To nie są drzwi. Kodycyl fotografji. - zdjęcie To nie są drzwi. Kodycyl fotografji. - zdjęcie To nie są drzwi. Kodycyl fotografji. - zdjęcie To nie są drzwi. Kodycyl fotografji. - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

9,0 / 10

To nie są drzwi. Kodycyl fotografji.

Seans teatralno-fotograficzny.

"To nie są drzwi. Kodycyl fotografji" to spektakl o zdjęciach: starych, pożółkłych w rodzinnych albumach. Pozowanych, nieraz przez kilka minut, robionych w fotograficznych atelier. To kodycyl, czyli testament fotografii. Tych, którzy zostali na zdjęciach uwiecznieni, dawno już nie ma, odeszli wraz ze swoją epoką i strojem, w którym zostali sfotografowani. Teraz, wydobyci z pamięci, wracają na jedną godzinę na scenę, by spojrzeć w oczy współczesnym widzom.

Recenzja:

Półtora roku pracy z przerwami. Misterna robota kostiumowa, aktorskie zgranie. To wszystko składa się na kolejny nieoczywisty świat, do którego zaprasza nas Teatr Mumerus. Surrealizm spektaklu „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji" w reż. niezawodnego Wiesława Hołdysa wciąga nas – nawet, jeśli do końca tego nie rozumiemy, to chcemy tam być.

Kiedy wchodzimy na widownię, od razu robi się dziwnie, inaczej, trochę nieswojo. Jedna z postaci, przykryta deskami, leży na wznak na scenie i trzyma w ręku krzyżyk. Mężczyzna po lewej stronie,przykryty czarnym całunem, co chwila podnosi się i wystawia nam język, wybałuszając oczy. Możemy zwrócić uwagę, że przez dłuższy czas nie mruga – zaczynamy przecierać oczy, uśmiechając się niepewnie. Teatr Mumerus zabiera nas w kolejną, niezwykłą podróż. Upiornie blade twarze, z których łypią na nas oczy. Przenikliwe spojrzenia świetnych aktorów chcą nas przewiercić na wylot. Postaci niepostrzeżenie zaczynają podnosić się i poruszać. Z głębi sceny przychodzą inne osoby. Dwie młode kobiety i mężczyzna: wojak z ledwo sypiącym się wąsem, czyli lokalna atrakcja i bohater, z którym każdy będzie chciał sobie zrobić zdjęcie. Aktorstwo jest trochę mechaniczne, trochę jakby w duchu Kantora, ale przede wszystkim- charakterystyczne dla Mumerusa.

Po jakimś czasie możemy się zorientować, że najważniejsze są tu właśnie zdjęcia. Postaci pozują w nieskończoność. Przy tym mdleją, upadają, potykają się, mają nieskoordynowane ruchy. Są perfekcyjnie niedoskonałe i przez to upiorne. Trochę przypomina to motyw z serii książek o „Harry'm Potterze", autorstwa J.K.Rowling – tam postaci na namalowanych portretach również ożywały. Właśnie dzięki temu, że ktoś zadał sobie trud ich uwiecznienia. Miały one też pole manewru: mogły wzajemnie się odwiedzać. Spektakl Teatru Mumerus porusza problem pamięci i historii, ale głównie tej symbolicznej, namacalnej w niemych świadectwach. W prawym rogu sceny, w głębi, mamy postać, którą zauważamy głównie z powodu oświetlonych dłoni. Może to być ktoś, kto zajmuje się wywoływaniem zdjęć. Wydobywa kolory, kształty i z ciemnego pomieszczenia wynosi gotowe obrazki – przedstawiające prawdziwych ludzi. Na koniec jawi się jako ktoś bardzo bezwzględny, żyjący w wielkim napięciu. W porównaniu z poprzednimi produkcjami Mumerusa, można zauważyć tu kilka różnic. Przedewszystkim – mamy tu więcej niż zwykle aktorów. Mumerus przyzwyczaił nas do maksymalnie czterech osób naraz na scenie, tutaj mamy ich natomiast dwa razy więcej. Dodatkowo elementy scenografii są tu ustawione nie tylko wertykalnie, ale i horyzontalnie. Dzięki temu scena nie tworzy jednej płaszczyzny, ale mamy wrażenie labiryntu. Co ważne, światło również nie jest już tylko i wyłącznie stałe, punktowe, ale bardziej zróżnicowane, rozdzielające plany akcji. Ciekawą postacią jest też młody chłopak, który siedzi przed blaszaną konstrukcją Wywoływacza Zdjęć. Wszystko, co robi, jest bardzo powolne, dokładne i powtarzane niezliczone ilości razy. Przetasowuje w rękach karty, wykonuje fascynujące iluzje z metalowym kubkiem i ukrytą pod nim czerwonąpiłeczką. Można uznać go za Los, Magika, Śmierć... Właściwie nie wchodzi w interakcję z pozostałymi. Jest raczej bezstronnym obserwatorem, który kaptur zdejmie dopiero przy oklaskach końcowych. Utrzymany w kolorach sepii i szarości, świetny spektakl „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji" ciężko jest tak naprawdę opisać. Postaci z międzywojennych fotografii ożywają, wytrwale pozują, sami robią światu i ludziom mnóstwo własnych, analogowych zdjęć, żeby ostatecznie zniknąć za barykadą. Realizm dosłownie ich przytłacza, a zdjęcia są niemal jak wyrok śmierci. Los-Magik rozwiesza karty na sznurkach, na których powinny suszyć się zdjęcia. Z kart można przecież wróżyć, a i każdy ma przecież jakąś swoją kartę. Mniej lub bardziej szczęśliwą lub – mniej lub bardziej pechową. To świat, w który mnie ma nic oczywistego, nie ma jako takiej fabuły, ale jest genialna impresja na temat bohaterów fotografii sprzed lat, o których czegokolwiek możemy dowiedzieć się tylko na podstawie tego, w jaki sposób zostali uwiecznieni.

Joanna Marcinkowska

Dziennik Teatralny Kraków

1 sierpnia 2017

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/zdjecia-ktore-zyja.html

Na scenie występują między innymi Ewa Breguła, Monika Gigier, Anna Lenczewska, Alicja Margolin, Marcin Kapusta, Jan Mancewicz.

Realizacja

Scenariusz, reżyseria, przestrzeń: Wiesław Hołdys

Kostiumy: Dorota Morawetz

Ścieżka dźwiękowa: Michał Braszak

Instalacje sceniczne: Tadeusz Przybylski

Asystent reżysera: Agnieszka Dziedzic

Współpraca organizacyjna: Maria Śmiłek

Nagrań wokalnych dokonał zespól w składzie: Katarzyna Chodoń, Monika Gigier, Agnieszka Nastalska,

Anna Sitko oraz Alicja Margolin

Projekt plakatu i ulotek: Jan Polewka

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Teatr zdecydowanie dla konesera. "To nie sa drzwi" jest sztuka oryginalna i trudna. Balansowanie na granicy rzeczywistosci i abstrakcji. Wielobarwnosc i wieloznaczeniowosc. Zaskakujace jest to ze dlugo postacie nie mowia nic ani dialogu ani monologu, Barwne stroje i postacie. Akcja rozgrywa sie w studiu forograficznym. Aktorzy ubrani w bardzo barwne stroje z pokrytymi twarzami bladym makijarzem zabieraja nas w podroz w przeszlosc. Okres miedzywojenny. Najpierw pzedstawiaja osoby ktore dawno odeszly z tego swiata i zostaly po nich fortografie by potem zamienic sie samemu w fotografa robiac zdjecia swoim modelom wybranym z tlumu. Bardzo ciekawa atmosfera chwilami nieco mistyczna, kilka momentów niepewnosci i zaskoczenia. Wielowatkowosc oraz barwnosc postaci nadaje ta specyficzna atmosfere tajemniczosci i zaskoczenia. Nie bez naczenia jest tez scenografia, zarowno horyzontalna jak wertykalna dzieki czemu przenosi nas w rozne plaszczyzny, Dodatkowo gra swiatlem wydobywa na pierwszy plan pewne szczegoly. Kolorystyka tez ma znaczenie jest utrzymana w kolorze zolto zlotawo brazowawym tak jak stare pozolkle forografie, to nadaje temu elementy realizmu. Efekty dziekowe tez zasluguja na uwage. Sztuka trudna dla otwartych umysłow ktore potrafia sie wzbic nieco wyzej. Fantastyczna gra aktorów. Polecam spektakl :) warto obejrzec i przeniesc sie w inny wymiar choc na chwile :)

    va.....@da...ta.pl / 09 kwietnia 2019

Teatr Mumerus - Adres i dojazd

http://www.mumerus.net/index.php?action=glowna

Kup bilet