadole

Kup bilet