Belfer - zdjęcie Belfer - zdjęcie

Średnia ocena

59 oddanych głosów
160 zainteresowanych osób

8.6 / 10

Belfer

Wśród przeznaczonych na scenę utworów trudno o tekst bardziej naszpikowany znaczeniami i stawiający więcej pytań. W swej warstwie fabularnej jest to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży.

W ten sposób wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki występującej w chórze operowym, z dnia na dzień staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Mający poczucie misji nauczyciel nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie „szkoła przetrwania”.

Krytycy i publiczność byli zachwyceni tonem sztuki. Podkreślali, że „Belfer” nie opowiada wyłącznie o trudnym życiu nauczycieli. Uznali, że ten monodram, opisując mikrokosmos szkoły daje pod rozwagę, o ile nie kwestionuje, wartości naszego społeczeństwa. A także współczesnego teatru. W recenzjach z „Belfra” pisano, że sztuka jest jak gdyby lustrem odbijającym nas wszystkich. Piękny dramat pełen czułości i humoru, choć czasem wywołujący zgrzytanie zębów.

Czas trwania: 90 minut

Realizacja

Autor: Jean Pierre-Dopagne

Przekład: Bogusław Forsztęga

Reżyseria: Michał Kwieciński

Scenografia i kostiumy: Irena Biegańska

Opinie naszych widzów (25)

 • 10.0/ 10

  Podwójnie polecam,

  ba.....@be...rs.pl / 15 May 2017

 • 10.0/ 10

  Spektakl z humorem, świetna, profesjonalna gra aktorska, kameralne miejsce. Myślę, że zwłaszcza środowisko nauczycielskie powinno wybrać się tan spektakl. Ci, którzy nie są belframi także, aby móc ujrzeć jaki ten zawód jest wymagający, trudny i wartościowy. Gorąco polecam.

  Ju.....@au...af.pl / 14 May 2017

 • 10.0/ 10

  Ciekawa i skłaniająca do rozważań treść. Aktorstwo - pierwsza klasa! Wielu aktorów może się uczyć od Pana Wojciecha Pszoniaka jak przez półtorej godziny skupić na sobie uwagę widza, zainteresować go i wciągnąć w spektakl! Przy tak wysokim poziomie gry aktorskiej, nawet słuchanie np. czytanych przez p. Wojciecha Pszoniaka wiadomości może sprawiać niezwykłą przyjemność.

  ol.....@gm...il.com / 03 May 2017

 • 10.0/ 10

  Spektakl świetny, aktorstwo pana Pszoniaka - mistrzostwo !!!!!!!!! Jestem szczęśliwa, że mogłam w tym wydarzeniu uczestniczyć !!!! Ponadto, mądry, sensowny tekst, warty przemyśleń !!!!

  el.....@tl...en.pl / 22 March 2017

 • 10.0/ 10

  Nie czesto spotyka sie tak świetny monodram... Polecam

  d......@gm...il.com / 20 March 2017

Recenzje krytyków (2)

 • „Belfer” jest kolejnym monodramem, jaki widziałem w ostatnich czasach. Przy takim zawodowcu jak Wojciech Pszoniak trudno mówić o poziomie aktorstwa. Pszoniak wciąga publiczność w rozważania tytułowego bohatera i ani przez chwilę nie daje się znudzić. Przez cały spektakl zwraca się bezpośrednio do publiczności, tak jakby była klasą zasłuchanych (albo znudzonych!) uczniaków. Robi to z cudowną mieszaniną znudzenia i odrazy, pod którą wyczuwa się resztki dawnej pasji. Aktorsko to mistrzowska robota i z pewnością niemałe wyzwanie!

  Gdybym był aktorem Całą recenzję przeczytasz tutaj

 • Wojciech Pszoniak w roli Belfra oczarowuje widzów. Ubrany w garnitur, szary płaszcz i kapelusz, wygląda dostojnie. W sposób wyważony, momentami zgorzkniały opowiada o życiu Belfra. Tekst Jean-Pierre Dopagnega jest niezwykle aktualny, przywodzi na myśl skojarzenia z wydarzeniami w toruńskiej szkole czy masakrze w amerykańskim miasteczku Columbine.

  Subiektywnie o teatrze Całą recenzję przeczytasz tutaj

Teatr Mazowiecki

Teatr Mazowiecki powstał dzięki połączeniu Teatru Praga oraz Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, które zaczęły działać jako jedna instytucja funkcjonująca dziś jako Mazowiecki Instytut Kultury. Siedziba Teatru Mazowieckiego znajduje się w miejscu wyjątkowym – jest to zabytkowy gmach dawnego Szpitala św. Ducha znajdujący się przy ul. Elektoralnej 12. Teatr Mazowiecki jest częścią Mazowieckiego Instytutu Kultury, dzięki czemu zyskał nowe szanse na rozwój – pod obecną nazwą funkcjonuje od 2014 roku.

Teatr Mazowiecki przyjął konwencję teatru podróżującego – spektakle przez niego wystawiane zobaczyć można w wielu ośrodkach kultury funkcjonujących w całym województwie Mazowieckim, między innymi w takich miejscowościach jak Ciechanów, Łochów, Płońsk, Ostrołęka, Mińsk Mazowiecki i wielu innych. Dla miejscowości, które nie posiadają własnych instytucji teatralnych, jest to ogromna szansa na uzyskanie stałego dostępu do tej formy sztuki, jaką jest teatr. Dzięki temu widzowie z całego Mazowsza obejrzeć mogą wspaniałe spektakle oferowane przez Teatr Mazowiecki.

Teatr Mazowiecki ma niezwykle bogaty repertuar teatralny - spektakle znajdujące się w ofercie Teatru Mazowieckiego powstają na podstawie wielu znanych dzieł. Celem Teatru Mazowieckiego jest stworzenie repertuaru, który będzie stałym elementem wielu instytucji kultury działających na całym Mazowszu.

Bilety i wejściówki do Teatru Mazowieckiego kupić można przez internet za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru, a także w siedzibie teatru od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 -19.00 oraz w weekend na dwie godziny przed spektaklem.

Adres i dojazd

ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa

http://www.teatrmazowiecki.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.0
Średnia ocena
Nie spodziewałam się takiej dawki śmiechu. Wesoła historia, pozwalająca chociaż na kilka godzin zapomnieć o problemach
- Magdalena

13.02 / 19:15

14.02 / 19:15

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Komedia
9.6
Średnia ocena

30.01 / 19:00

31.01 / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Komedia
9.3
Średnia ocena
Mistrzostwo świata! Muszę to powtórzyć!
- Anna

Dziś / 19:30

Jutro / 19:30

+ dostępnych 8 innych terminów

Gatunek: Komedia
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.